Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
Az oltóanyagokról szóló újabb és újabb jó hírek egyre kisebb hatást váltottak ki a napokban a tőzsdéken, végül a hatás teljesen elmaradt. Közben Amerikában új lezárások indultak. Süllyednek a vezető indexek, az európai átlagnak megfelelően esik a BUX is. Újra gyengülésnek indult a forint, az arany, az ezüst, az olaj, a bitcoin.
Vége az oltóanyag-eufóriának a nemzetközi sajtó szerint, ez a fő oka, hogy 0,9 százalékkal esik a német és a brit tőzsdeindex, 0,8 százalékkal pedig a párizsi. Az amerikai határidős indexek kicsit kisebb, fél százalék körüli esést mutatnak volt. Varsó mostanában felül teljesített, ma azonban az esést is vezeti 1,3 százalékkal.
Itthon a BUX index 0,8 százalékkal süllyed, nagyjából az európai átlagnak megfelelően. Az OTP 1,6, a Mol 1, a Magyar Telekom 0,6 százalékkal esik. A Richter viszont 0,4 százalékkal emelkedni tud.
A forint is gyengül, az euró 1,20 forinttal magasabban, 361,40-en áll. Újra erősödik a dollár, ami a kockázatkerülő hangulat jele is lehet. (Vagy az euró süllyed, az EKB-tól várt lépések előtt.) Az arany 0,7 százalékkal esik, az ezüst 1,9, az olaj egy százalék körüli mértékben. Nem sokáig maradt 18 ezer dollár felett tegnap a Bitcoin, ha már 17 400 alatt jegyzik.
Galamblelkű lesz az EKB
Christine Lagarde, az EKB elnöke ismét kijelentette, hogy a jegybank hosszabb ideig is támogathatja a gazdaságot a koronaválságban. December 10-én dönt legközelebb az EKB a folytatásról.
Az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága előtti meghallgatásán Lagarde elmondta, hogy a járvány második hulláma további lefelé irányuló kockázatot jelent az amúgy is nagyon bizonytalan gazdasági kilátások szempontjából. Az EKB valószínűleg új kötvényvásárlásokkal és olcsóbb banki hitelekkel reagál. Fő kérdés a “magánfogyasztás erősítése, a hiteláramlás fenntartása és a tömeges elbocsátások megakadályozása”.
Tegnap két hír küzdött egymással. Az egyik szerint a Pfizer védőoltása 95 százalékos hatékonyságot mutat a végső tesztek alapján, ami jobb, mint az előzetes 90 százalék, és hamarosan be is nyújtja a készítményt gyorsított jóváhagyásra az FDA-hez. Így korábban, már december elején-végén lehet beadható védőoltás. A másik hír New York és más államok részleges lezárásáról szól. Ez az azonnali hatással bíró esemény tegnap a végén inkább profitrealizálásra késztette a befektetőket. Így az árfolyamok úgy tűnik, hogy maradnak a korábban kialakított szűk sávban.
Oltást a Földnek (Pixabay.com)
Az AstraZeneca oltása is jó lehet
A koronavírus-vakcinák előzetes teszteredményei óta nem nagyon volt újabb pozitív impulzus a piacok számára. Hiába közölt újabb pontosított eredményeket a Pfizer is a vakcináról, ez a hír már nem okozott további erőteljes emelkedést – írta a KBC Equitas.
Az Oxford Egyetem kutatása alapján (amely szorosan együttműködik az AstraZenecával), az AstraZeneca koravírus-vakcinája is nagyarányú immunválaszt mutat az előzetes eredmények után. Az egyetem pontos hatékonysági számokat egyelőre nem közölt, de hozzátette, hogy a vakcina a tesztek alatt biztonságosnak bizonyult – foglalta össze a brókercég.
Az AstraZeneca Londonban ennek ellenére alig emelkedik, igaz, november elején már bemutatott egy nagy ugrást.
Felülteljesítette a konszenzust az Nvidia
A részvényárfolyam ennek ellenére három százalékot csökkent piaczárás után, amit az adatközpontok bevételére vonatkozó csökkenő előrejelzés váltott ki – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A vállalat 2,91 dollár egy részvényre jutó eredményt ért el, szemben a 2,57 dolláros konszenzussal. Árbevétel soron 57 százalékos növekedést, 4,73 milliárd dollárt realizált, míg a prognózis 4,41 milliárd dollár volt. Az Nvidia által előállított grafikus chipekre egyre nagyobb a kereslet, mind a mesterséges intelligencia, mind a játékfejlesztők igényeinek növekedése miatt.
Nehéz a Thyssenkrupp élete
Silány számok, silány részvényárfolyam – írja a Thyssenkrupp nehézipari konszernről a német sajtó. A részvény hét százalékos mínuszban van.
A leszállóágban levő vállalat az acéliparban és az autóipari beszállítói üzletágban bekövetkezett hatalmas visszaesés után az elmúlt (2019/20-as) pénzügyi évet 1,63 milliárd euró működési veszteséggel zárta (korrigált EBIT). Ez már a most értékesített liftüzletág nélkül értendő. A mínusz valamivel jobb, mint az elemzők várták, de 1,5 milliárd euróval magasabb, mint az előző évben.
Az Apple azon döntése, hogy felére csökkenti a kisvállalkozásoknak járó AppStore-jutalékot, nem állította le a szolgáltatás kritikusait – írja a Financial Times. Az iPhone gyártója szerdán bejelentette, hogy január 1-jétől 30 százalék helyett 15 százalékos jutalékot számít fel az alkalmazásfejlesztőknek, ha egymillió dollárnál kevesebb bevételt értek el 2020-ban.
Ez szerintük segít a kisvállalkozások tulajdonosainak a kreatív fejlesztésekben, programozásban. Ellenfelei azonban a 30 százalékos jutalék mértékének általánosabb csökkentéséért küzdenek, és hátsó szándékokat látnak.
„Machiavelli annyira büszke lenne az Apple-re. Megpróbálja feltételes jótékonysági engedményekkel megosztani az App Store ellenzékét. Ezzel a kétezer milliárd dolláros konglomerátum minden egymillió dollárt meghaladó bevételű fejlesztőt kapzsinak tüntet fel. Nagyon ravasz, de beteg lépés” – idézik David Heinemeier Hanssont, a Basecamp szoftverfejlesztő cégtől.
Repülhet a Boeing Max
Újra levegőbe emelkedhetnek a Boeing 737 MAX repülőgépek, miután a cég megkapta az engedélyt az amerikai légiközlekedési hatóságtól (FAA). A cég hatalmas ráfordítással tervezte újra a modellt.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest, az euróval szemben éves csúcsot ért el a magyar fizetőeszköz.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 169,32 pontos, 0,35 százalékos emelkedéssel, 48 287,25 ponton zárt kedden. Az erősödést a Richter vezette.
A részvénypiacok nyugodtak, a forint alig változik, de nemsokára fontos inflációs adatok érkeznek, amik sok mindent megváltoztathatnak. Keveset fogyasztanak a magyarok, de ez erősítheti a forintot a külkereskedelmi mérlegen keresztül. Az Apple új szemüvege lehet, hogy szép, de nagyon nem olcsó, 1,2 millió forint körül lesz az ára. Szorongatják a Binance-t.
Két díjjal is gazdagodott a KBC Asset Management a befektetési alapkezelők Privátbankár.hu Klasszis 2023-as szavazásán: nemcsak az Év ESG Alapkezelője lett, hanem az általa menedzselt K&H öko alap bizonyult a Legjobb Globális Részvény Alapnak. Ennek apropóján beszélgettünk Oraveczné Németh Ildikóval, a K&H befektetési alapok kezelőjének vezetőjével és Bánhalmi Gábor vezető stratégával.
A részvénypiacok keresik az irányt, a héten még jön egy sor makrogazdasági adat. A BUX viszont szépen emelkedik, az OTP és a Mol húzza. Az Apple közel egy évtizede nem látott jelentőségű terméket készül bemutatni. Még csak pletykálnak arról, hogy a világ egyik legsikeresebb játékéban megjelennek a blokklánc és a kriptovaluták elemei. Szakad a török líra.