Nem először látunk olyat, és vélhetőleg nem is utoljára, hogy a gazdasági sajtó egy részvény mozgását összefüggésbe hozza Elon Musk korábban a Twitteren megjelent posztjával. Vannak persze látszólag semmitmondó üzenetei, vagy az eseményekre reagáló twittjei, ám a követői időnként ezekbe is üzeneteket vélnek belelátni.
A rajongói pedig olyasfajta üzleti apostolnak tartják, akinek minden kinyilatkozására érdemes odafigyelni. Musk a Twitteren 56 millió követővel rendelkezik, de ha valami érdekeset posztol, akkor a megosztások és a médiamegjelenések miatt rövid időn belül akár százmilliók is értesülhetnek erről. Éppen ezért
jogi szempontból sem mindegy, hogy mikor mit ír. Egy-egy posztja miatt ugyanis már az amerikai tőzsdefelügyelettel is meggyűlt a baja.
A jogi csatározási történet még 2018-ra nyúlik vissza, amikor Elon Musk (saját utólagos bevallása szerint viccből) kiírta, hogy a Tesla részvényeinek a kivezetését tervezik a tőzsdéről 420 dolláros árfolyamon. Mint később magyarázta, 420 marihuána az egyik álneve és a barátnőjének szólt az üzenet. Soha nem derül ki, hogy Musk a Tesla-részvények árfolyamesésére játszó spekulánsokat akarta csőbe húzni, vagy valóban csak viccelt, hiszen mindkét verzió mellett lehet érveket felsorolni. Volt példa arra, hogy az üzletember egy rádióinterjú közben füvezett, de a tőzsdei szlengben shortosoknak nevezett, áresésre játszó spekulánsokkal is sok összetűzése volt.
Az eredeti ügy végül peren kívüli megállapodással zárult, amelyben Musk és a Tesla 20-20 millió dolláros büntetés fizetését vállalta. Valamint arról is megállapodás született, hogy
a Tesla jogászainak jóváhagyása nélkül nem kommunikálhat a vezérigazgató olyan témákról, mint a gyártás volumene, az új üzletek megkötése vagy a vállalat pénzügyi pozíciója.
Más kérdés, hogy a The Wall Street Journalban megjelent cikk szerint a SEC többször jelezte a Tesla felé, hogy Musk nem tartja be a vállalásokat. A lap által megszerzett anyagok alapján készült cikk két esetet ki is emelt ezek közül. Az egyik alkalommal Elon Musk arról írt 2019 nyarán, bízik abban, hogy az év végéig hetente 1000 napelemes tetővel ellátott járművet tudnak gyártani. 2020 májusában pedig azt posztolta, hogy szerinte drágák a Tesla-részvények. Ezek ellenére a SEC végül nem alkalmazott újabb szankciót, pedig a Tesla vezére nem csak saját vállalatának részvényeit tudja erőteljesen megmozgatni.
Idén januárban a GameStop részvények szárnyalásához egyesek szerint ő is adott némi muníciót, amikor a papírok megindulását követően (feltehetőleg az ellene folyó SEC-vizsgálatok árnyékában) csupán annyit írt, hogy "Gamestonk!!".
Hasonlóan emlékezetes volt idén a Bitcoin szárnyalása, amelyen a Tesla is lökött egy nagyot azáltal, hogy előbb milliárdos értékben vásároltak a kriptodevizából, majd ezt a Twitteren világgá is kürtölte a cégvezető. Más kérdés, hogy később fordítva sült el a dolog, amikor Musk azt jelentette be, hogy a jövőben nem lehet majd Bitcoin ellenében Teslákat vásárolni. A kriptopénzbe ráadásul még egy nagyot belerúgott, amikor kilátásba helyezte, hogy a vállalata megválhat a korábban vásárolt eszközöktől.
Szerdán egy újabb hasonló történetet láthattunk. Azt követően ugrott ugyanis meg a Samsung Publishing részvényeinek árfolyama, amely vállalat a Baby Shark nevű, sokak által kedvelt, mások által kínzásra alkalmasnak vélt virális gyerekdalocska jogait birtokolja, hogy Musk közzétett egy posztot erről a Twitteren. Az üzenet ugyan nem tartalmazott utalást a részvényvásárlásra, ám sokan mégis ráugrottak a papírra. Musk azt írta, a Baby shark mindent elsöpör, magasabb a nézettsége, mint a Föld lakossága.
Ugyanakkor ez is elég volt, hogy a kommentárok szerint meglökje a részvényt, amely napon belül 10 százalékos emelkedésben is volt, majd zárásra közel 6,5 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. (A Samsung Publishing egyébként nem áll semmiféle jogi kapcsolatban a világhírű „névrokon” elektronikai vállalattal.) Érdekesség egyébként, hogy a dal már egy évtizede létezik és a videóklip 2016-ban elsősorban azért készült, hogy a Samsung Publishing egyik részlege a Pinkfong kreatív, animált tartalmait promotálja. Ez bizonyos fokig mindenképpen bevált, hiszen a dalocska 2018-ban az Egyesült Királyságban még a játszási listák alapján összeállított TOP 40-ben is sokáig szerepelt, jelentősen hozzájárulva a vállalat részvényeinek akkori szárnyalásához.
A YouTube-on egyébként a legnézettebb videó egy ideje a Baby Shark, amely töretlenül hozza az újabb és újabb letöltéseket, és immár 8,5 milliárd felett jár. Vélhetőleg jó ideig nem is fogják e nótát letaszítani a trónról, mert a második helyezett Despacito bő egymilliárd letöltéssel van elmaradva tőle, a különbség pedig folyamatosan nő. A harmadik, illetve hátrább található videók pedig legalább 3 milliárd, vagy azt meghaladó különbséggel kullognak mögötte, ami ledolgozhatatlannak tűnik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.