A Credit Suisse svájci pénzintézetnek a riválisa, az USB által dobott mentőöv ellenére nem valami jó a hangulat az európai részvénypiacokon. Valamint annak ellenére sem, hogy a világ nagy jegybankjai a bankrendszer megsegítése érdekében dollárlikviditás-növelő lépéseket jelentettek be. Az indexeket megint a bankrészvények húzzák le.
A nap elején az európai indexek jelentős mínuszban indultak, azután ebből ledolgoztak elég sokat. A német, francia, brit indexek késő délelőtt már nulla felett ingadoznak. Az amerikai határidős indexek is 1-2 ezrelékes pluszban vannak.
Itthon a BUX-index az európai átlaghoz hasonlóan viselkedik, jelentős mínuszból fél százalékos pluszba jött fel, de nagy a különbség az egyes papírok között. Az OTP két százalékos mínuszban, a Mol 2,7 százalékos pluszban, a Richter nulla körül áll. Az Opus 0,3 százalékkal esik, a Graphisoft Park másfél százalékkal drágul.
Megint 400 felett az euró
Ma reggel 402,45 forint is volt egy euró, ami 4-5 forinttal volt a péntek esti felett. Azután a részvénypiacokhoz hasonlóan itt is javulás látszott, most csak 399 az árfolyam, ami 1,5 forintos emelkedés.
A negatív piaci hangulat következtében számos pozíciózárás történik, illetve történhet a feltörekvő piacok eszközeinél, amelyek közül a magyar deviza az egyik legsérülékenyebb – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ennek eredményeként gyengült pénteken és ma is a forint. Alapvetően a nemzetközi hangulat határozhatja meg a jegyzés alakulását a héten – tették hozzá.
Nagyot fordult a világ
Hasonlóan vélekedik az KBC Equitas is, amely szerint
az elmúlt hetekben nagyot fordult a világ a forint körül is, hiszen március elején még a 373 forintos szint környékén mozgott az EURHUF.
A múlt héten pedig 400 forint felett is járt a devizapár, és “továbbra sem tud nagyon elszakadni innen”.
Ez leginkább a gyenge piaci hangulatnak, valamint a bankszektorban felmerülő problémáknak tudható be.
Majdnem kétéves mélyponton a földgáz
A hollandiai TTF földgáz árfolyama ma újabb hat-hét százalékkal esik, kevéssel 40 euró alá is lesüllyedt ma, amire mintegy 20 hónapja, 2021 nyara óta nem volt példa. Most újra 40,40 euró.
Közel három százalékkal tovább esik az olaj is, a Brent 71, a WTI 65 dollár környékére.
Sínen az óriási bankfúzió
Az UBS kormányzati közvetítéssel megállapodott a Credit Suisse megvásárlásáról, a cél a globális pénzügyi piacokon terjedni kezdő bizalmi válság megfékezése volt. A svájci bank hárommilliárd frankot fizet riválisáért, és kiterjedt kormányzati garanciákat is kap.
A részvényenkénti ár 99 százalékos csökkenést jelent a Credit Suisse 2007-es csúcsához képest – írja a Bloomberg.
A bankválság nyertesei és vesztesei
A tranzakció részvénycserével történik, minden 22,48 Credit Suisse-részvény után jár majd egy darab UBS-részvény. Az UBS-t kezdetben a tranzakció nyertesének tekintették, mivel a Credit Suisse koronaékszere, a nyereséges svájci belföldi bank egymaga a teljes vételár többszörösét érheti. (Mégis esik az árfolyama.)
A Credit Suisse legkockázatosabb kötvényeibe, az úgynevezett AT1-ekbe fektetők viszont 17 milliárd dollárt veszíthetnek, ami a banki kötvények piacát mélyrepülésbe taszíthatja.
Közbeléptek a központi bankok
Az amerikai Federal Reserve (Fed) és öt másik központi bank vasárnap összehangolt lépéseket jelentett be az amerikai dollárban kötött swap-megállapodások likviditásának növelésére. A hétnapos műveletek gyakoriságát hetiről napi rendszerességűre sűrítették. A cél valószínűleg főként a befektetők, a piacok idegességének csökkentése volt.
Sok megfigyelő már úgy gondolja, hogy a Fed szerdai ülésén lemondhat az újabb kamatemelésről a bankválság miatt. A Bank of England viszont így is kamatemelésről dönthet.
28 ezer felett a bitcoin
A bankválság jól láthatóan kedvez a kriptodevizáknak, amelyeket részben éppen a hagyományos pénzügyi rendszer betegségeire adott gyógyírként találtak ki annak idején. Miután a hétvégén kiderült, hogy az UBS Group átveszi a bajba jutott Credit Suisse pénzintézetet, a bitcoin újabb lendületet kapott, és átvitte a 28 ezer dolláros határt is.
Ez tavaly június eleje óta nem látott szint. Az ether pedig az 1800 dolláron lépett túl, szeptemberben fordult elő hasonló áron.
Új OTP-célár és új BUX
Az Autonomous Research 10 482 forintról 10 086 forintra csökkentette az OTP Bankra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, a részvényt továbbra is alulteljesítőre értékelte – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Ma lépnek életbe az új BUX-súlyok. A korábbi közlemény szerint az indexben az OTP súlya közel 37, a Molé 27,4, a Richteré 23,8, míg a Magyar Telekomé 4,8 százalékos lesz.
Az indexbe került a Zwack Unicum és a Delta Technologies 0,26 és 0,18 százalékos súllyal, míg az Akko Invest első figyelmeztetést kapott, mivel nem teljesítette az indexben maradás kritériumait.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.