A BUX index pluszban kezdte a napot kedden, de aztán lefelé vette az útját, a nap végén 0,4 százalékos mínuszban volt. Ezzel nem nagyon lógott ki az európai mezőnyből, mert a német DAX index ugyan emelkedett 0,2 százalékkal, de a francia CAC stagnált, a londoni mutató pedig 0,3 százalékkal esett.
A négy nagy részvény közül legtovább a Mol tartotta magát, a nap első felében emelkedni tudott 0,3-0,5 százalékkal, de a nap végére 0,2 százalékos mínuszba csúszott. A Richter, amely hétfőn huszáros rohammal átszelte végre az 5000 forintos határt, ma éppen idáig hullott vissza, miután nap közben többször is alá-alá bukott pár forinttal. Ez így 0,4 százalékos gyengülés.
Megint az euró/dollár okozta az izgalmat
Az OTP, amelynek pénteki gyorsjelentésére várnak a befektetők, 0,4 százalékkal esett 5667 forintra, a Magyar Telekom négy forinttal, egy százalékkal lett olcsóbb. A forint a nap első felében stabil volt, majd más feltörekvő devizákkal együtt erősödni kezdett, bő egy forinttal, 312,40-re csökkent az euró ára a hétfő késő estihez képest. Hétfőn nap közben egyébként még 315 forint is volt a keresztárfolyam.
További árfolyamok>>>>>>>> |
A nap nagy eseménye azonban az, hogy a dollár még erősebb lett az euróval szemben, bár inkább úgy mondanánk, hogy az euró lett gyengébb. A török lírától a svájci frankig, az orosz rubeltől a forintig, angol fontig és más devizákig szinte minden erősödött ugyanis az euróhoz képest, míg a dollár/jen például alig moccant.
Az EKB-től sokat várnak
Az eurógyengülés oka pedig az lehetett, hogy elterjedtek a hírek, mely szerint az EKB erősen gyengíteni akarja az eurót. „Durva lépésre készülhet az EKB”- írta az Erste Befektetési Zrt. a Reuters információira hivatkozva. Szerintük a korábbinál nagyobb mértékű lazítást tervezhet az EKB decemberben. Korábban 10 bázispontos kamatcsökkenésről volt szó, most már 20 bázispontos kamatvágásról beszélnek.
Bár ez reggel volt, kora délután zuhant be az euró/dollár hirtelen 1,07 alá, 1,0690-re, egy újabb bő fél százalékkal lejjebb fekvő szintre, és kavarta fel a devizapiacokat. Ez után esni kezdett több árupiaci termék, mint a réz, az arany, az ezüst is, a kőolaj és az amerikai földgáz viszont drágult.
További árfolyamok>>>>>>> |
Ez a 13. Lufthansa-sztrájk
A DAX-papírok közül a nyertes oldalon az Adidas, az előző nap nagyot eső Continental és a BMW volt, a vesztesek közé főleg az energetikai cégek tartoztak a szénerőművek bezárása miatt, valamint bankok és a 13. alkalommal sztrájkoló Lufthansa.
Mozgóátlagával küzd a Mol árfolyama – írja a KBC Equitas. Fontos szinteknél jár a Mol, miután már három napja a 200 napos mozgóátlaggal küzd. „Amennyiben sikerülne áttörni a szintet, úgy akár 700 forintos emelkedés jöhetne, míg a lefordulásnál legalább 200 forintos visszacsúszással számolhatnának a befektetők” – írják.
Két önmagát erősítő spirál
A feltörekvő piaci és kínai problémák egyáltalán nem oldódtak meg a világban, sőt az amerikai kamatemelés belengetésével új fokozatba kapcsolnak – írja Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon. Szerinte két önerősítő spirál is beindulhat(ott): az egyikben „a kínai hitelbuborék leeresztése a nyersanyagok iránti kereslet csökkenésével jár, ami recesszióba taszítja a feltörekvő országok egy részét, akiknek a kereslete minden termék, így a kínai iránt is csökken, ez pedig tovább lassítja Kínát”.
A másik negatív spirál, hogy „az amerikai gazdaság stabilitása és a buborékok kialakulásának elkerülése miatt az amerikai jegybank kamatot szándékozik emelni (…) a kamatemelési várakozások hatására dollárba áramlik a világ minden pénze, ami továbbgyengíti többek között a feltörekvő devizákat is”.
Lesznek még olcsóbbak is a részvények?
A deviza gyengülése megnehezíti az adósságszolgálatot, így nem tudnak beruházni, leépítenek, ezzel tovább lassítják a saját gazdaságukat, ami miatt viszont továbbgyengül a saját devizájuk, és a többi. Így a szerző szerint a részvénypiaci kilátások nem kedvezőek.
Innen fordul a Dax index? – teszi fel a kérdést a KBC Equitas, szerinte az index komoly ellenállások előtt áll. „A 200 napos mozgóátlag, a csökkenő trendvonal, a túlvettséget jelző indikátorok és az elmúlt napokban megfigyelhető divergencia technikailag egyaránt ugyanazt jelzik előre: egy lefele korrekciót a német indexben” – írják. A cég az index shortolását javasolja.