A Barron’s legfrissebb számának világszerte figyelmet keltő prognózisa szerint a következő két évben a jelenlegihez képest legalább tizenöt százalékos emelkedést produkálnak a vezető tőzsdeindexek. Az elemzés szerzője, a New York-i tőzsde egykori vezető közgazdásza, a Barron’s magazin vezetőszerkesztője, Gene Epstein az alapblog.hu-nak adott interjúban prognózisát technikai és tőzsdetörténeti alapon végzett kutatási eredményekkel támasztja alá.
A piacok túltették magukat az euróval kapcsolatos félelmeken
Az elemzés szerint a piaci szereplők többsége túltette magát az euró jövőjével kapcsolatos félelemén, meg van győződve arról, hogy mind Amerikában, mind Európában erős gazdaságélénkítésbe kezdenek a kormányok és a jegybankok. Az általános piaci hangulatot az a hit is erősíti, hogy Amerikában a közeljövőben nem kezdenek hozzá a külső és belső államadósságok erőteljes lefaragásához, még hosszú éveken át Amerika felvállalja a magas költségvetési hiányt. E tekintetben nem változtat a piaci optimizmuson, hogy a tőzsdézők többsége szerint Barack Obama marad az Egyesült Államok elnöke az idei választások után is, jóllehet a befektetők általában jobban kedvelik a republikánus elnököket.
A szakértő véleménye szerint, aki ma jó helyen akarja tudni a pénzét, az vásároljon részvényeket, azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy ezt az optimista véleményt az amerikai piacokra tartja érvényben. Hozzátette, aki az USA-ban akar részvénypiacokba fektetni azok vegyék figyelembe a devizakockázatokat, és kiemelte, hogy soha még annyira nem volt biztos a Dow Jones emelkedésében, mint most.
Gene Epstein az interjúban elmondta, hogy a tőkepiacok elmúlt öt évét eleve a jövőtől való félelem határozta meg, a piac beárazta a legrosszabb várható forgatókönyveket. Rávilágított arra, hogy csak tavaly a Dow Jones indexben számon tartott vállalatok 10-12 százalékos nyereségrátával ténykedtek, amely rendkívüli teljesítmény. A szakértő azonban úgy véli, hogy a 2011-es év ehhez képest mégis az egyik legrosszabb tőzsdei évnek számít az általa tanulmányozott 141 év sorában. Sőt úgy véli, hogy a legutóbbi öt év átlagosan – még ha 2010 kiemelkedett is - a Dow Jones teljes történetének az egyik legrosszabban teljesítő ötéves ciklusának számít.
Két év alatt 17 ezer pontra is felkúszhat a Dow Jones
A Standard and Poor’s 500 tavaly zéró emelkedést produkált, holott a benne lévő vállalatok átlagos ár/nyereség hányadosa eleve egyértelműsítette, hogy e papírok történelmi viszonylatban rendkívül olcsók. A Barron's magazin vezetőszerkesztője szerint a mostani árak már olyan alacsonyak, hogy történeti- és cikluselemzés, - számítás alapján kijelenthető, 3:1 a valószínűsége annak, hogy a Dow Jones 2012-2013-ban eléri a 15 ezer pontot, és 50 százalék az esélye pedig annak, hogy 17 ezer pontosra kúszik fel két év leforgása alatt.
Az elemző rámutatott arra, hogy az amerikai piac alakulását tekintve az átlagosnál rosszabb öt éves ciklusokat mindig az átlagosnál sokkal jobb kétéves, illetve ötéves ciklusok követték, hozzátette, hogy 2007-2011 márpedig a legrosszabb ciklusok egyikének számított, mert alapvetően a félelmek irányították a befektetőket.
Mennyi lesz a P/E?
A szakértő eszmefuttatása szerint, ha idén és jövőre az egy részvényre jutó nyereség a vártnál jobban, 6 százalékra esik vissza és jövőre is ilyen alacsony szinten marad, még akkor is csak 8 százalékot kell emelkednie a Downak, hogy a kétéves ciklus végére elérje a 15 ezer pontot. Ebben a negatív esetben az ár/nyereség hányadosnak a jelenlegi nagyon alacsony 13,1 százalékról csupán 13,6 százalékra kell drágulnia. Abban az esetben, ha a konszenzusnak megfelelően 9 százalék lesz az egy részvényre jutó nyereség, akkor egy elképesztően alacsony 12,8 százalékos ár/nyereség hányados mellett is megvalósul a 15 ezer pont. Gene Epstein szerint a 17 ezer pontos Dow Jones elérése 6 százalékos vállalati nyereségemelkedés mellett is elképzelhető, abban az esetben ha az ár/nyereség arány (P/E) 15 fölé emelkedik.
Az inflációval kapcsolatban Gene Epstein elmondta, hogy ha a következő két évben átlagosan 2,5 százalékos lesz az infláció, és a Dow Jones a következő két évben eléri a 15 ezret, még akkor is olcsóbb lesz, mint 2007-ben, az akkori csúcsakor. Abban az esetben, ha a Dow Jones eléri a 17 ezer pontot, az index még akkor sem számítana történelmileg drágának. Az elemző mindezek alapján úgy véli, hogy egy hosszabb, legalább ötéves "bull-ciklus" kezdeténél tartunk.
A Fed is újabb lökést adhat a tőzsdéknek
A jelenlegi gazdasági helyzettel kapcsolatban az elemző kiemelte, hogy az amerikai piacok alakulását szinte kizárólag a technikai tényezők és az azokhoz kapcsolódó ciklusok határozzák meg. Az euró körüli krízis, Európa esetleges további lassulása természetesen foglalkoztatja az amerikai piaci szereplőket. Olyannyira, hogy éppen emiatt volt oly – különösen technikai szempontból alaptalanul – gyenge a tavalyi tőzsdei esztendő. Hozzátette, hogy ebben az évben viszont éppenséggel e tekintetben vált pozitívabbá a közhangulat, hiszen az európai válság nem terebélyesedik tovább, sőt azt sikerül kontrollálniuk, amely további lökést ad az amerikai tőzsdéknek.
Az Egyesült Államok külső és belső adósságállományával kapcsolatban a közgazdász elmondta, hogy ez nem egy új keletű probléma, egyelőre azonban senki nem számít drasztikus megszorításokra, és olyan kiadáscsökkentésre, melyek ronthatják a vállalati teljesítményeket, erősítenék a munkanélküliséget, és rontanák a vásárlóerőt. Épp ellenkezőleg mindenki azt várja, hogy a Fed és a kormány pénzáramlás könnyítéssel, gazdaságélénkítéssel jön elő megint, amely újabb lökést adhat a tőzsdének. Az adósság és költségvetési problémák amerikai robbanása a szakértő szerint a következő évtized közepén várható.
(A teljes interjút ITT olvashatja.)