7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A héten két termék is igen izgalmas mozgást mutatott: a Bitcoin és a forint. A nagy mozgások után úgy tűnik, pénteken mindkét termék esetén némi nyugalom jöhet. De mi történik a részvénypiacokon, vagy éppen az olajjal?

Nem volt unalmas a mögöttünk hagyott hét a tőke- és pénzpiacokon, hiszen esetenként igen heves mozgásokat láthattunk. A konzervatív befektetőknek ugyan az ilyen kilengésektől borsózik a háta, ám a spekulánsok ilyenkor lubickolnak, hiszen a nagy mozgások esetén nagyobbat lehet úgymond szakítani - igaz bukni is.

Mi jön az őrült csapkodás után?

A Bitcoin esetében a volatilitásra nem lehetett panasz, hiszen szerdán elképesztő mozgásoknak lehettünk tanúi, hiszen a kriptodeviza 25 százaléknál nagyobb kilengést produkált előbb negatív irányba, majd még aznap ledolgozta a veszteség nagy részét. Csütörtökön, illetve a péntek reggeli kereskedés során aztán sokkal moderáltabb, összességében néhány százalékos sávban mozgott a Bitcoin. Más kérdés, hogy egy „konzervatív tőzsdei termék” esetén még akár ez is heves kilengésnek tűnhet, ám a kriptopénznél az ilyen mozgásokat túlzás nélkül visszafogottnak is nevezhetjük.

Megint felült a hullámvasútra
Megint felült a hullámvasútra

A szakértők között a nagy kilengést követően felerősödtek a negatív hangok, amelyek azt jelezték, hogy időszerű volt az összeomlás, hiszen a Bitcoin nem ér semmit. Mások, a kriptodeviza hívei viszont a felpattanást követően látták alátámasztottnak a véleményüket, és további erősödést várnak. A Privátbankár csütörtöki írásában összegyűjtött számos érvet és ellenérvet, amely a további erősödés irányába, illetve az ellen hathat.

Korrigáló amerikai-, kiváró európai piacok

A héten az amerikai piacon egyébként az inflációs félelmek mozgatták elsősorban a befektetőket, így az árak többnyire lefelé tartottak, ám csütörtökön ismét előbújtak a vásárlók és végül biztató erősödéssel zártak New Yorkban a vezető indexek. Az S&P 500 1,06 százalékot, a Dow Jones 0,55 százalékot, míg a technológiai részvényeket tömörítő Nasdaq Composite 1,77 százalékot emelkedett. Az inflációval kapcsolatban ugyan nem jöttek pozitív információk, ám a csütörtöki munkanélküliségi adatok összességében megnyugtatólag hatottak a befektetőkre. A heti friss munkanélküli segélykérelmek száma ugyanis a járvány kitörése óta nem látott alacsony szintre esett.

A legfontosabb ázsiai piacok kisebb, jellemzően fél százalék körüli nyereséggel zártak. Pénteken a német és a francia tőzsde is visszafogott optimizmust mutat, minimális pluszban kezdték a kereskedést. Ebben az is közrejátszik, hogy vegyes képet mutatnak a péntek délelőtt közzétett európai beszerzésimenedzser-indexek. Az eurózóna mutatója a vártnál némileg jobb lett, és kisebb pozitív meglepetéssel szolgált a francia PMI is. Ugyanakkor a német beszerzésimenedzser-indexek - mind a termelői, mind a szolgáltatói - a várakozások alatt maradtak. Pedig az elemzők azt várják, hogy a szolgáltatószektor végre Európa-szerte levegőhöz jut, és mind komolyabb teljesítményre lesz képes. Az ipar kapcsán ugyanakkor sejteni lehetett, hogy az autóipart erősen sújtó chiphiány negatívan hathat.

Hatott a Richter bejelentése

Ha a BUX-indexet nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy a magyar tőzsdén is kivárás van. Ugyanakkor a csütörtöki értéke közelében mozgó BUX fő komponensei azért mozognak. Az elmúlt napok rekordja után az OTP-nél némi profitrealizálásra került sor, így a magyar bankpapír kis mértékben, fél százalékkal visszaesett. Igaz, ebben szerepe lehet annak is, hogy a csütörtökön meghosszabbított hitelmoratórium további költségekkel jár a pénzintézet számára.

