Ez a nap elsősorban azért lesz érdekes, mert az Európai Unió vezetői összeülnek, hogy a korábban elhatározott 750 milliárd eurós gazdaságsegítő program részleteit megvitassák. Addig azonban kivárás és bizonytalanság érzékelhető az európai piacokon, a német DAX-index egy ezrelékkel emelkedik, miközben a francia mutató fél százalékkal csökken, Londonban pedig minimális a süllyedés. Pluszban van Milánó és Stockholm, mínuszban Brüsszel és Bécs tőzsdeindexe. Az amerikai határidős indexek enyhe pluszban vannak.
A varsói és a budapesti mutatók hasonló mértékben, fél százalék körül esnek. Az OTP ára változatlan, 10 740 forint, a Mol 1,3 százalékkal esik, a Richter 0,4 százalékkal van lejjebb. A mostanában sokat drágult CIG Pannónia hat százalékkal ment lejjebb, az Opus ára változatlan, a Telekom kissé süllyed. A forint gyengült, 353,90 fillér az euró, ami 50 filléres emelkedés. Az arany stagnál, az olaj kissé lefelé csorog.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Mentőcsomag ideát és odaát
Az európai mentőcsomagot Németország és Franciaország támogatja, néhány észak-európai ország ellenzi.
A tandemben most a fiskális élénkítésen van a sor. Ma és holnap ülésezik az Európa Tanács, és dönt a járványhoz kapcsolódó helyreállítási alapról. Szerintünk a füst nagy valószínűséggel felszáll holnap zárásra, így ősszel meg is indulhat az alap felhasználása. Magyarország 8,5 milliárd euró támogatásra és cirka 7 milliárd euró hitelre számíthat az alapból. Eközben az USA-ban is zajlik az élet. A jövő héten mutathatják be az újabb amerikai mentőcsomagot, ami 3500 milliárd dollárra rúghat – írta az Erste Befektetési Zrt. kommentárja.
Járvány, dráma, hekkerek
Indiában a fertőzések száma átlépte az egymilliót, Tokióban is új rekord született. Az Amerikai Egyesült Államok egyes területein pedig új korlátozó intézkedések bevezetése fenyeget. A járványhírek tehát egyáltalán nem jók, bár az amerikai kormányzat járványügyi szakértője, Anthony Fauci legalább azzal kapcsolatban optimista, hogy ősszel meglesz az oltóanyag. Valóban több biztató fejlemény, teszteredmény volt a héten. (A súlyos amerikai helyzetről szóló kommentárunk itt olvasható, reggeli járványügyi körképünk pedig itt.)
Dráma bontakozott ki csütörtökön délután, amikor Nagy-Britannia megvádolta Oroszországot, hogy az meghekkelte a Covid-19 oltóanyagon dolgozó nemzetközi kutatóközpontokat – írta a Bloomberg.com. Ezt állítólag az Amerikai Egyesült Államok és Kanada titkosszolgálatai erősítették meg. Egyelőre nem világos, hogy ezek a kutatóintézetek elszenvedtek-e valamilyen károkat is, és ez késleltetheti-e az oltóanyagok kidolgozására törekvő programokat. Arról azonban szó van, hogy a támadások továbbra sem szűntek meg. A Kreml cáfolta Oroszország érintettségét az ügyben.
Szenved a német ipar, optimista a Daimler
A német ipar megrendelésállománya májusban ismét enyhén csökkent. Az ország statisztikai hivatala szerint 0,8 százalék volt az áprilisi süllyedés (a májusi 1,1 százalék volt). A Daimler árfolyama mintegy négy százalékkal ugrott meg, mivel a gyár negyedéves eredménye a várakozásoknál jobb lett.
Az Adva Optical nevű hálózatfejlesztő cég részvénye kilenc százalékkal lőtt ki, miután operatív eredménye 133 százalékkal ugrott meg – írta az N-Tv.de. A svéd Ericsson részvénye pedig nyolc százalékkal ment fel, valószínűleg azért, mert fő konkurense a kínai Huawei. Amelyet Nyugaton különböző szankciókkal sújtottak, utoljára a napokban Nagy-Britannia.
Csalódtak a Netflix-részvényesek
Tegnap este tőzsdezárás után jelentett a Netflix, és csalódást okozott, mert az előfizetők számára vonatkozó előrejelzése jóval elmaradt az elemzők által vártnál. A részvény emiatt az amerikai zárás utáni tőzsdén kívüli kereskedelemben 15 százalékkal is esett, Frankfurtban most -8 százaléknál tart.
Az egy részvényre jutó eredmény a várt 1,81 dollár helyett 1,59 dollár lett, ugyanakkor az árbevétel meghaladta a várakozásokat, 6,08 milliárd dollár helyett 6,15 milliárd dollár volt. A második negyedévben az előfizetők száma 10,09 millióval bővült globálisan, miközben 7,5 millióra számított a konszenzus. A legfontosabb piacnak számító Egyesült Államokban közel hárommillió új előfizető volt, ami rekordnak számít. Rossz hír viszont, hogy a harmadik negyedévben mindössze 2,5 milliós bővüléssel számol a cég menedzsmentje – írta az Equilor Befektetési Zrt.