Az európai részvények hétfőn 0,3-0,5 százalékos pluszban vannak a vezető nemzeti tőzsdeindexek szerint. Az amerikai határidős indexek részben pluszban, de a technológiai papírok indexe enyhe esést mutat.
A nap fő témái közé tartozik, hogy a német üzleti bizalom indexe váratlanul nagyot esett júniusban. Az Európai Unió pedig várhatóan tárgyalásokat kezd Kínával az elektromos autókra kivetett vámokról. A hét legfontosabb eseménye pénteken következik majd, amikor az USA-ban a személyes kiadások inflációs mutatóját teszik közé, ez az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed preferált indikátora.
Kissé erősödik a forint
Budapesten a BUX index 0,1 százalékkal emelkedik, az OTP 0,3, a Masterplast 4,5 százalékkal megy fel. A Richter és a Mol 0,4 százalékkal süllyed, a Magyar Telekom pedig stagnál.
Az euró ára 395,80, mintegy hetven fillérrel van a péntek esti alatt. Az európai földgáz kissé süllyed, az olaj 0,4 százalékkal emelkedett a világpiacon, amihez az egyik hajót ért újabb támadás is hozzájárulhatott. A Nemzetközi Valutaalap közleményt adott ki, amelyben a magyar kormány képviselőivel folytatott megbeszélésekről számolt be.
Mi mozgatja a devizánkat?
A pénteki napot is a 396-398-as sávban töltötte a forint az euró ellenében. Szerdán lát napvilágot a folyó fizetési mérleg első negyedéves adata, ami az előzetes ismeretek alapján masszívan többletes lehet, így pozitív jelet küldhet a befektetőknek – írta az Erste Befektetési Zrt. A piac még emészti az MNB múlt heti kommunikációját, emellett a nemzetközi folyamatok lehetnek leginkább meghatározók a hazai piacon.
A befektetők kevésbé keresik a kockázatos eszközöket.
Az arany azért süllyedhetett, mert a befektetők kevésbé optimisták, hogy a Fed jelentősen csökkenti kamatait az idén. Az amerikai szolgáltatói aktivitás múlt heti adata az elmúlt két hónap legerősebb számait hozta, ami erősíti az inflációs várakozásokat.
Telekomot vesz a Telekom, OTP-t az OTP
“Felpörgette a részvény-visszavásárlást” a Magyar Telekom az Erste Reggeli hírlevél szerint. A társaság június 21-én, pénteken 5 662 577 darab törzsrészvényt vásárolt vissza 1059,38 forintos átlagáron. Ezzel a részvény-visszavásárlási program első három napján már 10,4 milliárd forint értékben vásárolt papírokat a maximum 24 milliárd forintos összértékből. (A visszavásárlási akció június 19-től 26-ig tart, de ha nem ériné el a 24 milliárd forintot, 2024 őszén tervezik folytatni.)
Tovább veszi saját részvényeit az OTP is, június 17. és 21. Között 157 204 darabot vásárolt 17 532 forintos átlagáron.
Újra felfedezik a hazai tőzsdét a külföldiek?
Az elmúlt 15-20 évben a világ nagy tőzsdeindexei jelentős emelkedést mutattak, főleg hosszú távon. A magyar részvényeknél 15 éve még jelentős arányt képviseltek a külföldi befektetők, 75 százalék körüli volt a tulajdoni arányuk 2010-ben. Azután csökkent, alig 40 százalék is volt – írta a K&H Értékpapír. Az elmúlt két évben azonban már ismét lassan növekvő pályán mozog a külföldiek aránya, 42 százalékról 45 százalékra emelkedett. Ami
nem olyan látványos, de attól még stabil trendnek tűnik.
Igen olcsók a magyar papírok
A magyar részvények árazottsága pedig igen alacsonyra süllyedt az elmúlt két év során, vagyis meglehetősen olcsóvá váltak. Erre jó példa a 12 hónapos előretekintő P/E ráta (árfolyam/nyereség hányados), ami azt jelzi, hogy egy forintnyi profitért hányszoros pénzt kell fizetni.
Jelen esetben még hat forintot sem, míg 15 éve még majdnem 12-t kellett (a P/E ráta 12-ről 6-ra csökkent). Hosszú távon ez javuló hozamkilátásokat jelezhet a részvénypiacon.
Tehát nem csoda, hogy a nemzetközi befektetők egyre inkább észreveszik a magyar részvényeket is.
Vámtárgyalások indulnak
Tárgyalhat az EU és Kína az európai piacra importált, kínai gyártmányú elektromos járművekre (EV) tervezett vámok kivetéséről – közölték szombaton. Peking azt szeretné, ha az Európai Unió július 4-ig eltörölné a kínai elektromos járművekre kivetett előzetes vámokat – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Szenved a bitcoin, az ether
A bitcoin és az ether hetek óta tartó lecsorgása folytatódik, ma is két-három százalékkal lejjebb vannak, 62 800, illetve 3390 dolláron. Ezzel mintegy 15 százalékkal távolodtak el éves csúcsaiktól. Az esésben szerepe lehet annak, hogy a bitcoin spot ETF-ekből (tőzsdén kereskedett alapokból) az utóbbi időben jelentős mennyiségű tőke távozott, és a Bitcoin- és Ethereum-blokkláncokon sokat csökkent az aktivitás.
Olyan további fontosabb kriptovaluták (“altcoinok”), mint a solana (SOL), az avalanche (AVAX), az aptos (APT) vagy a sui (SUI) azonban az elmúlt hónapokban 40-70 százalékos korrekciót szenvedtek el.
Kétségbeesettek az altcoin-tulajdonosok
Mi lehet ennek az oka? A kockázatitőke-alapok (VC-k) nyomás alatt állnak, hogy eladják az érméiket, hogy profitot realizálhassanak az elmúlt években végrehajtott befektetéseikből – idéz szakembereket a Coindesk. A piacra ezen kívül különösen rossz hatással van a tőkebeáramlás hiánya, valamint a korábban zárolt (késleltetett kibocsátású) érmék esedékes felszabadulása is.
A kriptopénzpiac a bitcoin és az ether tulajdonosainak szemszögéből, az októbertől márciusig tartó masszív felfutás után úgy tűnik, egészséges konszolidáción megy keresztül.
Azok számára azonban, akik kisebb kriptovalutákat tartanak, ez egy brutális korrekció, a közösségi médiában a hangulat a medvepiaci kétségbeeséshez hasonlít.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.