6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazprom kisrészvényeseit leszavazták, a cég nem fizet osztalékot, az állam viszont elvitte a teljes nyereséget extraprofitadóban. De azokkal az orosz kisbefektetőkkel is jól kitoltak, akik nyugati vállalatok részvényeit merészelték megvásárolni. A Gazprom-fegyvert már 2014-ben is bevetették az oroszok.

Hogyan lopta meg a Gazprom kisrészvényeseit Vlagyimir Putyin? – kezdi cikkét az RTL-csoporthoz tartozó német N-Tv.de. Az év elején a Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller még a rekordnyereségű 2021-es év után rekord osztalékot ígért a részvényeseinek, de ebből semmi sem lett. Az orosz állam a kisbefektetők kárára a háborús költségvetés lyukait tömködi ebből a pénzből – fogalmaz a portál.

A Gazprom-fegyver első bevetése

De a történet korábban kezdődött, nyolc évvel ezelőtt Vlagyimir Putyin orosz elnök már fegyverként használta a Gazpromot. Miller 2014. március 13-án drámai nyilatkozatot tett, miután orosz csapatok elfoglalták a Krímet, és gázvita alakult ki Ukrajnával. Ha Ukrajna nem fizet, a Gazprom finanszírozási hiánnyal néz szembe, amely az európai energiaellátást is veszélyeztetheti.

A részvényeseinknek fizetett osztalékban is hiány keletkezik. Ez számos külföldi részvényest is érinthet. Ez az ő jövedelmük mondta.

De azután három hónappal később Oroszország és Ukrajna megállapodást kötött, és a Gazprom finanszírozási hiányát fedezték. A gáz tovább áramlott, az osztalékot kifizették.

Orosz gáz. Fotó: Pixabay.com
Orosz gáz. Fotó: Pixabay.com

A Gazprom-fegyver második bevetése

A vállalat befektetői 1998 óta először most viszont tényleg osztalék nélkül maradtak. Az orosz befektetőknek ez különösen fáj, mert ez a legnépszerűbb részvény belföldön. Júniusban a gázóriás papírja az összes orosz értékpapírszámla 36,5 százalékán megtalálható volt, így 19,8 millió orosz befektető várta a magas nyereségrészesedést.

A januárban bejelentett, összesen 20 milliárd dollár körüli rekordkifizetést az utolsó pillanatban, a júniusi éves közgyűlésen elvetették – az orosz állam 50,3 százaléknyi szavazatával.

Ehelyett a pénzt egy beruházási programra akarják fordítani, egyebek mellett feltehetően egy új, Mongólián keresztül Kínába vezető vezetékre.

A befektetők veszítenek, a Kreml nem

A részvényeseket ez nem hatotta meg, a Gazprom-részvény rövid időn belül értékének csaknem egyharmadát veszítette el. Különösen a kistulajdonosok dobták ki portfóliójukból, mert az osztalék volt a részvény egyik legfontosabb vonzereje – kommentálta a BKS orosz befektetési bank.

A Gazprom Moszkvában (zölddel) és az amerikai tőzsdén kívüli kereskedésben (kékkel). Forrás: Tradingview.com
A Gazprom Moszkvában (zölddel) és az amerikai tőzsdén kívüli kereskedésben (kékkel). Forrás: Tradingview.com

A kisbefektetőkkel ellentétben azonban az orosz állam ezzel nem veszít pénzt. A Gazpromot választotta legnagyobb pénzügyi támogatójának az ukrajnai “különleges katonai művelet” váratlan kiadásainak fedezéséhez – írja a lap. Bár Oroszország az első hónapokban százmilliárd dollárt keresett az olaj- és gázexporton, és majdnem 24 milliárd dollárral több bevétele volt, mint amennyit költött,

a pénz kezd elfogyni.

Nyugdíjakra megy az osztalék?

Putyinnak úgy kell finanszíroznia a háborúját, hogy közben a lakosságot is lecsendesíti. A szankciók, kivonuló nyugati cégek miatt ugyanis sokan elvesztették munkájukat, jövedelmüket, mindezt úgy, hogy az infláció júniusban 17 százalékos volt.

A Lukoil Moszkvában (zölddel) és az amerikai tőzsdén kívüli kereskedésben (kékkel). Forrás: Tradingview.com
A Lukoil Moszkvában (zölddel) és az amerikai tőzsdén kívüli kereskedésben (kékkel). Forrás: Tradingview.com

Ennek ellensúlyozására az orosz kormány megemelte a nyugdíjakat, a minimálbéreket és a katonák fizetését. Áprilisban az orosz kormány kiadásai már magasabbak voltak, mint a bevételek. Az év végére a költségvetés várhatóan legalább 25 milliárd dolláros hiányt fog mutatni.

Rengeteg lyukat kell betömni állítják.

Más források után kell majd nézni?

Erre szolgálhat a Gazprom pénze. Június végén vált ismertté, hogy a vállalatnak mintegy 21 milliárd dollár “többletnyereség-adót” (avagy extraprofitadót) kell fizetnie. Ez majdnem pontosan az az összeg, amelyet osztalékként kellett volna kifizetni. Az orosz állam egyébként is megkapta volna az osztalék felé, így viszont a teljes összeget kapja.

Pimasz, de mégis legális lopás fogalmaz a cikk.

Ám amint elzárják a gázcsapot, a Gazprom elveszíti legnagyobb pénzforrását. Hosszabb távon pedig új fejlemények lesznek, mivel Németország és a többi uniós állam már világszerte az orosz gáz alternatívái után kutat. Amikor ezek a partnerségek létrejönnek, a Gazprom bevételei összeomlanak, és a Kremlnek más források után kell néznie, hogy betömje a költségvetésben keletkezett lyukakat – állítja a német cikk.

(A Gazprom és más orosz cégek részvényeit a háború elején gyakorlatilag kitiltották az európai és észak-amerikai tőzsdékről – a szerk.)

Egyre több a hiánycikk Oroszországban

Az édesburgonyától az osztalékig – dolgok, amelyek hirtelen ritkák lettek Oroszországban – írja az N-Tv.de másik cikke. Oroszország alig négy hónappal a háború kezdete után úszik a pénzben, de az éttermekben az étlapok mégis rövidebbek, mert hiányoznak hozzávalók. A gyógyszerek is hiánycikkek, pedig sem a gyógyszereket, sem az élelmiszereket nem érintik az EU és az Egyesült Államok által bevezetett szankciók.

Az olajon, a földgázon és a mezőgazdasági termékeken kívül Oroszországnak szinte minden más árucikket importálnia kell.

Mivel a szállítási költségek emelkedtek, sok élelmiszer előállítása drágább. A háború első napjaiban a boltok ellen intézett vásárolói rohamok is súlyosbították a helyzetet. Sok esetben azonban nem akut hiányra, hanem inkább áremelkedésre és a minőség masszív romlására számítanak.

Elapadnak a banki osztalékok is

Nemrég az orosz bankokat a jegybank arra kérte, hogy egyelőre ne fizessenek osztalékot a részvényeseknek és bónuszokat a vezetőségnek. De akik nyugati vállalatok népszerű értékpapírjait vették, sokkal súlyosabb gondjaik vannak.

A The Bell című orosz emigráns hírportál szerint a központi bank májusban utasította a szentpétervári tőzsdét, hogy zárja ki a kereskedésből azon vállalatok részvényeit és kötvényeit, amelyek már nem folytatnak üzleti tevékenységet Oroszországgal.

A szentpétervári tőzsde szerint a döntés 995 külföldi vállalatot érint, ami az összes orosz portfólió 14 százalékát jelenti. A tulajdonosok így többé nem kapnak osztalékot, és csak külön engedéllyel adhatják el értékpapírjaikat. Ráadásul csak más oroszoknak, és a hírek szerint jelentős árengedménnyel.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint dőltek a rekordok Budapesten, de a Magyar Telekomnál nem örülhettek
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:29
Így alakult a heti tőzsdei körkép.
Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG