Megjelent a várva várt amerikai inflációs adat tegnap, ami nem okozott nagyobb meglepetést, bár a maginfláció jobb lett a vártnál. Az amerikai indexek pedig végül ismét 0,3-0,8 százalékos csökkenéssel zártak. Ma Európában minimális esést mutatnak a főbb indexek, a Stoxx 600 egy ezrelékkel van lejjebb. Az amerikai határidős mutatók viszont pluszban állnak.
Itthon a BUX-index 0,3 százalékos mínuszban, hasonló mértékben esik a Mol és az OTP is. A Richter kicsit jobban, 0,8 százalékkal megy le, a 4iG 2,8 százalékkal esik. Az AutoWallis tegnapi száguldása viszont nem ért véget, a papír 2,8 százalékos emelkedése mellett ráadásul a második legnagyobb forgalmú részvény az OTP után.
A forint kis mértékben erősödik, így az euró 349,40. A gyengülő dollár is segítheti az árupiacot, az ipari fémek szerény pluszban vannak, az olaj egy százalékkal erősödik. Újabb négy százalékkal száguld a sokéves csúcson levő amerikai földgáz.
Kötvényt bocsát ki Magyarország
Tegnap 4,25 milliárd dollárnyi kötvényt bocsátott ki Magyarország, ma pedig euróban veszünk fel hitelt hasonló módszerrel. A Reuters szerint egymilliárd eurónyi értékpapírt dob piacra az Államadósság Kezelő Központ. A kötvénykibocsátási terv bejelentését tegnap az egyik brókercég a forint erősödésével is összefüggésbe hozta.
Rossz hír érkezett Kínából
A piacok a Fed jövő heti ülését várják, meglehetős idegességgel. De a kínai hírek is nyomasztják a hangulatot. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint:
A legtöbb soron alulmúlták a várakozásokat az augusztusi adatok. Az ipari termelés a várt 5,8 százalék helyett 5,3 százalékkal bővült, a kiskereskedelmi forgalom hét százalék helyett csupán 2,5 százalékkal. Mivel Kínában a zéró-tolerancia elve érvényesül a járványkezelésben, a következő hónapokban a korlátozások jelentős fennakadásokat okozhatnak.
Nem kell annyi ruha?
Kiábrándító eredményekről számolt be a svéd Hennes & Mauritz (ST:Hmb), a világ egyik legnagyobb ruházati cége, azaz a nálunk is aktív H&M. A részvény három százalékkal esik. Jók voltak viszont a minőségi termékeiről ismert Zara eladásai, így a spanyol cég részvénye kissé emelkedik.
Összeomlott, majd felpattant a ródium
Tegnap 14 százalékkal zuhant, ma 11 százalékkal emelkedik a Deutsche Bank által működtetett egyetlen ródium-ETF, a DB Physical Rhodium (XRH0) árfolyama Londonban. Ezzel együtt is 1197 dollárral kevesebb, mint a fele az értéke az év eleji, 2599 dolláros csúcson mért árfolyamnak. A mögöttes fém unciánként 13 590 dollár volt tegnap, míg a csúcson majdnem pontosan 30 ezer dollárt ért – ezzel ez messze a legdrágább nemesfém.
Az extrém ritka, nehezen pótolható, a palládiummal és platinával együtt autók katalizátoraiban használt nemesfém valószínűleg elsősorban a konjunktúrával, gazdasági növekedéssel, kamatemeléssel kapcsolatos aggodalmak miatt zuhant ekkorát.
Az Ethereum-gyilkos legyilkolja saját magát?
Túlterheléses támadások nyomán leállították a Solana-rendszert. A solana kriptodeviza, amely jelenleg a hetedik legnagyobb a 48 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával, végül csak pár százalékkal esett (170 dollár környékéről 160 dollár környékére), de volt jóval lejjebb, 143 dolláron is.
A sajtó emlékeztet arra, hogy hasonló hackertámadás évekkel ezelőtt az Ethereumnál is volt, de ott nem kellett leállítani az egész blokkláncot. Így az Ethereum-killerként (Ethereum-gyilkosként, az egyik legnagyobb vetélytársaként) számon tartott Solana bizonyos értelemben saját magát intézte el. Nagyban csökkenhetett a rendszerrel szembeni bizalom a támadás után.
Megint előkerült a félmillió dolláros bitcoin ötlete
Egy hétre visszatekintve a solana árfolyama egyébként még így is 9 százalékos pluszban van. A kriptodeviza-piacon enyhe optimizmus látható, pár százalékos pluszokkal. Cathie Wood, a fiatalok és technológia-rajongók kedvenc alapkezelője megismételte korábbi kijelentését, mely szerint a bitcoin 500 ezer dollárt fog érni (vagyis a jelenleginek több mint tízszeresét).
Az OTP visszahívja kötvényeit és közgyűlést tart
Felmondja az OPUS Securities swap szerződését az OTP, és 14,5 millió részvényt visszavásárol, amelyek fedezetül szolgáltak az 514,3 millió euró értékű örökkötvényekhez – írja az Erste Befektetési Zrt.
A lépés révén az OTP tőkemegfelelése nagyjából 175 milliárd forinttal csökken, de tőkemegfelelése még így is rendben lesz. A tranzakció semlegesnek vagy enyhén pozitívnak tűnik, mivel évente mintegy 2,5 százalékos effektív kamatlábat takarítanak meg. Feltételezzük, hogy ezeket a részvényeket eladják a SECOP-nak (a munkavállalói szervezetnek).
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.