Nagyon rossz adatok érkeztek Európából, minden elemzői becslést alulmúltak, de a tőzsdék nagy átlagban stagnálnak. Napról napra gyengébb a forint, ma már a 358-at is meghaladta az euró ára. Szorítanak helyet egy kis olajnak a kínaiak, növelik tartalékaikat és újabb tározókat építenek. Eközben Szaúd-Arábia több nagy tankhajója közeledik az amerikai partokhoz.
Elkeserítő beszerzési menedzserindexek érkeztek Európából, amelyek aláhúzzák, hogy áprilisban gyakorlatilag megállt az élet a kontinensen. Az IHS Markit indexe nemcsak az eddigi legalacsonyabb értékre süllyedt, hanem az összes elemzői várakozást is mélyen alulmúlta a Reuters szerint. Japánból is a szolgáltatási szektor meredek visszaeséséről jött adat.
Így az európai tőzsdék ma nem nyitottak túl jó hangulatban. Később, 11 óra előtt a Stoxx 600 index lényegében nulla változást mutatott. Frankfurtban kissé esnek, Párizsban vagy Dél-Európában viszont valamelyest emelkednek az árfolyamok. Az amerikai határidős indexek sem jeleznek irányt. Itthon a BUX index csupán pár ponttal süllyed, a Richter és a Telekom egy százalék körüli esése húzza le. Viszont az OTP 0,3, a Mol 1,2 százalékos pluszban van.
Reggel 358,60 is volt az euró, most 357,70. A grafikonon látszik, hogy megint napról napra gyengébb a fizetőeszközünk. Egész éves szinten egyébként számos feltörekvő, a nyersanyag-exportnak kitett vagy például a turizmusból élő ország devizája gyengült két számjegyű százalékos mértékben. (Brazília, Dél-Afrika, Mexikó, Izland, Oroszország, Norvégia stb.)
A dollár/forint 2020-ban (Tradingview.com)
Sok olajat vásárol Kína
Ma folytatják a korábban megszakadt tárgyalásokat az EU vezetői az ezermilliárd eurós nagyságrendű mentőcsomagról, a “koronakötvények” kibocsátásáról.
Az olaj a tegnapi után ma is emelkedik, bár az utóbbi napok vad zuhanása fényében csak szerénynek mondható, 7-10 százalékos mértékben. Ezt főleg azzal magyarázzák, hogy vannak jelek a kutak egy részének leállítására. Oklahoma állam például a termelésből kieső vállalkozásoknak nyújt pénzügyi segítséget. Kína növeli stratégiai olajtartalékait, mert jóval több olajat importál, mint amennyit felhasznál – írta a Marketwatch. Az ország ezen kívül újabb stratégiai olajtárolót épít. (Tegnap főleg Donald Trump Iránnak címzett fenyegetése emelte az olaj árát.)
Közeledik az olajbomba
Az Oilprice.com szerint viszont mintha nem lenne elég az amerikai termelők baja. Még több hatalmas, szaúd-arábiai olajjal megtöltött tanker is közeledik az USA partjai felé. Az “50 millió hordós olajbomba” elvileg még lejjebb nyomhatja az olajárat. Bár felmerült, nem lehetne-e kitiltani őket a kikötőkből.
Az USO nevű ETF-ről, a világ legnagyobb olajalapjáról már említettük, hogy kényszereladásainak nagy szerepe lehetett a negatív olajárak kialakulásában. Rengeteg új kisbefektető vásárolta, a határidős olajpiac nagy szereplője lett. Majd óriásit veszített a lezuhanó közeli határidős árakon. A SeekingAlpha egyik szerzője ehelyett a kedvezőtlen konstrukció helyett az USL nevű alapot ajánlja. Ez 12 hosszabb lejáratú kontraktust tart, így kevésbé van kitéve olyan anomáliáknak, mint az USO. (Hasonló európai párja az ETFS Longer Dated Brent Crude /OOEB/.)
Gyorsjelentések és az OTP
Záporoznak az amerikai gyorsjelentések, ma este jelent például az Intel. Európában a Credit Suisse jelentett és a Daimler tett közzé előzetes számokat.
“A Goldman Sachs elemzője 12 200 forintról 12 100 forintra mérsékelte az OTP részvényére vonatkozó célárat, az ajánlásuk pedig változatlanul vételi. Az elemzők többsége továbbra is optimista, a konszenzus 13354 forint” – írta ma a KBC Equitas. Az OTP egyébként tovább veszi saját részvényeit is.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő
büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.