Lassan éledeznek a tőkepiacok az ünnepi bénultságból, egy borzasztóan rossz év után, hiszen sok tőzsdeindex 2008, a “Nagy Pénzügyi Válság” óta a legrosszabb évét zárta. Az első órák biztatóak, a német index 0,5 százalékkal megy fel és a 14 ezer pontos szintet ostromolja. A párizsi mutató 1,1 százalékkal javít. London és New York, valamint számos ázsiai tőzsde viszont ma még zárva van.
Ma beszerzési menedzseridexek érkeznek Európából, szerdán a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét teszik közzé az USA-ban. Pénteken amerikai foglalkoztatási adatok jönnek, valamint az eurózónából új inflációs számok.
A BUX index fél százalékkal esik, az OTP 0,7, a Richter 1,6 százalékkal van lejjebb, miközben a Mol stagnál. A karácsonyra visszamenőleg is különadót a nyakába kapó gyógyszergyár az ünnepek előtti 8800 forintról 8170-ig esett eddig, ami hét százalékos értékvesztés.
Csendes az euró/forint
Az euró ma 401,30 forint körül van, ami majdnem két forinttal magasabb érték a péntekinél. Az ünnepek alatt a forint is eléggé csendes volt, az euróárfolyam be-benézett – a grafikonon piros vonallal jelölt – 400 forint alá. Ez fél százalékos forintgyengülést jelent, miközben a lengyel zloty még erősödik is egy kicsit.
A forint év végi jó teljesítményének okát a gyengébb dollár és az olcsóbb földgáz kombinációjában látják sokan. A szokatlanul enyhe tél miatt is lehet, hogy az európai földgáz már csak 74 euró, újabb három százalékkal esik. De az olaj ára ma három százalékkal nő, a Brent 86 dollár.
Mi lendíthetné fel a forintot?
Elég gyenge teljesítményt produkált tavaly a forint, a piaci környezet igencsak kedvezőtlenül alakult a szempontjából. Év végére sikerült valamelyest visszakapaszkodnia, de az EURHUF így is közel nyolc százalékot, míg az USDHUF 13 százalékot emelkedett – írja a KBC Equitas.
Idén ha enyhülne az inflációs nyomás, valamint a vártnál jobban teljesítene a magyar gazdaság, az új erőt adhatna a forintnak is, és ezzel együtt megpróbálkozhatna az EURHUF a 400 forintos szint stabil letörésével.
Nyolc éves mélyponton a hazai lakáspiac
A Duna House lakóingatlanos tranzakciószám-becslése alapján 2022 decemberében mélyponton volt az ingatlanpiac. Az országosan becsült 6474 adásvétel a leggyengébb tavalyi hónapot jelentette, novemberhez képest 19 százalékos, a 2021-es év utolsó hónapjához hasonlítva pedig 43 százalékos csökkenést mutat.
A Duna House becslése alapján összesen így 125 171 adásvétellel zárt a lakóingatlanpiac, ami az előző évhez képest 22 százalékos volumencsökkenést jelent. Ennél kevesebb tranzakció utoljára 2014-ben volt, 113 ezer. A Duna House várakozásai szerint 2023-ban sem várható a piac erősödése, a 90-110 ezer közötti sávban várható a volumen.
Jobb év jön az idén?
Gyenge évet zárt 2022-ben a részvénypiac. A hirtelen visszatérő, sőt elszálló infláció óriási változást hozott a befektetések piacán. Az S&P 500 és a Nasdaq 100 is 2008 óta a leggyengébb évet zárta, előbbi 20 százalékot, utóbbi 35 százalékot csökkent. Európában némileg jobb volt a helyzet, a STOXX 600 index 13 százalékot esett tavaly, így 2018 óta a legrosszabb évét zárta – foglalja össze az Erste Befektetési Zrt.
A gyenge évet követően 2023-nak már szerencsére jobb kilátásokkal futunk neki.
Az S&P 500 és a Nasdaq 100 esetében a 2000-es évek eleje óta nem fordult elő, hogy a részvényindex két egymást követő évben csökkenjen. Ráadásul a tengerentúlon már határozottan bekövetkezett az inflációs fordulat, és talán az Eurózónában is túl vagyunk rajta, ami fellélegzést hozhat.
A jegybankok hónapokon belül befejezhetik a kamatemelési ciklust, és a hátralévő néhány kamatemelésre a részvénypiacok már nagyrészt immunisak lehetnek.
Stabilak voltak a kriptodevizák
Ma a főbb kriptodevizák 1-2 százalékkal emelkednek. Az ünnepek alatt stabilak voltak, csekély változásokkal, ezt jelzi, hogy a bitcoin egy hét alatt csak 0,7, az ether 0,1 százalékkal süllyedt. (Most 16 728, illetve 1218 dollár az áruk.)
A bitcoint legalább négy évre kell tervezni?
Egészen 2021 végéig alig lehetett olyan négyéves periódust találni, amikor 1000 százaléknál kisebb hozamot lehetett elérni a bitcoinnal pontosan négy éves tartás esetén – írta Szabó Dávid, a kriptovaluta-alapokat kezelő Decent Investments portfóliókezelője.
Ha valaki az elképzelhető legeslegrosszabb pillanatban vette is meg a bitcoinját, 2017. december 17-én 18 953 dollárért, akkor is 144 százalékos hozamot zsebelhetett be négy év alatt.
A hatalmas összeomlások ellenére ennél gyengébb teljesítményű négyéves időszakot egyszerűen nem találunk a bitcoin grafikonján. Ha valaki 2018. december 25-én 3780 dollárért vásárolt bitcoint, pontosan négy évvel később, 2022 karácsonyán 16 825 dollárért adhatta el, ami 345 százalékos hozam.
A bitcoinnak csak ennyire sikerült összeomlania – tette hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.