6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is a nemzetközi bankpánik mozgatja a piacokat, legyen szó a részvényárakról, a devizákról, vagy az árupiaci termékekről. Hétfőn nagyon megütötték a forintot, de kedden délelőtt már sokkal jobb lett a helyzet.

A hétvégén ugyan mentőövet dobtak a bankpánik európai áldozatának, a Credit Suisse-nek, hiszen bejelentették, hogy a pénzintézetet felvásárolja az UBS, a befektetőket ez nem nyugtatta meg, úgy tűnt, a lépés inkább olaj volt a tűzre. Emiatt a hétfő reggeli kereskedésben komoly pánik alakult ki, az irányadó európai piacokon, de a budapesti tőzsdén is óriási eladói nyomás alá kerültek a bankrészvények. A délutáni időszakban viszont megnyugodtak a kedélyek, a nap végére sikerült szépíteni, és emelkedéssel zárni. A Wall Streeten a nyitás is pozitív volt, és ez kitartott egész nap, így az S&P 500 index 0,89, a Dow Jones 1,20, a Nasdaq Composite 0,39 százalékos pluszban zárt.

A bankpánik még nem múlt el, de nagy változást láthattunk

Hogy ennek ellenére nem dőlhetünk hátra, azt ugyanakkor több mozgás is jelzi, így például a First Republic Bank árfolyama gyakorlatilag megfeleződött tegnap. A szakértők azt is kockázatnak tartják, hogy más amerikai bankok esetén is fennáll a veszély, hogy a kialakult pánikhelyzet felborítja a likviditásukat és csődközeli helyzetbe taszítja őket. De a kötvénypiacokon is erős kockázatot jelent, hogy a Credit Suisse egyes kötvénytulajdonosai komoly veszteséget kell, hogy leírjanak, ez pedig megbolygathatja a szegmenst.

Az elemzők azt emelték ki, hogy a figyelem most a Federal Reserve e heti ülésére irányul, amely kétnapos összejövetelét kedden és szerdán tartják. Bár az amerikai jegybank kommunikációjának értelmezése kapcsán rendre vannak találgatások, a befektetők a pénzügyi szektor zavarai láttán most egyértelmű iránymutatást várnak. Az is fontos jelzés lesz, hogy a Fed folytatja-e a kamatemelést, és mit tart nagyobb kockázatnak, az ottani mérték szerint továbbra is magas 6 százalékos inflációt (a magyar 25 százalék feletti értékhez képest ez persze már-már elhanyagolható), vagy a pénzügyi szektor likviditási helyzetét.

Mint arról reggeli hírlevelében az Equilor írt, a JP Morgan elemzői szerint megnőtt a "Minsky-pillanat" esélye. A Hyman Minsky közgazdászról elnevezett jelenség a konjunktúrát követő összeomlás kezdetét jelenti. Marko Kolanovic vezető stratéga a bankcsődöket, a piaci zavarokat, a folyamatos gazdasági bizonytalanságot, illetve a jegybankok harcát a magas inflációval veszélyes mixnek tartja, mely könnyen elhozhatja a fent említett pillanatot. Amennyiben az infláció elleni küzdelem sikeres lesz, akkor is szigorodni fognak a hitelfelvételi költségek a szabályozói változások miatt. A JP Morgan a holnapi kamatdöntő ülésen 25 bázispontos emelést vár a Fed-től. A részvénypiaccal kapcsolatban nem túl optimisták, az ügyfeleknek küldött jegyzetben jelezték, hogy nagy valószínűséggel már láttuk az idei évi csúcsokat.

A világ másik fontos jegybankjának, az Európai Központi Banknak az elnöke, Christine Lagarde hétfőn arra utalt, hogy a jelenlegi pénzpiaci zűrzavar azt jelentheti, a jegybank a korábban vártnál korábban leállíthatja a kamatemelést. "A pénzügyi stabilitási feszültségek nyilvánvalóan hatással lehetnek a keresletre, és valójában elvégezhetik annak a munkának egy részét, amelyet egyébként a monetáris politika és a kamatemelések végeznének el" - mondta Lagarde európai törvényhozóknak. Az EKB a múlt héten 50 bázisponttal, 3 százalékra emelte irányadó kamatlábát, és Lagarde megerősítette, hogy az inflációs kilátások önmagukban is további kamatemeléseket indokolnának.

