A világon évente 3 milliárd, azaz 3 ezer millió tonna olajat és finomított terméket raknak hajóra, hogy a rendeltetési helyére szállítsák. Most azonban a BBC szerint egyre több horgonyoz le közülük a kikötők közelében, például Rotterdamnál és Szingapúrnál, csurig töltve, és nem történik velük semmi. Pedig aki bezsákolt 30 dollár alatt spekulatívan, már rég elhozhatta a nyerőt, kifizethette a hajót és elégedetten hátradőlhet.
Már nincs mire spekulálni
Miért akkor hát az egyre több olajjal telt hajó? Netán további olajár emelkedésre játszanak? Nos, ez nem valószínű, miután egyrészt tisztában vannak vele, hogy a túlkínálat továbbra is fennáll, ezért az égig nemigen megy újra az ár, másrészt az idő telik, az ár megpihent 50 dollárnál, a hajóbérlés költsége pedig elég jelentős. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint 94 millió tonna nyersolaj állt a hajókban május végén, miközben a mennyiség nem szokott 70 millió tonnánál több lenni.
Bedugultak a kikötők
Több szakértő szerint a magyarázat az, hogy szeretnék a hajókat kipakolni, de nincs hová. A tartós túlkínálat miatt a kikötői tárolókapacitások megteltek, nem tudnak továbbküldeni annyi olajat vagy feldolgozott terméket, amennyi beérkezne. Szingapúrban, Rotterdamban is csurig vannak a tárolók, nem lehet már egy cseppet sem beléjük tölteni. Az elmúlt 2-3 év olajtúlkínálatát nem könnyű leépíteni.
A helyzetet tovább nehezíti az iráni kérdés. Iránra embargó vonatkozott év elejéig, nem exportálhatott olajat. Hogy azért valami mégis történjen, kitermelték az olajat és hajókra tették, mondván, ha vége a szankcióknak, azonnal indulhat a szállítmány. A szankciók megszűntek, a hajók azonban továbbra is ott rostokolnak: nincs hová vinni az olajat, az említett okok miatt. Ráadásul a hajók egy része gyengébb minőségű olajat tárol, amit nem mindegyik finomító tud feldolgozni, így külön ki kell várni, amíg egy alkalmas finomító felszabadul.
Karbantartás miatt zárva
Egy szezonális tényező is szerepet játszhat: a finomítók egy része karbantartás miatt leállt, pont mikor az alacsony olajár miatti legnagyobb spekuláció zajlott. Ahogy újra üzemelni kezdenek a normál módon, nem tudják a felhalmozott hatalmas mennyiséget feldolgozni. Ráadásul nekik is meg kell várniuk, amíg a finomított terméket a felhasználók elviszik, hogy folytatódhasson a munka. Egyes vélemények szerint a nyár folyamán némiképp felgyorsul a folyamat, és a finomítók teljes gőzzel üzemelhetnek majd, feldolgozva a tengeren tárolt olaj egy részét is.