6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mintegy 60 százalékos valószínűséget ad a Fidelity International annak a forgatókönyvnek, hogy lesz második fertőzési hullám ősszel, amelyet még nem tudnak teljes mértékben kézben tartani az országok. A világ nagy mértékben függ majd Kínától, ahol pozitív növekedés várható a járvány ellenére is, 1,2 százalék a Fidelity alapszcenáriójában. Az EU gazdasága tíz százalékkal zsugorodhat idén, de rossz esetben ez húsz százalékra is lemehet.

Nem hisszük, hogy már kint vagyunk az erdőből, a neheze még hátravan – mondták el a Fidelity International webináriumán. Mintegy 60 százalékos valószínűséget adnak a világ egyik nagy vagyonkezelő csoportjának elemzői annak az alapforgatókönyvnek, amely szerint lesz második fertőzési hullám ősszel. Amelyet még nem tudnak teljes mértékben kézben tartani az országok.

Túl sok a pozitív feltételezés, amelyek be vannak árazva a tőkepiacokon, és kevés a tényleges adat. Holott minél tovább tart a válság, annál több lesz a veszteség, a munkanélküli, a vállalati csőd. Igaz, Kínában hasonló volt a zuhanás a gazdaságban, mint Európában, és azután a visszapattanás is gyors volt. Ez azonban nem extrapolálható automatikusan a világ többi részére – hangzott el a cég közép- és kelet-európai csoportjának előadásán.

Az elemzői konszenzusnál pesszimistábbak vagyunk, a növekedés terén rövid távon számos sokk érkezhet még. A szociális távolságtartás elkísérhet bennünket 2020 egészében – mondták el. A jegybankok likviditásnövelő injekciói nyomán a kötvényhozamok zuhanása már 2019-ben elkezdődött, 2020-ban csak intenzívebbé vált. Ne harcolj a Fed ellen, de ne hagyd figyelmen kívül a fundamentumokat sem – tartják a cégnél. Ezért elmozdultak a ciklikus szektorok felől a defenzívebb befektetések felé.

Húsz százalékos mélyrepülés is lehet

A Fidelity pesszimista verziója szerint az Európai Unióban húsz százalékkal is visszaeshet 2020 végére a gazdasági teljesítmény a 2019-es állapothoz képest. Az alapszcenárió csak mintegy tíz százalékos zsugorodást tartalmaz. Globális szinten pedig a pesszimista szcenárió mínusz 6,3, az optimista plusz 1,4 százalékos GDP-változást jelez előre. (Lásd a táblázatot.)

Táblázat: GDP-változás 2020-ban, becslés. Az elemzői konszenzus (bal oldali oszlop), a Fidelity alapszcenáriója (kékkel kiemelve), majd az optimista és a pesszimista változat. Forrás: Fidelity International.
Táblázat: GDP-változás 2020-ban, becslés. Az elemzői konszenzus (bal oldali oszlop), a Fidelity alapszcenáriója (kékkel kiemelve), majd az optimista és a pesszimista változat. Forrás: Fidelity International.

A járvány által kiváltott krízisre különböző országok különböző költségvetési választ adtak. De az biztos, hogy még nagyon nagy költségvetési segélycsomagokra lesz szükség ahhoz, hogy elkerüljük az elhúzódó válságot. Különben vállalati csődhullám és hatalmas munkanélküliség fenyeget. A költségvetési és a monetáris politika jelentős hátszelet jelentenek a gazdaságok számára. De sok ágazat ennek ellenére is nagyon nehéz helyzetben kell, hogy tovább küzdjön.

Nem jelez emelkedést a fő indikátor

Anna Stupnytska vezető stratéga szerint a mozgási korlátozások közepette a gazdasági aktivitás egészen mélyre zuhant. Ez látszik a üzleti bizalmi indexeken és más mutatókon a fejlett és a feltörekvő piacokon egyaránt. Egyes indexek a 2008-2009-es mélypontok alá is bezuhantak. Rövid távon a gazdaságok leállása erős deflációs sokkot okozott. Ekkora havi csökkenést nem jegyeztek még fel az Amerikai Egyesült Államok maginflációjában egyetlen alkalommal sem, mint áprilisban.

Anna Stupnytska
Anna Stupnytska

A Fidelitynek van egy összetett mutatószáma, a Fidelity Leading Indicator (FLI). Ezt sokféle mutatóból képezik a fogyasztói bizalomtól a munkanélküliségen keresztül az üzleti bizalmi felmérésekig. Ipari megrendelésállomány, árupiaci termékárak és más mutatók is vannak benne. Ez a mutató is a 2008-2009-es szint alá esett. A legutóbbi, április végi számok továbbra is mély gazdasági visszaesést mutatnak. Egyelőre nincsen arra vonatkozó adat, hogy lényegesen magához térne az indikátor.

Magas fokú a bizonytalanság

Számos olyan tényező van, amelyeknek még nem ismerjük a kimenetelét, a bizonytalanság fokuk rendkívül magas. Ilyenek a járvány várható lefolyása, a gazdaság újraindítására vonatkozó stratégiák, a politikusok beavatkozásai. Jelentkezhetnek még új másodlagos hatások, járulékos kockázatok, nem ismert az olajár várható pályája sem.

George Efstathopoulos portfólió-menedzser szerint a régiókban a tőkepiacok teljesítménye is eltérő lesz majd. A befektetőknek főleg a Fidelity Multi Asset Income Fund alapcsaládot ajánlják, amely a globális növekedésre és jövedelemtermelő befektetésekre koncentrál. Van globális, ázsiai és csendes-óceáni, kínai és európai részalapja is.

Jó hozamú kötvényeket keresnek

A vagyonkezelő jelenleg alapvetően defenzív megközelítést alkalmaz. Inkább a folyamatos bevételt, jövedelmet biztosító befektetéseket részesíti előnyben a bizonytalanabb kimenetelű részvényvásárlásokkal szemben. Korlátozzák a kockázatviselést a gyorsan változó piaci körülmények között.

George Efstathopoulos
George Efstathopoulos

A magas hozamú (high yield) kötvények piacán például attraktív értékeléseket látnak az összes nagyobb régióban, így az Amerikai Egyesült Államokban, Európában és Ázsiában is. Leginkább azonban Ázsiát preferálják, mivel itt a fundamentumok erősebbek. Ám az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed támogatása miatt szerintük az amerikai magas hozamú kötvénypiac jó lehetőségeket kínál.

Kemény valuta kerestetik

A Fidelity egyébként fokozatosan átcsoportosítja a befektetéseket a feltörekvő piacokon a helyi devizákból a “kemény valutákba” (például dollárban, euróban jegyzett adósságokba), mivel a feltörekvő piaci devizák helyzetét romlani látja. Olyan gazdaságpolitikai válaszokat adtak ugyanis ezekben az országokban a járványra, ami leértékelődést okoz. A kemény valutában kibocsátott adósságok azonban jelentős értéket képviselnek. Kedvező lehetőségeket érzékelnek itt, olyanokat, amilyeneket nem láttunk egészen a 2008-2009-es pénzügyi válság óta. (A devizák leértékelődéséről írtuk: Három hónapja kezdődött a krach – hol tart a forint a globális deviza-roncsderbiben?)

Ázsiában a Fidelity szerint hosszú távon különösen erős a gazdasági növekedési potenciál. Ennek fő mozgatórugói a kedvező demográfiai helyzet és a reformbarát kormányok. Középtávon pedig ezek az országok gyorsabban felépülhetnek a járvány következményeiből, mint a Nyugat. “Először estek bele, először mennek ki belőle” – tartják. Szerintük politikailag is viszonylag stabilnak tekinthetők ezek az országok.

Térségünk jobban teljesíthet

A kelet-közép-európai országokban felzárkózás zajlik, ezért továbbra is magasabb lehet a gazdasági növekedésük, mint másoknak. Ez a felzárkózási ütem azonban idővel csökkenni fog – hangzott el.

Bár az arany teljesítménye nagyon jó volt az utóbbi időben, és a Fidelity is mindig figyel a várható inflációra, árupiaci termékekbe nem fektetnek. Azok ugyanis nem biztosítanak jövedelmet. Infláció elleni védekezésként változó kamatozású kötvényeket, magas kamatozású, illetve rövidebb futamidejű kötvényeket vásárolnak.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21680 21440 21750 +0,37% 21680 21700 4 495 400 870 HUF 2024-11-22 13:41:50
MOL 2672 2654 2690 -0,15% 2672 2678 442 040 964 HUF 2024-11-22 13:41:12
MTELEKOM 1236 1234 1254 +0,65% 1236 1238 937 140 202 HUF 2024-11-22 13:43:10
RICHTER 10740 10670 10900 -0,65% 10720 10740 1 113 046 020 HUF 2024-11-22 13:43:01
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 509 28 347 452 HUF 2024-11-22 13:35:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG