Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a vállalatikötvény-portfóliójának fokozatos leépítését tervezi. Joe Biden amerikai elnök pedig bővítené a Donald Trump által létrehozott feketelistát a tiltott kínai kapcsolatokkal rendelkező vállalatokról. Ezek nem voltak túl jó hírek, de tegnap az amerikai részvénypiac még szerény pluszban tudott végezni.
Ma Európában viszont már 1-3 tizedszázalékos indexesés a jellemző a hét eleji rekordok után, kivéve Londont, ahol a mínusz 0,7 százalékra rúg. Rengeteg makrogazdasági adat érkezett és érkezik a héten, csak kapkodják a fejüket a befektetők. Az amerikai munkaerő-piaci adatok azonban kiemelt fontosságúak.
Az EU-ban az IHS Markit beszerzésimenedzser-indexe három éve nem látott magas szintre kúszott, 57,1 pontra. Az 50 feletti értékek növekedést jeleznek.
Itthon a BUX index ma felülteljesítő, és a tegnapi, tegnapelőtti történelmi csúcsok máris dőlnek. Az index, akárcsak az OTP, 0,9 százalékkal megy fel. A Mol 0,7, a Richter 0,6, százalékkal drágul, a Telekom kissé süllyed. A forint tegnapi gyengülése átmenetinek látszik, estére már erősödött, ma pedig stagnál az árfolyama, 346,20-on van az euró.
Az OPEC-ülés előtt és alatt dráguló olaj megakadt, ma kissé süllyed, de így is 71 dollár felett van a Brent.
Jóárasították a Richter-kötvényeket
Nagyon jó áron jutott forráshoz a Richter az Equilor Befektetési Zrt. szerint az MNB Növekedési Kötvényprogramjának keretében. Minősített befektetők részére értékesítették aukción a RICHTER 2031 HUF jelő kötvényeket.
A felajánlott mennyiség névértéke 70 milliárd forint volt, az összes benyújtott ajánlat 113,1 milliárd. Évi 1,75 százalékos kamatot fizetnek a kötvények, de a névérték feletti ár miatt 1,7046 százalékos hozammal sikerült forrást bevonnia a gyógyszercégnek. Ez igen jó forrásbevonásnak tekinthető, ugyanis a tíz éves magyar állampapír hozama 2,73 százalék.
Jókora adókedvezményt kaphat a Mol?
A Népszava szerint azok a cégek, amelyek az állami alapítványokba eszközöket adományoznak, a befizetések után akár 300 százalékos kedvezményt is kaphatnak a társasági nyereségadóból – írja az Erste Befektetési Zrt. A hír a brókercég szerint kedvező lehet a Mol számára, “mivel a cég 5,24 százaléknyi saját részvényt kíván átadni a Mol Új Európa nevű állami alapítványba”.
A Mol egyébként alacsony, 10-15 százalék körüli társasági nyereségadót fizet Magyarországon. A pontos hatást csak akkor tudjuk számszerűsíteni, ha látjuk a részleteket. Elméletileg az átadott részvények után 270-280 milliárd forint halasztott adókedvezmény is keletkezhet, de azt nem hisszük, hogy összességében ekkora adóról lemondana a magyar állam – teszik hozzá.
Újabb árrobbanás a kisbefektetők kedvencénél
Az AMC, amelyet nem sokkal a GameStop után kaptak fel magas short-állománya miatt a “Reddites kisbefektetők”, továbbra is kirobbanó formában van, tegnap 95 százalékkal robbant az árfolyama. Hasonló okokból szállhatott el a Bed Bath&Beyond és a Blackberry is, 62, illetve 32 százalékkal.
A befektetők a leginkább shortolt részvényre figyelnek jelenleg, hogy megtudják, melyek léphetnek az AMC nyomdokába – írta a SeekingAlpha. Ilyenek (zárójelben a ticker-kódja és a tegnapi emelkedés mértéke):
- Workhorse Group (WKHS, +13,9%)
- Clover Health Investments (CLOV, +9,7%)
- Blink Charging (BLNK, +6,7%)
- Arcimoto (FUV, +9,6%)
- GEO Group (GEO, +4,9%)
- Revlon (REV, +11,5%)
- Lannett (LCI, +5,5%)
- Virgin Galactic (SPCE, +8,7%)
- QuantumScape (QS, +7,0%).
A magas short állománnyal, azaz sok, az esésre játszó befektetők által előre eladott részvénnyel rendelkező cégek már januárban is az egekbe szöktek, amikor a Redditen szerveződő kisbefektetők elkezdték felvásárolni a GameStop papírjait. A spekuláció alapja az volt, hogy rákényszerítsék a fedezeti alapokat és más, főleg intézményi befektetőkből álló shortosokat az eladott részvények még sokkal magasabb áron történő, kényszerű visszavásárlására.
Kilőtt a Novavax, süllyed a Tesla
Az USA-ban tegnap nagyot ugrott a Novavax árfolyama, majdnem 18 százalékkal, miután kilátásba helyezte, hogy nemsokára új teszteredmények érkeznek. A Tesla 734 gépkocsit hív vissza Kínában, és ismét a főnök, Elon Musk Twitter-üzeneteinek piacbefolyásoló természetéről, ennek jogi következményeiről cikkezik a sajtó. A papír három százalékkal esett.
Inkább a szesz, mint a gyógyszer?
Az európai részvénypiac egyik legnagyobb visszahúzó ereje a Reuters szerint a svájci Roche gyógyszergyártó volt, egy százalékos mínuszban van, miután a Societe Generale leminősítette a részvényt.
A Remy Cointreau francia szeszesital-csoport viszont 3,9 százalékkal emelkedett, amikor felülmúlta az éves üzemi eredmény növekedésére vonatkozó elemzői becsléseket, és a befektetőknek fizetett osztalékot 85 százalékkal emelte meg.
A francia Saint-Gobain építőanyag-csoport papírjának ára is 3,2 százalékkal gyarapodott, miután az első féléves működési bevételekre és az árrésre rekord nagyságú becslést adott.
Budapesten állítanának szobrot Satoshinak
A kriptodeviza-piacon az árfolyamok ismét zöldben, a bitcoin a 39 ezer dolláros határt érte el újra, az ether átlépte a 2800-at. A hírek közé tartozik, hogy Budapesten négy szakmai szervezet felállítaná Satoshi Nakamoto, a bitcoin egykor álnéven publikáló, valójában ismeretlen feltalálójának szobrát a Graphisoft Parkban, Steve Jobs szobra közelében.
Ezúttal a JBS amerikai húsipari konszern lett hackertámadás áldozata, a bűnözők állítólag megint bitcoinban kérik a váltságdíjat, mint nemrég a Colonial Pipeline esetében. Mike Novogratz és Christian Angermayer milliárdosok pedig úgy döntöttek, hogy a következő két évben százmillió dollárt fektetnek kriptodevizával foglalkozó vállalatokba.
A DeFi-re fogadnak a Szilícium-völgyben
A Szilícium-völgy decentralizált pénzügyi kriptodeviza-projektekre (DeFi) fogad, amelyek a hagyományos pénzügyi szektor végét jelenthetik. Teljesen átformálhatják, “újrafeltalálják” a tőzsdéket, a biztosítást, a hitelezést és egyéb ágakat, kiiktatva a közvetítő intézményeket, ügynököket – írja a Financial Times. Az Uniswap még nincs három éves, de egyes kockázati tőkések dollármillióit már dollármilliárdokká változtatta.
A hagyományos brókerekkel és tőzsdékkel szemben ez egy automatizált szoftverrendszer, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy közvetítő nélkül, egymással közvetlenül kereskedjenek a kriptovalutákkal. Tavaly kockázatitőke-befektetők 12,8 millió dollárt fektettek be a projekt mögött álló társaságba, majd az Uniswap egymilliárd digitális tokenjének (zsetonjának, érméjének) 18 százalékát megkapták.
Ez most nagyjából öt milliárd dollárt ér, az Uniswap ugyanis jelenleg a tizedik legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza, valamivel 16 milliárd dollár feletti piaci értékkel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.