Óriási árfolyamesések. Fotó: depositphotos.com |
Régen látott mértékű, 7-8 százalékos mínuszokkal búcsúztatták a hét első napját az európai tőzsdeindexek, kivéve a koronavírus-járványban leginkább érintett milánóit, amely közel 9,98 százalék veszteséggel zárt. Az időeltolódás miatt korábban végzett ázsiai börzebarométerek közül a japán 5, a hongkongi 4,2, a sanghaji 3 százalékot esett. Kora estig az amerikai tőzsdék is méretes mínuszokat szedtek össze, a legnagyobbat, 6,5 százalék felettit a Dow Jones, ettől alig elmaradót az S&P 500-as, míg a Nasdaq több mint 5,5 százalékost.
Az olajár is részben a koronavírus-járvány gazdasági aktivitást fékező következményei miatt várható keresletszűkülés hatására esett. Az árcsökkenés mértékét azonban felerősítette, hogy az OPEC+ múlt heti tanácskozásán nemhogy a termeléskorlátozás fokozásáról, de még a meglévő megállapodás hatályának a meghosszabbításáról sem sikerült megállapodni. Sőt, Szaúd-Arábia és Oroszország még árháborúba is bocsátkozott egymással piaci részesedésük megvédése érdekében. Ennek köszönhetően az olajár harminc százalékos veszteséget is elért napközben, ami az OPEC+ tagjainak együttesen napi több mint 500 millió dolláros bevételkiesést jelent.
A Brent jegyzése hétfőn 31,02 dollárnál is járt, ami 31 százalékos napi veszteségnek felel meg, és 2016 februárja óta a legalacsonyabb ár. Az északi-tengeri olajfajta ára így 20 dollárral csökkent az OPEC+ találkozója előtti szinthez képest, pedig januárban még 70 dollár felett cserélt gazdát. Kora este a Brent jegyzése 36 dollár körül állt hordónként, a WTI ára pedig 33 dollár alatt, ami több mint 20 százalékkal volt alacsonyabb az előző záróáránál.
A dollár is gyengült hétfőn, mivel a piac az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed múlt heti rendkívüli kamatcsökkentése után újabb vágásra számít. Az eurót 1,31 százalékkal jegyezték erősebben, 1,1433 dolláron.
Az arany menedékszerepének köszönhetően az elmúlt hetet tizenegy éve nem látott mértékű drágulással fejezte be, s hétfőn 1700 dollár felett hétéves csúcsot ért el. Hogy aztán korrigáljon, egészen 1675 dollárig.
A forint helyzete alig változott, az euróval szembeni árfolyama hétfőn kora este a 336,5-ös szint alatt tartózkodott. A hazai fizetőeszköz stabilitásához az is hozzájárulhatott, hogy a Magyar Nemzeti Bank hosszú idő után ismét emelte a hazai bankrendszer likviditását, méghozzá 50 milliárd forinttal.