Ezt a technológiai papírok vezették, ezek Nasdaq Composite indexe 2,0 százalékkal ment fel. Az S&P 500 1,5, a Dow Jones ipari átlag 1,4 százalékos pluszban volt hat óra körül. Segíthetett az is, hogy alacsony inflációs várakozásokról érkezett adat az USA-ban.
Nyugat-Európában csak szerény, 1-2 ezrelékes emelkedést értek el az indexek, így a francia, német vagy a brit. A dollár 0,3 százalékos gyengülése, az euró erősödése nem szokott jót tenni az európai exportőröknek. Az olasz, spanyol, portugál mutatók 0,5-0,6 százalékkal mentek fel, a görög 2,6 százalékkal száguldott. Isztambul viszont nagyot esett.
Mészáros és a Mol győzött
Itthon a BUX index 0,9 százalékos emelkedése ennek fényében nagyon jó a hazai választások másnapján, a külföldi befektetők általában szeretik a változatlanságot, a kiszámíthatóságot. Hasonló emelkedés volt Bukarestben is, de csak minimális Varsóban.
A részvényeink közül az OTP két százalékot esett, a Mol 2,8, a Richter 1,4 százalékot emelkedett. A “Mészáros-papírok” – Konzum, Opus, Appeninn, CIG Pannónia – úgy emelkedtek, mintha hatósági árasak lennének, egységesen 15 százalékkal. Nyilván a választások után semmi sem áll a további terjeszkedésük útjában.
A forint erősödött, 311,40 az euró, egy forinttal lejjebb a péntekinél.
Miért esett az OTP?
Valósággal összeomlott az orosz tőzsde az újabb szankció-csokor nyomán, amellyel egy sor céget és orosz milliárdost-maffiózót büntettek. Úgy tűnik, ez már valóban húsba vág nekik. A rubel négy százalék körüli mértékben gyengült, a rubelben számolt Moex (MCX) index 8,4, a dolláros RTSI 11,4 százalékkal esett.
Nagy valószínűséggel az OTP mai esésében is nagy szerepet játszik az orosz fejlemény, hiszen a banknak jelentős érdekeltségei vannak kint. Az osztrák Raiffeisen International részvényének 11,7 százalékos mai zuhanását is ezzel magyarázzák.
Drágult az olaj
A geopolitikai események közül a Szíriában történt újabb vegyifegyver-bevetés és egy katonai bázis elleni rakétatámadás érdemel figyelmet, vélhetően hozzájárult az olaj drágulásához. Megint békülékenyebb viszont a hangulat a két Korea között. Az amerikai fúrótornyok száma 11-el emelkedett, de az általános részvénypiaci emelkedés szárnyán az olajár is alaposan megugrott: két százalékkal, 63,30-ra és 68,50-re (WTI, illetve Brent).
Megtört a bitcoin lendülete
A kriptodevizák a nap első részében szépen emelkedtek, főleg az ether, de délután megtört a lendület. A bitcoin visszaesett 7100 dollár közeléből 6700-ra, az ether 420-ról kicsivel 400 alá. (Soros György cége és más híres intézményi befektetők szándékairól itt írtunk.)