Ijedelem jelei mutatkoznak a piacokon, és most két ok is van, ami alátámasztja ezeket. A tőzsdék eddig ütésállóak voltak, nagyon erős volt az emelkedő trend, a devizapiacok azonban jobban mutatják, hogy kezd üröm vegyülni az örömbe.
A török líra gyengélkedése évek óta tart, sőt tulajdonképpen évtizedek óta, ha a korábbi inflációt, majd pénzcserét is figyelembe vesszük, viszont akkor a török gazdaság erősen növekedett, viszonylag magas szintre jutott. Most komolyabb egyensúlyi problémák jelentkeznek, a líra zuhanása begyorsult. Már a tegnapi eurónkénti 5,50 is egy összeomlás eredményének tűnt, ma viszont már 5,60-at adnak érte.
Ami szomorú, hogy a forint is elhagyta magát, pedig a térség leginkább alulértékelt valutája, erős fundamentumokkal, most 319 az euróhoz képest. Az ok az lehet, hogy az emelkedő amerikai hozamok mellett már nem vonzóak az alacsony kamatú devizák, de most az olasz helyzet is képbe kerülhetett. Olaszország Görögország után a második legnagyobb, GDP-hez mért adóssággal rendelkező eurózóna-tag, és most bizonytalan, hogy a kormányra kerülő erők nem lépnek-e a korábbi görög útra.
Euró/forint |
Olaszország esetében egy görög forgatókönyv már nagyon drámai lenne, azt az eurózóna biztos nem finanszírozná. Az olaszoknak egyébként van vesztenivalójuk: gazdaságuk állapotához képest elképesztően jól élnek: 1700 euró körül van a nettó átlagbér, az itthoni két és félszerese, a német szint háromnegyede.
A befektetők mindenesetre visszahúzódnak több piacról, ez számukra nagy megrázkódtatás, amit az is mutat, hogy újra a svájci frank felé fordultak. Az euró 1,20-ról gyors ütemben 1,16 frankig esett.
Euró/svájci frank |
A részvénypiacok is kaptak egy pofont, amely először Ázsiában érződött: Trump elnök mégiscsak elégedetlenkedik a kínai kereskedelmi tárgyalásokkal, pedig már úgy tűnt, hogy megegyeztek. Európában is méretes mínuszok mutatkoznak: a DAX 1,3 százalékot esik 13 ezer pontig, a francia index egy százalékkal van lejjebb.
A BÉT-en a Mol esik tovább a tegnapi méretes zuhanás után:: másfél százalékkal van lejjebb 2576 forinton, a Richter 0,7 százalékkal csökken 5480 forintig, az OTP 1,2 százalékot esik 10 380 forintig, a Telekom pedig fél százalékkal van lejjebb 418 forinton. Ma a Konzum is rosszul áll: több mint 2 százalékot gyengül 3100 forintig.
Az olajár korrigált a tegnapi csúcsok után: a WTI 71,80 dollár, a Brent 79 dollár.