Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
Március 28-án, csütörtökön véletlenül éppen 28 különböző, az Erste Bank AG által kibocsátott certifikát jár le, utolsó kereskedési napjuk hétfőn, 25-én lesz. Az összes korábban kibocsátott ilyen értékpapír pályafutása véget ér, kivéve a magyar részvényekre szólóakat, amelyeknek nincs lejáratuk, mindegyik open-end típusú. A tőzsdén vannak német, amerikai részvényindexekre, árupiaci termékekre, devizákra, magyar részvényekre, német államkötvényekre szóló turbó - tőkeáttételes - certifikátok. (A nem tőkeáttételes típusok forgalma elenyésző a turbókhoz képest.)
Mindegyik helyett lesz időben másik
Amint az Erste Befektetési Zrt. illetékesétől, Terjék Pétertől megtudtuk, folyamatosan indulnak új certifikátok ezen a héten, 22-én pénteken már minden eddig lefedett alaptermékre lesz szeptemberi lejáratú értékpapír. Az összes korábbi alaptermékre lesz új certifikát, ugyanakkor újításokat, új alaptermékeket most nem terveznek.
A Privátbankár azon kérdésére, hogy ilyenkor visszaesik-e a certifikátok iránti érdeklődés, a befektetők hagyják-e kifutni, megszűnni befektetésüket, vagy meg szokták újítani azokat, a szakember azt válaszolta, hogy nem szokott visszaesni a forgalom. A papírok vevői jellemzően kisbefektetők, spekulánsok, napon belüli üzleteket kötő day-traderek, és a tipikus befektetési időtáv körülbelül néhány naptól pár hétig terjed.
Eladni vagy kifutni hagyni
Amint megtudtuk, a BÉT-en forgó Erste turbó certifikátok kifutásakor a lejárati napi elszámoló, illetve fixing árakkal számolnak (jelen esetben március 28-aival), ez adja meg a papír végső értékét. Mivel az utolsó tőzsdei kereskedési nap 25-e, a lejárat csak 28-a, így a kettő közötti napokon a befektető nem tud reagálni a piaci eseményekre.
Ezért azt javasolják a certifikát-tulajdonosoknak, hogy adják el papírjaikat, amíg a kereskedés lehetséges. „Ellenkező esetben az utolsó kereskedési nap és a lejárati nap között úgy fut kockázatot az ügyfél, hogy már nem tud a pozícióján változtatni” – mondja a szakember.
Aki kivárja a lejárat napját, az ráadásul mintegy két hétig nem tudja használni a tőkéjét. A lejárat után ugyanis a papírok elszámolt értékének kifizetése körülbelül nyolc banki nap. „A Keler küldi el a brókercégeknek a visszavásárlási értéket, amit azután ők allokálnak le az ügyfeleikre, így előfordulhat némi eltérés az egyes brókercégek között” – mondja Terjék Péter.
Ez nem az a boszorkányszombat
A hazai certifikátok tömeges lejárata hasonlít a nemzetközi tőzsdéken „boszorkányszombat” néven ismert jelenséghez, de el is tér attól. Terjék Péter szerint az másmilyen típusú termékekre vonatkozik, a hazai certifikátoknál eltérő szabályokat követnek.
A hiedelmek szerint a boszorkányszombaton éjszaka találkoznak egymással a boszorkányok, például egy hegytetőn, és egymással, vagy az ördöggel táncolnak vagy egyéb sötét, titkos praktikákat űznek. A tőzsdén azonban ezzel a kifejezéssel mást jelölnek, az ottani „boszorkányszombat” (Hexensabbat) németül, angolul „tripla boszorkányóra” (triple witching hour) azt jelenti, hogy számos határidős termék, elsősorban részvény- és indexhatáridő minden negyedév harmadik péntekjén fut ki – derül ki a nemzetközi irodalomból.
Már megvolt, de mi éppen a hóra figyeltünk
Márciusban, júniusban, szeptemberben és decemberben valamikor egy 20-a körüli pénteken esedékes ez. Az idén március 15-én volt, amikor a magyar befektetők inkább a rendkívüli időjárásra figyeltek, a következő június 21-én lesz. Most március 15-én az európai részvénytőzsdék jelentősen estek, az amerikaiak jobban szerepeltek, de különösebben szokatlan turbulenciákról nem jöttek hírek.
Tehát a boszorkányszombatnak is nevezett péntekeken kialakuló árfolyamok határozzák meg, hogy az opciók, határidős ügyletek, ezekkel együtt további bonyolultabb pénzügyi eszközök (például certifikátok) milyen áron futnak ki. Ezáltal pedig a tulajdonosok közül ki fog jobban járni, ki rosszabbul. Fel-felröppennek pletykák – de bizonyítani már bajos –, hogy egyes nagybefektetők ilyenkor saját hasznukra próbálják befolyásolni az árfolyamokat. Másrészt sokan ilyenkor pozíciókat zárhatnak, újakat nyithatnak, felhasználhatják befektetéseik átcsoportosítására a lejáratot, ami piaci ingadozásokat, turbulenciákat okozhat.
Lehet turbulencia, de nem biztos
A német Frankfurter Allgemeine Zeitung szeptember 21-i cikke szerint az európai Eurex származékos tőzsdén már péntek délben aukción határozzák meg a DAX és más indexek elszámolóárát, az egyedi részvényekét azonban csak 17.30-tól. A lap idéz egy kereskedőt, aki szerint az ilyen péntekek izgalmasak, mert soha nem tudni, mi fog történni, de azt sem, hogy lesznek-e élénk mozgások, vagy sem. Főleg az aukciók szoktak meglepetéseket tartogatni.
(Certifikátok forgalmáról, tőkeáttételéről, a tőzsdei árjegyzésnél alkalmazott marzsokról korábbi cikkünkben írtunk.)