Jó hangulatban indult a keddi kereskedés

Ami a keddi európai kereskedést illeti, egyértelműen pozitív hangulat tapasztalható a tőzsdéken. A német, a francia és az angol tőzsdeindex is 1,5 százalék körüli pluszokat jelzett a nyitás után másfél órával.

Még kedvezőbb az összkép a Budapesti Értéktőzsdén, ahol 11 órakor már közel 2 százalékos ugrást láthattunk. Mindezt úgy, hogy már hétfőn is a régió legjobb teljesítményét nyújtott a BUX-index, a Mol és a Richter vezetésével.

Árfolyam

Kedden egyébként ez a két részvény továbbra is pozitív képet mutat, hiszen a Mol fél százalékkal erősödött, és 2512 forint körül forgott, míg a gyógyszergyártó 1,2 százalékkal nőtt, így 7550-ig ment fel. A nap nagy nyertese viszont egyértelműen az OTP, amely közel 4 százalékkal nőtt, 9850 forintig. Közel egy százalékkal emelkedett a Magyar Telekom, 385-ig, míg a Vodafone-Yettel részvénycsere révén előbbiben még nagyobb tulajdonrészhez jutó 4iG 1,8 százalékkal, 688 forintig drágult.

Hatalmas fordulat jött a forintnál

Hétfőn a délelőtti pánikban a befektetők szabadultak a kockázatosnak ítélt eszközöktől, ezt megszenvedte a hazai fizetőeszköz is. A hét első kereskedési napján 402,50-ig futott fel az euró árfolyama, ám a délutáni hangulatváltás segített. Kedden ugyanakkor egyértelműen pozitív lett a hangulat, ami az euró árfolyamában is tükröződött. A forint látványosan erősödött, így a keresztárfolyam 391-ig ment le.

A szakértők kiemelik, hogy az utóbbi napok rávilágítottak arra, a forint továbbra is törékeny, annak ellenére, hogy a 18 százalékos irányadó kamat erős támaszt ad a magyar devizának. De, mint láthattuk, még ennek ellenére is be tudott zuhanni az árfolyam. Így egyfajta kényszerhelyzetben van a Magyar Nemzeti Bank, hiszen a politikai döntéshozók részéről ugyan komoly kamatcsökkentési nyomás van rajtuk, ezt a következő, március 28-án esedékes monetáris tanácsi ülésen ennek ellenére aligha fogják tudni megtenni.

Jó hír a Moltól, leépít az Amazon

A hétfői tőzsdezárás után jelentette be a Mol, hogy a teljes értékláncot átfogva képes termelni, hiszen a szlovákiai Slovnaft Finomítóba 90 ezer tonna azeri kőolajszállítmány érkezett az azerbajdzsáni ACG mezőről. Ez az eredményesség szempontjából is fontos, hiszen az értéklánc egyes elemein realizálható margin dinamikusan változik, de ellátásbiztonsági szempontból is jó hír.

Hétfőn este fontos bejelentést tett az Amazon is. A technológiai óriás újabb nagy elbocsátásról döntött, várhatóan 9 ezer munkavállalójától válhat meg a következő időszakban a cég. Már korábban elköszönt 18 ezer dolgozójától a társaság, így ezzel a leépítési hullámmal próbálná tovább mérsékelni a költségeinek emelkedését a vállalat. Azonban érdemes megemlíteni, hogy 1,5 millió munkavállalóval rendelkezik a csoport, így ez arányaiban azért nem tekinthető hatalmas leépítésnek.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint dőltek a rekordok Budapesten, de a Magyar Telekomnál nem örülhettek
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:29
Így alakult a heti tőzsdei körkép.
Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG