Az MNB sajtóbeszélgetésen ismertette monetáris politikájának várható alakulását. Nagy Márton alelnök elmondta, hogy a most zajló kamatcsökkentés várhatóan nem fog már sokáig tartani, egy-két csökkentésre van kilátás. Ez azt jelenti, hogy a jegybanki alapkamat jó eséllyel 1 százalék alá csökken, de nem megy mélyen az alá, vagyis a 0 kamat réme nem fenyeget minket.
Nem loholunk az EKB után, felpörgetik a BUBOR piacot
A jegybank hangsúlyozta, hogy nem kívánja túlzottan mélyre vinni a kamatot, még ha a piac rövidtávon ezt is várná, azért, hogy később majd ne kelljen túl hamar emelésbe kezdeni. Azt szeretnék, ha a külső körülmények nem változnak drámaian, a kialakuló kamatszintet várhatóan két éves távon ne kelljen jelentősen változtatni.
Jelentős változás várható ugyanakkor a BUBOR tekintetében: ez egy bankok közti kamatszint, ami eddig az MNB alapkamatot követte, nem volt önálló piac. Az MNB azt szeretné, ha tényleges bankközi piac alakulna ki és a BUBOR a kereslet-kínálat szerint alakulna, elszakadva adott esetben a jegybanki kamattól.
Nincs árfolyamcél
Felmerült a kérdés, hogy van-e a jegybanknak árfolyamcélja. Az utóbbi időben újra és újra olyan spekulációk láttak napvilágot, hogy a jegybank beavatkozik a forint erősödése ellen. Az alelnök elmondta, hogy nincs árfolyamcél, nem akarják gyengíteni a forintot, mellesleg ez nem is lenne logikus, hisz az exportunk dübörög, a növekedés is jó, a forint inkább alul-, mint túlértékelt.
Az MNB fokozatosan megszünteti az önfinanszírozási programot, mivel az teljesítette a célokat. Azt várták tőle, hogy csökkenjen a külső sérülékenység és csökkenjenek a hosszabb lejáratú állampapír hozamok. Ezek megvalósultak, így egyre kevésbé van értelme fenntartani a programot.
FED és BOJ
Tegnap az amerikai FED tartott kamatdöntő ülést, és ugyan nem változtattak, de jelezték, hogy júniusban jó eséllyel már emelni fognak. A Bank of Japan is döntött: nem lazítanak tovább, végre belátták, hogy értelmetlen a végtelen pénzeső, ráadásul nem is áll olyan rosszul a gazdaságuk. A jen erősödött a hírre, a Nikkei viszont esett bő 3 százalékot.
Amerikában a tőzsdei kereskedést a FED kevésbé befolyásolta, a megjelenő cégeredmények annál inkább. Az Apple gyenge eredménye 6 százalékos esést hozott a papírban, bár ez nap elején több is volt, a befektetők nem találták annyira drámainak a helyzet. Tovább esett a korábban gyenge eredményről beszámoló Netflix és Microsoft, így végül a Nasdaq fél százalékos eséssel zárt, de megkapaszkodott a 200 napos mozgóátlag fölött.
Nasdaq Composite |
Az európai tőzsdék ma esésbe váltottak, 1 százalék körüliek a mínuszok, a DAX 10280 ponton van. A hazai börzén a Richter esik közel 2 százalékkal 5420 forintig, az OTP viszont ha kismértékben is, de tovább erősödik, a 7300 forintot közelíti.