6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az európai részvénypiaci hangulat szomorkás, ennek ellenére szépen emelkedik a BUX index, ráadásul három részvény is húzza. A forint tegnapi gyengülése is átmenetinek bizonyult, ma ismét 346 körül jár az euró. Újabb őrület van a Reddit-kisbefektetők körül, az AMC majdnem száz százalékkal emelkedett egyetlen napon. Szép adókedvezményt kaphat a Mol?

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a vállalatikötvény-portfóliójának fokozatos leépítését tervezi. Joe Biden amerikai elnök pedig bővítené a Donald Trump által létrehozott feketelistát a tiltott kínai kapcsolatokkal rendelkező vállalatokról. Ezek nem voltak túl jó hírek, de tegnap az amerikai részvénypiac még szerény pluszban tudott végezni.

Ma Európában viszont már 1-3 tizedszázalékos indexesés a jellemző a hét eleji rekordok után, kivéve Londont, ahol a mínusz 0,7 százalékra rúg. Rengeteg makrogazdasági adat érkezett és érkezik a héten, csak kapkodják a fejüket a befektetők. Az amerikai munkaerő-piaci adatok azonban kiemelt fontosságúak.

A Budapesti Értéktőzsde és az OTP egyik részlege egy fedél alatt. Elválaszthatatlanok. (Fotó: EJ)
A Budapesti Értéktőzsde és az OTP egyik részlege egy fedél alatt. Elválaszthatatlanok. (Fotó: EJ)

Az EU-ban az IHS Markit beszerzésimenedzser-indexe három éve nem látott magas szintre kúszott, 57,1 pontra. Az 50 feletti értékek növekedést jeleznek.

Itthon a BUX index ma felülteljesítő, és a tegnapi, tegnapelőtti történelmi csúcsok máris dőlnek. Az index, akárcsak az OTP, 0,9 százalékkal megy fel. A Mol 0,7, a Richter 0,6, százalékkal drágul, a Telekom kissé süllyed. A forint tegnapi gyengülése átmenetinek látszik, estére már erősödött, ma pedig stagnál az árfolyama, 346,20-on van az euró.

Árfolyamok és grafikonok

Az OPEC-ülés előtt és alatt dráguló olaj megakadt, ma kissé süllyed, de így is 71 dollár felett van a Brent.

Jóárasították a Richter-kötvényeket

Nagyon jó áron jutott forráshoz a Richter az Equilor Befektetési Zrt. szerint az MNB Növekedési Kötvényprogramjának keretében. Minősített befektetők részére értékesítették aukción a RICHTER 2031 HUF jelő kötvényeket.

A felajánlott mennyiség névértéke 70 milliárd forint volt, az összes benyújtott ajánlat 113,1 milliárd. Évi 1,75 százalékos kamatot fizetnek a kötvények, de a névérték feletti ár miatt 1,7046 százalékos hozammal sikerült forrást bevonnia a gyógyszercégnek. Ez igen jó forrásbevonásnak tekinthető, ugyanis a tíz éves magyar állampapír hozama 2,73 százalék.

Jókora adókedvezményt kaphat a Mol?

A Népszava szerint azok a cégek, amelyek az állami alapítványokba eszközöket adományoznak, a befizetések után akár 300 százalékos kedvezményt is kaphatnak a társasági nyereségadóból – írja az Erste Befektetési Zrt. A hír a brókercég szerint kedvező lehet a Mol számára, “mivel a cég 5,24 százaléknyi saját részvényt kíván átadni a Mol Új Európa nevű állami alapítványba”.

A Mol egyébként alacsony, 10-15 százalék körüli társasági nyereségadót fizet Magyarországon. A pontos hatást csak akkor tudjuk számszerűsíteni, ha látjuk a részleteket. Elméletileg az átadott részvények után 270-280 milliárd forint halasztott adókedvezmény is keletkezhet, de azt nem hisszük, hogy összességében ekkora adóról lemondana a magyar állam teszik hozzá.

Újabb árrobbanás a kisbefektetők kedvencénél

Az AMC, amelyet nem sokkal a GameStop után kaptak fel magas short-állománya miatt a “Reddites kisbefektetők”, továbbra is kirobbanó formában van, tegnap 95 százalékkal robbant az árfolyama. Hasonló okokból szállhatott el a Bed Bath&Beyond és a Blackberry is, 62, illetve 32 százalékkal.

A befektetők a leginkább shortolt részvényre figyelnek jelenleg, hogy megtudják, melyek léphetnek az AMC nyomdokába – írta a SeekingAlpha. Ilyenek (zárójelben a ticker-kódja és a tegnapi emelkedés mértéke):

  • Workhorse Group (WKHS, +13,9%)
  • Clover Health Investments (CLOV, +9,7%)
  • Blink Charging (BLNK, +6,7%)
  • Arcimoto (FUV, +9,6%)
  • GEO Group (GEO, +4,9%)
  • Revlon (REV, +11,5%)
  • Lannett (LCI, +5,5%)
  • Virgin Galactic (SPCE, +8,7%)
  • QuantumScape (QS, +7,0%).

A magas short állománnyal, azaz sok, az esésre játszó befektetők által előre eladott részvénnyel rendelkező cégek már januárban is az egekbe szöktek, amikor a Redditen szerveződő kisbefektetők elkezdték felvásárolni a GameStop papírjait. A spekuláció alapja az volt, hogy rákényszerítsék a fedezeti alapokat és más, főleg intézményi befektetőkből álló shortosokat az eladott részvények még sokkal magasabb áron történő, kényszerű visszavásárlására.

Kilőtt a Novavax, süllyed a Tesla

Az USA-ban tegnap nagyot ugrott a Novavax árfolyama, majdnem 18 százalékkal, miután kilátásba helyezte, hogy nemsokára új teszteredmények érkeznek. A Tesla 734 gépkocsit hív vissza Kínában, és ismét a főnök, Elon Musk Twitter-üzeneteinek piacbefolyásoló természetéről, ennek jogi következményeiről cikkezik a sajtó. A papír három százalékkal esett.

Inkább a szesz, mint a gyógyszer?

Az európai részvénypiac egyik legnagyobb visszahúzó ereje a Reuters szerint a svájci Roche gyógyszergyártó volt, egy százalékos mínuszban van, miután a Societe Generale leminősítette a részvényt.

A Remy Cointreau francia szeszesital-csoport viszont 3,9 százalékkal emelkedett, amikor felülmúlta az éves üzemi eredmény növekedésére vonatkozó elemzői becsléseket, és a befektetőknek fizetett osztalékot 85 százalékkal emelte meg.

A francia Saint-Gobain építőanyag-csoport papírjának ára is 3,2 százalékkal gyarapodott, miután az első féléves működési bevételekre és az árrésre rekord nagyságú becslést adott.

Budapesten állítanának szobrot Satoshinak

A kriptodeviza-piacon az árfolyamok ismét zöldben, a bitcoin a 39 ezer dolláros határt érte el újra, az ether átlépte a 2800-at. A hírek közé tartozik, hogy Budapesten négy szakmai szervezet felállítaná Satoshi Nakamoto, a bitcoin egykor álnéven publikáló, valójában ismeretlen feltalálójának szobrát a Graphisoft Parkban, Steve Jobs szobra közelében.

Ezúttal a JBS amerikai húsipari konszern lett hackertámadás áldozata, a bűnözők állítólag megint bitcoinban kérik a váltságdíjat, mint nemrég a Colonial Pipeline esetében. Mike Novogratz és Christian Angermayer milliárdosok pedig úgy döntöttek, hogy a következő két évben százmillió dollárt fektetnek kriptodevizával foglalkozó vállalatokba.

A uniswap és a bitcoin árfolyama október elejétől (Tradingview.com)
A uniswap és a bitcoin árfolyama október elejétől (Tradingview.com)

A DeFi-re fogadnak a Szilícium-völgyben

A Szilícium-völgy decentralizált pénzügyi kriptodeviza-projektekre (DeFi) fogad, amelyek a hagyományos pénzügyi szektor végét jelenthetik. Teljesen átformálhatják, “újrafeltalálják” a tőzsdéket, a biztosítást, a hitelezést és egyéb ágakat, kiiktatva a közvetítő intézményeket, ügynököket – írja a Financial Times. Az Uniswap még nincs három éves, de egyes kockázati tőkések dollármillióit már dollármilliárdokká változtatta.

A hagyományos brókerekkel és tőzsdékkel szemben ez egy automatizált szoftverrendszer, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy közvetítő nélkül, egymással közvetlenül kereskedjenek a kriptovalutákkal. Tavaly kockázatitőke-befektetők 12,8 millió dollárt fektettek be a projekt mögött álló társaságba, majd az Uniswap egymilliárd digitális tokenjének (zsetonjának, érméjének) 18 százalékát megkapták.

Ez most nagyjából öt milliárd dollárt ér, az Uniswap ugyanis jelenleg a tizedik legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza, valamivel 16 milliárd dollár feletti piaci értékkel.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17365 17240 17400 -0,29% 0 0 5 768 638 320 HUF 2024-04-24 17:09:55
MOL 2996 2948 3008 +1,90% 0 0 1 297 941 998 HUF 2024-04-24 17:09:26
MTELEKOM 942 935 942 +0,21% 0 0 561 510 659 HUF 2024-04-24 17:14:14
RICHTER 9100 8925 9100 +1,56% 0 0 1 880 165 955 HUF 2024-04-24 17:07:58
OPUS 396 396 403 -0,88% 0 0 89 629 866 HUF 2024-04-24 17:05:07
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Már most fáj a Molnak a kormány terve
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 18:11
Újra bevezethetik az ársapkát, a lépés a Mol-részvények keddi kereskedésére is hatott. 
Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha még egyszer megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 19:04
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egyáltalán nem volt hétfői hangulat a tőzsde parkettjén
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 17:25
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 80,46 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel 65 125,52 ponton zárt hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG