A pénteki csúnya esés után hétfőn óvatos optimizmus látható az európai tőzsdéken, a német, francia és brit indexek 0,2-0,5 százalékkal mennek feljebb. Az amerikai határidős indexek is hasonló csekély pluszban állnak. Az amerikai inflációra figyelnek a piacok, a kedden érkező adat a várakozások szerint 6,5-ről 6,2 százalékra enyhülhetett januárban.
A Budapesti Értéktőzsde indexének 0,4 százalékos emelkedése így nagyjából megfelel az átlagnak, és sokkal jobb, mint a varsói, százalékban ugyanakkora csökkenés. Az OTP és a Mol 100 százalék körüli, a Richter 0,8 százalékos pluszban van. A legnagyobb nyertes ma a Rába, 4,4 százalékos ugrással. A negatív oldalon pedig az Opust, a Masterplastot és az Alteo-t látjuk, egy-két százalékos mínuszban.
Két napig nem lesz kereskedés a Graphisoft Park részvényeire, azután ugyanis szerdától áttérnek az euróban történő árfolyamjegyzésre.
Megnyugodott a forint
Miután pénteken a vártnál rosszabb inflációs adat hatására az euró/forintárfolyam felszaladt 391 fölé is, ez nem tartott sokáig, még aznap rengeteget korrigált az árfolyam, 387 környékére. Ma is majdnem ugyanitt tartunk, 387,40 az árfolyam, ami csak kissé magasabb a péntek estinél.
Ebben szerepe lehet annak, hogy Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke interjút adott, és arról beszélt, hogy valószínűleg már láttuk az infláció csúcsát. Az MNB pedig óvatos lesz, és az alapkamat csökkentése egyelőre nem várható.
Csak nőni fog Magyarország áram- és földgázigénye?
Európán belül a sok víz- és tengeriszél-energiával ellátott Skandináviában a legolcsóbb az elektromos áram (például Svédországban). Míg a magas földgázalapú áramtermeléssel üzemelő országokban (mint Olaszország) a legdrágább a nagykereskedelmi áramár Európán belül – írja az Erste Befektetési Zrt. energiaipari elemzője, Pletser Tamás.
Magyarország Olaszországhoz áll közel, az EU átlagához képest itt is magasabb a nagykereskedelmi áramár. Mivel az ország tovább növeli az energiaintenzív iparok arányát (iváncsai akkumulátorgyár, a Samsung üzemsora Gödön, CATL gyár Debrecenben), várhatóan tovább nő a hazai földgázimport aránya is.
A jelenség egyébként nem új, 2010 óta 46 százalékkal nőtt az ipar áramigénye. Jó eséllyel hamarosan nálunk lehet az egész kontinens legmagasabb nagykereskedelmi áramára.
Merre tovább, arany?
Technikailag fontos támaszok közelében jár az arany árfolyama, így az 50 napos mozgóátlag környékéről próbálna újból erősödésnek indulni – írja a KBC Equitas. A hónap elején a dollárerősödés és hozamemelkedés hatására alaposan bezuhant az arany. A dollár gyengülése adhatna új lendületet neki, de egyelőre úgy tűnik, hogy a mozgóátlag, valamint az 1850 dolláros szintek kellő támogatást tudnak nyújtani. Ezek letörése sokat rontana a technikai képen.
Mi minden mozgatja a piacokat a héten?
Az amerikai infláció mellett:
- az euróövezet pénzügyminiszterei találkoznak Brüsszelben, hogy megvitassák az energiapiacok helyzetét és más témákat.
- Mario Centeno, az EKB Kormányzótanácsának tagja és
- Michelle Bowman, a Fed elnöke is beszél egy-egy rendezvényen.
- Brit bér- és inflációs adatok jönnek, amelyek valószínűleg alátámasztják a Bank of England döntéshozóinak érvelését, akik további kamatemelésre készülnek.
A gyorsjelentések közül Európában a Thyssenkrupp, az Allianz, a Kering, a Mercedes-Benz, a Michelin, a Galp és a Bawag lehet figyelemre méltó. Az USA-ban a Coca-Cola kedden, a Barrick Gold aranybánya, a Kraft Heinz, a Krispy Kreme és a Biogen szerdán, a Deere pénteken jelent, jön még a Cisco Systems és a Marriott is - a Bloomberg.com, az Investing.com és a KBC Equitas listái szerint.
Hatalmasat szakadt a Lyft
Az utazásmegosztó platformot üzemeltető Lyft a vártnál gyengébb árbevétellel és eredménnyel zárta a tavalyi negyedik negyedévét – írta az Equilor Befektetési Zrt. Emellett a menedzsment kifejezetten gyenge első negyedéves előrejelzést tett közzé, amit követően számos elemző lefelé húzta a részvényekre vonatkozó ajánlásait. Az árfolyam a pénteki kereskedésben 36,4 százalékot zuhant.
Mi köze a Superbowl-nak a kiptodevizákhoz?
Míg az előző évi amerikaifoci-döntő, a Superbowl tele volt kriptoedvizás reklámokkal (köztük az FTX-ével), az idén ezek elmaradtak, mivel a piac az idei élénkülés ellenére is nagyon messze van a korábbi csúcsaitól. Csak egy kanadai, helyben sugárzott reklámot talált a Blockworks.
Ugyanakkor a nagy sporteseményt az NFL sportszervezet NFT-k kibocsátásával is meg akarta lovalgolni, amelyeket a Reddig internetes fórummal karöltve a Polygon blokkláncon hoztak forgalomba. Egymillió darabot ingyen osztottak szét a fórum felhasználói között. Az NFT-k hétvégén alaposan megdobták a Polygon-on a forgalmat, a szokásos tranzakciós díjak a többszörösükre ugrottak (de még így is nagyságrendekkel alacsonyabbak voltak az Ethereum lánc díjainál.)
Élénkülés az NFT-piacon
Bár az NFT-k (non-fungible tokens, azaz egymással nem helyettesíthető, egyedi kriptoérmék) piaca is hatalmasat esett tavaly, idén itt is határozott élénkülés látható. A heti forgalom, amely a 2021-2022-es csúcsokon egy- és kétmilliárd dollár közé is többször felszaladt, novemberben 100 millió alá esett. Ebben az évben azonban már jellemzően 200 millió dollár körül van.
Rihanna-dalbevételekből részesedhetnek a befektetők
A Rihanna nevű énekesnő “Bitch better have my money” című slágerének jogdíjait NFT-k formájában bocsátották áruba, a kollekció perceken belül elfogyott. A producer, Jamil Deputy Pierre és az AnotherBlock európai kriptostartup a dal streaming jogait 300 NFT-n keresztül értékesítették.
Minden egyes darabot 210 dollárért adtak el, mindegyikük a dal streaming jogdíjainak 0,0033 százalékára jogosít. Az AnotherBlock azonnali 63 ezer dollár bevételt tudott elérni, az új tulajdonosok pedig február 16-án kapják meg az első jogdíjkifizetéseket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.