Stabilan tartják magukat a tőzsdék történelmi csúcsaik közelében, ma Európában a német index 0,1 százalékkal esik, a francia és a brit mutató ugyanennyivel emelkedik. Az USA-ban tegnap a technológiai részvényeknek volt jó napja, az ipari részvények viszont estek, így az S&P 500 végül alig csökkent kissé. Ma az amerikai határidős részvényindexek alig változnak.
Aggodalmat okoz a Németországban regisztrált alacsony ipari megrendelésállomány, emiatt ma is az autógyártók gyengébbek, a Volkswagen több mint két százalékkal süllyed. Egyes légitársaságok is szenvednek, főleg mivel a britek továbbra is feketelistán tartanak sok országot.
Itthon a BUX index tovább száguld új és új történelmi csúcsokra, 0,7 százalékkal van feljebb. Ma is az OTP húzza, amely 1,7 százalékkal 16 890 forintra ugrott. A Mol 0,6 százalékkal drágul, a Telekom egy forinttal ér többet, a Richter viszont negyed százalékkal süllyed.
Jól megemelték a Magyar Telekom-célárat
Ma megjelent elemzésében a korábbi 425 forintról 520 forintra emelte a Magyar Telekom 12 hónapos célárát az Erste Bekfektetési Zrt. A lépésnek “számos oka van”.
- A frekvencia-tenderek az általuk vártnál jobb eredménnyel zárultak.
- Emiatt az amortizáció kisebb lesz, így az eredményvárakozást is emelték.
- A pénzügyi költségek is alacsonyabbak lehetnek.
- A nettó profit néhány év alatt nem a korábban várt 35 milliárd forintról 38 milliárdra, hanem 45-ről 50-re emelkedhet.
- Ráadásul az osztalékfizetési potenciál is növekszik, 2023-ra 25 forintról 28 forintra.
- Mind P/E, mind EV/EBITDA összehasonlításban az egyik legolcsóbb telekommunikációs cég a régióban.
Drága volt a 120 szlovén benzinkút?
A Mol megveszi az OMV 120 benzinkútját Szlovéniában. Az Erste Befektetési Zrt. véleménye szerint az OMV Szlovénia kúthálózata “prémium lokációval és magas nem üzemanyag eladással is rendelkezik”. A vételár viszont nem alacsony, 2,88 millió eurót jelent benzinkutanként. Ez jóval magasabb, mint az OMV Dél-Németországban eladott hálózatának értékelése, ami 1,7 millió euró/kút volt. De a szlovén piac szerintük ígéretes.
Száz dolláros olajárat várnak
Az opciós forgalmi adatok szerint a piacon sokan azt várják, hogy az olaj ára az amerikai gazdaság fellendülésének hatására 2022 végére visszatér a száz dolláros szintre, 2014 óta először – írja a Wall Street Journal. A száz dolláros olajra szóló vételi opció most a legnépszerűbb, legnagyobb forgalmú termék. Pedig az árfolyam már az idén is mintegy 40 százalékot emelkedett, a WTI 2018-ban volt ilyen magasan utoljára.
De minden üzletnek két oldala van, intézményi befektetők, például hedge fundok lelkesen írják ki (=adják el) a szóban forgó opciókat a merész vásárlóknak. Ők viszont arra építenek, hogy az olaj nem éri el ezt a bűvös határt 2022 végéig.
Pelenkában utazik a német GameStop
Már tegnap is a “német GameStop-nak” nevezte a Finanzen.net a Windeln.de portál részvényét annak elképesztő, 132 százalékos napi áremelkedése miatt. Ma a papír újabb 73 százaléknál tart, 3,82 eurón. (Windel=pelenka.)
Az eufória nem magyarázható semmilyen, a cégről szóló hírrel. A babatermékek iránt Kínából érkező esetleges keresletre vonatkozó találgatások mozdíthatták meg. Emellett az átlag feletti kereskedési volumen a magánbefektetők közötti összehangolt megállapodás eredménye lehet, legalábbis a piacon ezt gyanítják. A Windeln.de részvény, hasonlóan a GameStop és az AMC részvényeihez, a kisbefektetők játékszerévé válhatott.
A cég múltbeli működése sem meggyőző, az első negyedévben a bevételek kissé csökkentek, csak 14,6 millió eurót tettek ki. Emellett 3,5 millió eurós veszteséget könyvelhetett el.
Csúnya inflációs világot jósol a Deutsche Bank
A Deutsche Bank súlyos figyelmeztetést adott ki az amerikai inflációra, a történelem egyik legrosszabb inflációs periódusától tart, párhuzamokat von az 1940-es és 1970-es évekkel. Az infláció szerintük egyenesen recesszióba sodorhatja a világgazdaságot, mivel a központi bankok elveszíthetik az irányítást felette.
A megemelkedett kormányzati kiadások és a laza monetáris politika együttesen olyan feltételeket teremthetnek, mint az 1940-es és 1970-es évek epizódjai. A pénznyomtatás további kétbillió (kétezer milliárd) dollárnyi többletmegtakarítást okozott, amelyet a fogyasztók felhalmoztak az utóbbi egy évben. Most biztosan elköltik ennek legalább egy részét az újranyitáskor, így a fogyasztás által vezérelt infláció alakulhat ki.
A figyelmeztetés szöges ellentétben áll Jerome Powell és a Fed sokat hangoztatott meggyőződésével, ami szerint a magas inflációs értékek valószínűleg átmeneti jellegűek lesznek.
Így paktált le a Google és a Facebook
Összefogott a Google és a Facebook az őket vádoló perek visszaverésére az Mfor.hu írása szerint. Eddig csak annyit lehetett tudni, hogy a piac uralása érdekében játszott össze a két tech-gigász, most már az is látszik, hogy a lehetséges támadások kivédésére is előre lepaktáltak.
Szégyenpadon Mészáros Lőrincék egyik biztosítója
A milliárdos felcsúti nagyvállalkozó és üzlettársa által legnagyobb arányban tulajdonolt CIG Pannónia Általános Biztosító Zrt. a 22 hazai biztosító közül egyedül lett veszteséges 2020-ban, ráadásul a bruttó díjbevételei is közel 70 százalékkal zuhantak – írtuk ma reggel. A cég a 17.-ről a 19. helyre esett a biztosítők listáján, míg a tőzsdén is forgó CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. stabilan tartotta 12. helyét.
A szkepticizmus falán kúszhatnak az árak Frankfurtban
A következő hetekben áringadozások bőven jöhetnek a tőzsdén, de határozott új irány valószínűleg nem alakul ki a Handelsblatt.com heti DAX Sentiment hangulati felmérése szerint. Miután három DAX-rekord alakult ki öt kereskedési napon belül, a befektetők szkeptikusak.
A felmérés szerint ennek ellenére sem eufória, sem túlzott önbizalom nincs a résztvevők körében. Ez meglehetősen szokatlan, mert a hangulat általában az új csúcsokkal javulni szokott. Stephan Heibel szentiment-szakértő számára, aki ezt a heti felmérést kiértékeli, a visszafogott hangulat pozitív jel. “Ez a szkepticizmus hasznos a rali folytatásához” – mondja.
Meglett a kizsarolt bitcoinok egy része
A kriptodeviza-piacon ma ismét jelentősebb esés bontakozott ki, 9-10 százalékos esés után kevéssel 33 ezer felett áll a bitcoin és 2500 felett az ether.
Egy mai hír szerint az amerikai bűnüldözők megtalálták és lefoglalták azon bitcoinok egy részét, amelyeket a Colonial Pipeline üzemanyag-vezeték elleni hackertámadással zsaroltak ki egy vállalattól. A bitcoin valójában nem nyomon követhetetlen fizetőeszköz, amint azt kriptodeviza-kisszótárunkban is leírtuk.
Azt nem közölték, hogy ha meg is találták a számlát, ahhoz hogyan tudtak hozzáférni. (Hiszen csak a titkos kulcs birtokában lehet.) A “piszkos bitcoinok” tisztára mosására egyébként vannak (a legalitás határán mozgó) trükkök, például “cryptocurrency tumbler” vagy Bitcoin mixer alkalmazása.
Játékpénzből törvényes fizetőeszközzé
Az is bejárta a sajtót, hogy El Salvador, első államként a világon, elfogadná hivatalos fizetőeszközként a bitcoint. Ennek fő indoka, hogy az emberek többségének az országban nincsen bankszámlája.
A lépés messzire menő következményekkel járhat jogi és gazdasági oldalról, a kriptodeviza-elemzők egy része ezért történelmi jelentőségűként üdvözli. Mindjárt más megítélés alá esik majd ugyanis a bitcoin, ha egy ország hivatalos fizetőeszköze, mintha csak egy online közösség “játékpénze” lenne. Ugyanolyan hivatalos devizává válhat, mint az angol font, a dél-afrikai rand vagy az indonéz rúpia.
Szegény salvadoriak, drága kriptodevizák
Arról már nem mindig szólnak a hírek, hogy a szegények és bank nélküliek bankosítására (“banking the unbanked”) a bitcoin alkalmas talán legkevésbé a kriptodevizák között. A tranzakciók ugyanis lassúak, díjuk pedig az utóbbi időben rendkívül magas lett. Tegnap öt dollár felett volt, de nemrég 20-60 dollár közé is felugrott. Pedig a feltörekvő országok szegényei számára már az öt dollár is szinte megfizethetetlen.
(Az ether költsége is öt dollár közelében jár, olcsó, 1-3 cent viszont például a bitcoin cash vagy a litecoin mozgatása.)
Jeff Bezosból pedig űrhajós lesz.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.