Vége az oltóanyag-eufóriának a nemzetközi sajtó szerint, ez a fő oka, hogy 0,9 százalékkal esik a német és a brit tőzsdeindex, 0,8 százalékkal pedig a párizsi. Az amerikai határidős indexek kicsit kisebb, fél százalék körüli esést mutatnak volt. Varsó mostanában felül teljesített, ma azonban az esést is vezeti 1,3 százalékkal.
Itthon a BUX index 0,8 százalékkal süllyed, nagyjából az európai átlagnak megfelelően. Az OTP 1,6, a Mol 1, a Magyar Telekom 0,6 százalékkal esik. A Richter viszont 0,4 százalékkal emelkedni tud.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint is gyengül, az euró 1,20 forinttal magasabban, 361,40-en áll. Újra erősödik a dollár, ami a kockázatkerülő hangulat jele is lehet. (Vagy az euró süllyed, az EKB-tól várt lépések előtt.) Az arany 0,7 százalékkal esik, az ezüst 1,9, az olaj egy százalék körüli mértékben. Nem sokáig maradt 18 ezer dollár felett tegnap a Bitcoin, ha már 17 400 alatt jegyzik.
Galamblelkű lesz az EKB
Christine Lagarde, az EKB elnöke ismét kijelentette, hogy a jegybank hosszabb ideig is támogathatja a gazdaságot a koronaválságban. December 10-én dönt legközelebb az EKB a folytatásról.
Az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága előtti meghallgatásán Lagarde elmondta, hogy a járvány második hulláma további lefelé irányuló kockázatot jelent az amúgy is nagyon bizonytalan gazdasági kilátások szempontjából. Az EKB valószínűleg új kötvényvásárlásokkal és olcsóbb banki hitelekkel reagál. Fő kérdés a “magánfogyasztás erősítése, a hiteláramlás fenntartása és a tömeges elbocsátások megakadályozása”.
Okos a piac, vagy buta?
Hol nagyon okos, vagy annak véli magát a piac, hol pedig nagyon bután viselkedik az Erste Befektetési Zrt szerint.
Tegnap két hír küzdött egymással. Az egyik szerint a Pfizer védőoltása 95 százalékos hatékonyságot mutat a végső tesztek alapján, ami jobb, mint az előzetes 90 százalék, és hamarosan be is nyújtja a készítményt gyorsított jóváhagyásra az FDA-hez. Így korábban, már december elején-végén lehet beadható védőoltás. A másik hír New York és más államok részleges lezárásáról szól. Ez az azonnali hatással bíró esemény tegnap a végén inkább profitrealizálásra késztette a befektetőket. Így az árfolyamok úgy tűnik, hogy maradnak a korábban kialakított szűk sávban.
Az AstraZeneca oltása is jó lehet
A koronavírus-vakcinák előzetes teszteredményei óta nem nagyon volt újabb pozitív impulzus a piacok számára. Hiába közölt újabb pontosított eredményeket a Pfizer is a vakcináról, ez a hír már nem okozott további erőteljes emelkedést – írta a KBC Equitas.
Az Oxford Egyetem kutatása alapján (amely szorosan együttműködik az AstraZenecával), az AstraZeneca koravírus-vakcinája is nagyarányú immunválaszt mutat az előzetes eredmények után. Az egyetem pontos hatékonysági számokat egyelőre nem közölt, de hozzátette, hogy a vakcina a tesztek alatt biztonságosnak bizonyult – foglalta össze a brókercég.
Az AstraZeneca Londonban ennek ellenére alig emelkedik, igaz, november elején már bemutatott egy nagy ugrást.
Felülteljesítette a konszenzust az Nvidia
A részvényárfolyam ennek ellenére három százalékot csökkent piaczárás után, amit az adatközpontok bevételére vonatkozó csökkenő előrejelzés váltott ki – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A vállalat 2,91 dollár egy részvényre jutó eredményt ért el, szemben a 2,57 dolláros konszenzussal. Árbevétel soron 57 százalékos növekedést, 4,73 milliárd dollárt realizált, míg a prognózis 4,41 milliárd dollár volt. Az Nvidia által előállított grafikus chipekre egyre nagyobb a kereslet, mind a mesterséges intelligencia, mind a játékfejlesztők igényeinek növekedése miatt.
Nehéz a Thyssenkrupp élete
Silány számok, silány részvényárfolyam – írja a Thyssenkrupp nehézipari konszernről a német sajtó. A részvény hét százalékos mínuszban van.
A leszállóágban levő vállalat az acéliparban és az autóipari beszállítói üzletágban bekövetkezett hatalmas visszaesés után az elmúlt (2019/20-as) pénzügyi évet 1,63 milliárd euró működési veszteséggel zárta (korrigált EBIT). Ez már a most értékesített liftüzletág nélkül értendő. A mínusz valamivel jobb, mint az elemzők várták, de 1,5 milliárd euróval magasabb, mint az előző évben.
A jó, a rossz és az Apple
Az Apple azon döntése, hogy felére csökkenti a kisvállalkozásoknak járó AppStore-jutalékot, nem állította le a szolgáltatás kritikusait – írja a Financial Times. Az iPhone gyártója szerdán bejelentette, hogy január 1-jétől 30 százalék helyett 15 százalékos jutalékot számít fel az alkalmazásfejlesztőknek, ha egymillió dollárnál kevesebb bevételt értek el 2020-ban.
Ez szerintük segít a kisvállalkozások tulajdonosainak a kreatív fejlesztésekben, programozásban. Ellenfelei azonban a 30 százalékos jutalék mértékének általánosabb csökkentéséért küzdenek, és hátsó szándékokat látnak.
„Machiavelli annyira büszke lenne az Apple-re. Megpróbálja feltételes jótékonysági engedményekkel megosztani az App Store ellenzékét. Ezzel a kétezer milliárd dolláros konglomerátum minden egymillió dollárt meghaladó bevételű fejlesztőt kapzsinak tüntet fel. Nagyon ravasz, de beteg lépés” – idézik David Heinemeier Hanssont, a Basecamp szoftverfejlesztő cégtől.
Repülhet a Boeing Max
Újra levegőbe emelkedhetnek a Boeing 737 MAX repülőgépek, miután a cég megkapta az engedélyt az amerikai légiközlekedési hatóságtól (FAA). A cég hatalmas ráfordítással tervezte újra a modellt.