Egy mozgalmas hét utolsó napján végül az optimisták látszanak győzedelmeskedni, többnyire pozitív irányba fordultak a nyugat-európai tőzsdék és az amerikai részvények nagyobb része is. A német index stagnálással búcsúzott, a párizsi 0,2, a londoni 0,4 százalékkal emelkedett. Az S&P 500 index 0,3, a Dow Jones ipari átlag 0,7 százalékkal megy fel, a Nasdaq 100 azonban minimális mértékű mínuszban van.
Itthon a BUX index is nagyon pici, egy ezreléknél is kisebb süllyedést ért el, amit főleg a Richter két százalékos esése idézett elő. A Mol csak fél százalékkal süllyedt, az OTP és a Telekom pedig 1,3 százalék körüli pluszban zárt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint kis mértékben gyengült, 30 fillérrel ment feljebb az euró, 357,60 forint az ára. A dollár nem sokat változott tegnaphoz képest. Az olaj szerény pluszban, a nemesfémek inkább kis mínuszban tartózkodnak. A réz viszont 1,7 százalékkal emelkedett.
Két szép gyorsjelentés
Az amerikai tőzsdét állítólag két gyorsjelentés vidította fel elsősorban. Egyrészt az Oracle nevű szoftveróriás, másrészt pedig a Peloton Interactive, amely fitnesz-készülékeket, high-tech szobabicikliket gyárt. Mindkét részvény öt százalék körüli mértékben emelkedett kezdetben, de később visszavettek a lendületből, és jelenleg csak két százalék körüli pluszt mutatnak.
A Hindenburg Research tegnapi, lesújtó elemzése nyomán ma is tovább zuhan a Nikola, 16 újabb százalékkal 31,40 dollárra. A Tesla szerény mértékben emelkedni tud. Alaposan elbántak a német bankokkal, a Deutsche Bank és a Commerzbank egyaránt két százalék feletti süllyed esést mutatott. Ettől még jobban néz ki az OTP mai emelkedése.
Knorr-Bremse padlófék
Nincs vége az európai járműiparból érkező negatív híreknek. A Knorr-Bremse fékgyártó hét százalékkal zuhant, miután kiderült, hogy nagyrészvényese, Heinz Hermann Thiele tovább csökkentette részesedését a társaságban. A Volkswagen elkezdte az ID.3 modell kiszállítását, a részvény mégis süllyedt, igaz, az utóbbi időben elég sokat ment fel. Főleg, amikor a Teslához mérték az elektromosautó-gyártási potenciálját.
Szinte mindennaposak az európai gépgyártás, járműgyártás területéről érkező rossz hírek, mint leépítések, gyárbezárások, átszervezések. (Lásd például itt»»» és itt»»».) A magyar ipar és annak hasonló alszegmense is bajban van, az erről szóló friss hírről itt írtunk. A
Kikeltek a kriptók ellen
Németország, Franciaország , Olaszország, Spanyolország és Hollandia síkra szálltak a kriptodevizák szigorúbb szabályozása érdekében az európai pénzügyminiszterek értekezletén.
Nagyon világos szabályokat kell alkotni annak érdekében, hogy a pénzügyi piacok ne legyenek veszélyben – idézi az N-tv.de a német szövetségi pénzügyminisztert, Olaf Scholz-ot. Ha a stabilitásra veszélyt jelentenek a magáncégek által kibocsátott kriptodevizák, akkor be kell ezeket tiltani – mondta a miniszter. Példának ismét a Facebook által létrehozott Librát említik, de állítólag több más projekt is starthoz közel áll. A francia miniszter szerint pedig az Eurózónában csak egy intézmény, az EKB bocsáthat ki fizetőeszközt.
Nincs miért engednie Trumpnak
Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy nem hosszabbítja meg a ByteDance Ltd. számára a TikTok videómegosztó alkalmazás amerikai üzletágának értékesítésére adott, szeptember 15-i határidőt.
A kínai hatóságok a múlt hónapban kijelentették, hogy a vállalat minden tranzakcióját jóvá kell hagyniuk Pekingben. Ez már gyakorlatilag garantálja, hogy az eladás ne valósulhasson meg időben – írta a Bloomberg.com. Úgy tűnik, a világ legértékesebb startupja, a ByteDance Ázsiára fogja koncentrálni a jövőbeni terjeszkedési terveit. Trump számára keveset hozna, ha a határidő lejártával meggondolná magát, mivel ismét keménykedik Kínával, a választási kampányának központi részeként.