7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nem jó a hangulat a tőkepiacokon, amit a vártnál magasabb brit, japán inflációs adat, az amerikai adóemelési félelmek és lakásépítési adatok magyarázhatnak. Egy százalék körüli esés jellemző Európában, ami Pestre is begyűrűzött. Nagyot esett a réz, a fa, és február óta először 40 ezer dollár alá hanyatlott a bitcoin.

Az amerikai tőzsdeindexek 0,7-0,9 százalékkal estek este, ma Európában hasonló a folytatás. Frankfurtban, ahol tegnap még történelmi DAX-rekord született, ma 1,1, Párizsban és Londonban 0,8 százalékos mínuszban van az irányadó mutató. Nagyot ugrott az európai részvénypiac volatilitás-mérőszáma, a VSTOXX index, 24 környékére, ami a félelem, idegesség terjedésére utal.

Az esést továbbra is az inflációs félelemekkel indokolja a sajtó, valamint az adóemelési várakozásokkal. Erre utalt Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter egy tegnapi nyilatkozatában. Az amerikai határidős indexek mára újabb esést jeleznek előre.

Itthon a BUX index is egy százalékkal esik, a Mol egy, az OTP kettő, a Richter 0,3 százalékos süllyedése mellett. A Telekom, amely ma forog utoljára osztalékszelvénnyel, stagnál. A forint gyengül, egy forinttal drágul az euró, 351,30 az ára. Pedig tegnap még benézett 350 alá is, majdnem kilenc hónapja nem látott szintre.

Árfolyamok és grafikonok

Bizonytalanság érzékelhető az árupiacokon, nemrég még rekordokat döntögetett, most viszont eléggé leolvadt a réz árfolyama, két százalékkal 10 200 dollárra Londonban. Az arany viszonylag jól áll, alig esik, az olaj viszont 1,3 százalékkal megy lejjebb.

Kevesebbet építenek az amerikaiak

Tegnap az amerikai faanyag ára zuhant közel öt százalékot. Ennek fő oka – amellett, hogy korábban óriási magasságokba szárnyalt az árfolyam – az lehet, hogy a friss amerikai házépítési statisztika lehűlésről tanúskodik. Sőt, a SeekingAlpha szerint éppen azért mérséklődhetett jócskán az építkezési kedv áprilisban, mert annyira drága lett az ottani családi házak legkedveltebb alapanyaga, a fa.

Az amerikai faanyag tőzsdei határidős ára (Tradingview.com)
Az amerikai faanyag tőzsdei határidős ára (Tradingview.com)

Mások a dollár tegnapi, közel fél százalékos gyengülését is az építkezési adattal magyarázzák. Emellett az utóbbi időben a lakossági fogyasztásra és a foglalkoztatásra, valamint a gyáriparra vonatkozó adatok sem voltak túl jók az USA-ban. Az Investing.com emlékeztet arra, hogy erős világgazdasági fellendülés időszakaiban a dollár rendszerint gyengülni szokott.

Az EU zsarolná Kínát

A beruházási megállapodással zsarolná Kínát az EU az Erste Befektetési Zrt. szerint.

Várhatóan csütörtökön formálisan is felfüggeszti a Kínai Beruházási Megállapodás elfogadási folyamatát. A megállapodást hét évnyi előkészítő munka előzte meg, de az ujgur konfliktus miatt most veszélybe került. A megállapodásért cserébe az EU az ujgur helyzet rendezését kérheti Kínától. A kérdésben az eddiginél is összehangoltabb EU-USA fellépés látható.

Már megint mindenki az inflációról beszél

A múlt héten érkezett adat szerint évi 4,2 százalékra ugrott az amerikai infláció. Ma az Egyesült Királyságból és Japánból jelentettek magas értékeket. Este pedig az amerikai Fed teszi közzé legutóbbi ülésének aktáit. Ebben a befektetők szintén a kamatpályával kapcsolatos fogódzókat keresnek majd.

Christine Lagarde, az Európai Központi Bank vezetője kedden kijelentette, rendkívül fontos, hogy a monetáris és fiskális támogatást ne vonják vissza túl hamar a gazdaságból.

A pénzromlás négy százaléknál már durva mellékhatással járhat

A részvények a történelem során általában lefelé indultak el, amikor az infláció meghaladta az évi négy százalékot. Így 1987-ben is röviddel ezután következett az összeomlás. Ennek a jelenségnek jó oka van – írja a Wall Street Journal.