Árfolyamok és grafikonok

Nekilendült ugyanakkor a Richter, melynek részvényei egy százalék feletti nyereséggel indították a hét utolsó kereskedési napját. Ennek hátterében vélhetőleg a társaság egyik új termékéről napvilágot információk állnak. Csütörtökön tették ugyanis közzé, hogy az Európai Bizottság elfogadta a Richter Gedeon Nyrt. új, kombinált, orális fogamzásgátlójának törzskönyvezési kérelmét. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága 2021. március 26-án kiadott pozitív véleményét elfogadva hozta meg döntését az Európai Bizottság.

Az engedély az Európai Unió valamennyi tagállamára érvényes. A terméket a Richter Európában DrovelisR márkanéven forgalmazza majd. Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. elnöke ennek kapcsán azt jelezte, elkötelezettek az olyan nőgyógyászati termékek fejlesztése iránt, amelyek a nők életminőségét valamennyi korosztályban javítják.

Újabb Richter készítmény kapott engedélyt (MTI fotó)
Újabb Richter készítmény kapott engedélyt (MTI fotó)

Érdemes kiemelni, hogy a Richter néhány évente kirukkol egy-egy új termékkel, nem véletlen lett az egyik jelentős gyógyszeripari vállalat a nőgyógyászat területén. A cég termékpalettája emellett más terápiás területet - központi idegrendszeri, szív- és érrendszeri - is felölel. A vállalatnál az eredeti kutatás a központi idegrendszer megbetegedéseire irányul. A társaság jelentős erőforrásokat fordít bioszimiláris termékek fejlesztésére is.

A magyar piac kapcsán érdemes szót ejteni a forint árfolyamának alakulásáról is. A magyar fizetőeszköz stabilnak tűnik az euróval szemben, hiszen péntek délelőtt a 350 alatti szinten mozgott, ami minimális gyengülést jelent a csütörtöki kurzushoz képest.

Elon Musk megint megszólalt

A világ egyik leggazdagabb üzletembere finoman szólva sem nevezhető introvertáltnak, hiszen állandóan keresi a (virtuális) rivaldafényt, és/vagy nyilatkozatok vagy Twitter bejegyzések formájában fűti a piacokat, vagy éppen borzolja a befektetők kedélyét. Az elmúlt hetekben a Bitcoin kapcsán tett piacmozgató megjegyzéseket, most pedig a Tesla ügyében nyilvánult meg.

Elon Musk pénteken azt mondta, hogy a Tesla közel állt ahhoz, hogy Oroszországban is komoly szereplő legyen; jelenleg is vizsgálják milyen módon létesíthetnének az országban gyárat.

Irány Oroszország?
Irány Oroszország?

A Tesla főnöke egy videóüzenetben jelezte, hogy a vállalatnak már vannak gyártási egységei az Egyesült Államokban, Kínában, megvetették a lábukat Nyugat-Európában, így ideje lenne újabb üzemet létrehozni, amelynek ideális helyszíne lenne Oroszország.

Mi lesz az olajjal?

Az elmúlt napokhoz képest az olaj is igen visszafogott volt a péntek reggeli kereskedésben, csupán minimálisan csökkent az árfolyama azt követően, hogy a héten mind az Európában irányadó Brent, mind az Észak-Amerikában meghatározotó WTI árfolyama 5 százalékkal visszaesett.

A héten egyebek között az gyakorol nyomást a kőolaj árára, hogy kedden Bécsben sikerült jelentős előrehaladást elérni abban a kérdésben, hogy visszatereljék az Egyesült Államokat és Iránt az iráni atomprogram-megállapodásba. Irán az OPEC egyik vezető olajtermelője. A hathatalmi megállapodásból Donald Trump előző amerikai elnök 2018-ban léptette ki országát, és visszaállította az Irán elleni szankciókat, amire válaszul Teherán fokozatosan felhagyott kötelezettségvállalásainak teljesítésével.  

A WTI olaj árfolyama (Forrás: tradingview.com)
A WTI olaj árfolyama (Forrás: tradingview.com)

Szakértők szerint gyengíti az olajárat az is, hogy számos ázsiai országban még mindig igen magas a koronavírus-járványban megbetegedettek száma, ami kihat a lakossági keresletre, így közvetve a kőolajat is érinti. Az árcsökkentő tényező közé sorolták továbbá, hogy a héten közzétett adatok szerint tovább nőttek az amerikai olajtartalékok.

Ugyanakkor az áremelkedés irányába mutat, hogy szerte Európában jelentősen csökken a koronavírusos esetek száma, és a nyári időszakban akár ismét beindulhat a turizmus, ami az üzemanyag, így az olaj iránti keresletet felfele húzná.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG