Nincs egyértelmű irány Nyugat-Európában, a német tőzsdeindex kissé emelkedik, a francia és a brit valamelyest süllyed. Ahogy tegnap este az USA-ban is hasonló helyben topogás volt látható. A befektetők óvatosan várják a kulcsfontosságú novemberi amerikai foglalkoztatási adatok mai közzétételét, amelyek befolyásolhatják a Federal Reserve monetáris politikáját, a kamatokat is.
Az ISM amerikai feldolgozóipari beszerzési menedzserindex tegnap rosszabb lett a vártnál. A hét elején a piacok sokat profitáltak Jerome Powell Fed-elnök megjegyzéseiből, amelyek arra utaltak, hogy a jegybank fontolgatja a kamatemelések ütemének lassítását. Az elmúlt négy ülés 75 bázispontos emelése után most már kisebb, 50 bázispontos csökkentésre számítanak december 14-én.
Nyomás alatt az OTP
Itthon a BUX index viszont 0,8 százalékkal esik, főleg az OTP másfél százalékos gyengülése húzza le. A bankrészvényeknek talán az nem tett jót, hogy a Sertorius Global Opportunities Fund PTE. Ltd, amely szoros kapcsolatban áll Csányi Sándor elnök-vezérigazgatóval, tranzakciót jelentett be.
A Mol csak 0,6, a Telekom 0,5, a Richter 0,3 százalékkal süllyed. Az Alteo 1,3, az AutoWallis pedig 6,1 százalékkal drágul.
Pénteki megnyugvás a forintnál
Az euró ma folyamatosan lefelé tart, már három forinttal olcsóbb lett, 408,50 az ára. Az EU-s támogatásokkal kapcsolatos bejelentések nyomán a héten először jókorát gyengült a forint, a korábbi 406-408-ról felment tegnap 413,70-ig is az euró. Ma is sok hír érkezett, például a magyar költségvetés újratervezéséről és az orosz olajárplafonról.
A dollár masszívan süllyed, ez kedvez a feltörekvő piaci devizáknak, köztük a forintnak is. Az európai gázár több napos drágulás után fordult, ma hat százalékkal 130,5 euróra esett, ez pedig kedvező. Az olaj ma alig változik, kis mértékben süllyed az ára.
Mi lesz veled, olajárküszöb?
Várhatóan 60 dolláron húzzák meg az ártetőt az orosz olajra. A döntéshozók egy olyan szintet szeretnének meghatározni, melyen még érdemes Moszkvának exportálnia, de legalább öt százalékkal alacsonyabb a mostani árnál, hogy csökkenjen Oroszország bevétele – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Korábban a Kreml a teljes export leállításával fenyegetett ártető esetén, azonban a legfrissebb nyilatkozatok alapján egy megfelelő árszint esetén folytatnák a kereskedelmet.
A mostani tető a december 5-e utáni EU-s embargóval együtt lépne életbe. Bevezetéséhez mind a 27 országnak hozzá kellene járulnia.
Miért különösen szomorú a forintgyengülés?
Nem tud igazán erősödni a magyar deviza, ami különösen kedvezőtlen hír annak fényében, hogy a dollár is gyengül, ami jellemzően jó hír a régiós devizáknak – írja a KBC Equitas.
Még mindig maradt bizonytalanság az EU-s források kapcsán, a végső döntés az Európai Tanács kezében van, így egyelőre nem tud egyértelmű irányt kijelölni a forint.
Az Erste Befektetési Zrt. pedig azt emelte ki a forinttal kapcsolatban, hogy Navracsics Tibor miniszter megszólalása alapján
csak jövő év második felétől érkezhetnek uniós pénzek, ráadásul addig még számos ellenőrzési ponton át kell jutnia a kormány reformjainak.
Emelték a Mol és az OTP célárát
Az mBanku elemzője 4046 forintra emelte a Mol célárát. A Wood & Company elemzőház is megerősítette az eddigi vételi ajánlását – írta a KBC Equitas. Ezzel a célárak konszenzusa 3350 forintra emelkedett a Bloomberg szerint, ami a jelenlegi árfolyam mellett közel 18 százalékos felértékelődést tartalmaz.
Szintén az mBanku az OTP-re vonatkozó célárát 15 729 forintról 16 189 forintra emelte meg, továbbra is vételi ajánlás mellett. Az új célár, ha bekövetkezne, szintén jelentős, 48 százalékos felértékelődést jelentene a részvényekre.
A Fed jegybankárai óvatosságra intenek
Két Fed jegybankár is hűtötte tegnap a kedélyeket. John Williams New York-i elnök bizonyult a szigorúbbnak, aki szerint a jegybanki alapkamatot az infláció fölé kell emelni ahhoz, hogy azt hatékonyan le tudják nyomni a jegybanki cél szintjére. Várakozása szerint 2023-ban meredeken csökkenhet az infláció, de elképzelhető, hogy csak 2025-re éri el a két százalékos szintet – írta az Erste Befektetési Zrt.
Michael Barr, a központi bank egyik elnök-helyettese is arról beszélt, hogy még sok munka vár a Fed-re, hogy megfékezze az árak növekedését, de megemlítette, hogy a decemberi ülésen esélyes lehet az eddigi 75 bázispontos emeléseknél mérsékeltebb szigorítás.
Húszmillió dolláros hackertámadás
A részvényekhez hasonlóan tegnap este a kriptovaluták emelkedése is megállt, a bitcoin majdnem pontosan 17 ezer, az ether 1284 dollár. Újabb hackertámadás történt az Ankr és a Helio protokollok ellen, amelyek a Binance BNB érméjét is tárolták. A károk nagysága az első becslések szerint húszmillió dollár lehet. A hasonló kisebb DeFi-protokollok ellen eléggé gyakoriak a támadások.
Jó hír lehet, hogy a piacon a messze legnagyobb “orákulum” (adatbázis okosszerződések számára), a Chainlink a napokban elindítja saját érméjének lekötési (staking) szolgáltatását. Ezen keresztül a felhasználók – hasonlóan egy vállalat osztalékaihoz – részesedhetnek majd a szolgáltatás nyereségéből is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.