  1. Ha az infláció alacsony, emelkedése kezdetben kifejezetten jót tesz a részvényeknek. Az egy százalékról kettő százalékra történő duplázás ugyanis azt jelenti, hogy csökkent a deflációba süllyedés kockázata, ami komoly veszélyt jelentene a tőzsdére.
  2. Az infláció további növekedésével a részvények teljesítménye romlik, mivel a deflációs kockázat elfelejtődik, és a magasabb Fed-kamat lehetősége ellensúlyozza az erősebb gazdaságból származó további előnyöket.
  3. De van egy fordulópont, amikor a Fed-kamatemelés fenyegetése válik erősebbé, és ez úgy tűnik, hogy körülbelül négy százaléknál jön el. A magasabb kötvényhozamok a részvényekre már rossz hatással vannak, és a piac a gazdasági fellendülés helyett az infláció veszélyére összpontosít.

A lap szerint a múlt héten már ezt a harmadik szakaszt láttuk a részvénypiacon. Az S&P 500 index 1957-es létrehozása óta egyébként az amerikai infláció kilencszer emelkedett négy százalék fölé, ezek közül nyolc esetben a részvények három hónappal később alacsonyabban forogtak.

Jelentett a Walmart

Fontos gyorsjelentések érkeztek a KBC Equitas szerint. (EPS: egy részvényre jutó eredmény.)

  • A Walmart felülmúlta a várakozásokat bevételsoron, és az EPS is nagy pozitív meglepetést okozott. A menedzsment optimista a jövővel kapcsolatban.
  • A Home Depot is a várakozásokat felülmúló jelentést tett közzé, a tisztított EPS 3,86 dollár lett a várt 3,08 dollárral szemben. Ám az amerikai lakásépítésekről szóló adat miatt a részvény esett.
  • A Baidu is pozitív meglepetést okozott, a tisztított EPS 12,4 jüan lett a várt 10,6 jüannal szemben.
  • A Berkshire Hathaway negyedéves jelentése szerint 943 millió dolláros részesedést szerzett az Aon biztosítótársaságban.

Bitcoin-érme (Unsplash.com)
Bitcoin-érme (Unsplash.com)

Ezúttal Kína nyomta le a bitcoin árát

Ma hajnalban ismét nagyot, mintegy tíz százalékkal esett a bitcoin és az ether, a mélypont 38 717 és 2868 dolláron volt. Jelenleg 40 ezer, illetve 2900 dollárba kerülnek. A bitcoin február elején volt utoljára 40 ezer dollár alatt, és mintegy 40 százalékot esett már mindenkori csúcsáról. Az ether viszont csak nemrég, május 2-án lépte át először a 3000 dolláros határt.

A Reuters és a CNBC tudósításai szerint három kínai pénzügyi hatóság ma közös nyilatkozatot adott ki, amelyben figyelmeztette a pénzügyi intézményeket és fizetési szolgáltatókat, hogy ne folytassanak a kriptodevizákkal kapcsolatos üzleti tevékenységet, ideértve a kereskedést vagy a hagyományos pénzek kriptovalutára történő átváltását. Mások emlékeztetnek rá, hogy ezt az álláspontot már korábban is közzétették az országban. Kína kemény vonala a digitális pénznemekkel kapcsolatban egyébként sem új keletű.

A hatóságok 2017-ben bezárták a helyi kriptovaluta-tőzsdéket, és betiltották a tőkebevonásra használt elsődleges érme-kibocsátásokat (ICO). A kínai kereskedők egykor a bitcoin piacának óriási részét tették ki, de a hatósági fellépés után befolyásuk jelentősen csökkent. A kínai kriptovaluta-műveletek ezután külföldre költöztek tette hozzá a CNBC.

Indiában puhult a hozzáállás

Ugyanakkor a The Economic Times cikkéből ítélve az indiai kormány nem a kriptodevizák betiltására törekszik már, mint eddig, hanem a szabályozásukra. Most munkacsoportot hozott létre a szabályozás lehetőségének tanulmányozására.

Egy éve először az extrém félelem az úr

Mindenütt sűrűn felemlegetik, hogy a múlt héten Elon Musk bejelentése adott nagy lökést a kriptodevizáknak lefelé. Akkor, amikor visszavonta a rendelkezést, amely szerint a Teslákért bitcoinnal is lehetett fizetni. (Erről lásd: Elon Musknak milyen adui lehetnek még?)

Kriptodevizák félelem és mohóság indexe (alternative.me)
Kriptodevizák félelem és mohóság indexe (alternative.me)

A kriptodevizák “félelem és mohóság indexe” (fear and greed index) 23 ponton áll, de tegnap volt 21 is. Ezek a számok már az “extrém félelem” tartományában vannak. Utoljára 2020 áprilisában volt a mutató ennél alacsonyabb szinten – akkor azonban a bitcoin még csak 7000 dollár körül járt.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG