Nagyon rossz makroadatok jöttek Kínából, amik a gazdasági növekedés vártnál nagyobb visszaesését valószínűsítik. Mégis emelkedni tudtak a kínai tőzsdék, mert sokan azt feltételezik, hogy a kínai gazdaság vezetői így újabb lazítás mellett dönthetnek. Ennek vannak is jelei, éppen hétfőn könnyítettek a hitelezési feltételeken.
Záporoztak a makroadatok, az Eurozóna munkanélkülisége évek óta nem látott alacsony szinten van, a brit ipari termelés viszont visszaesett. Jöttek adatok az USA feldolgozóiparáról is, de inkább pozitívak. Töb országban pocsék a beszerzési menedzserindex. Összességében mégis jó volt a hangulat Európában, ahol két százalék körüli mértékben emelkedtek az indexek, különösen, 2,3 százalékkal a német és a holland mutatók. A német DAX négy hetes csúcson van.
A magyar tőzsdén is jó volt a hangulat, a BUX index 1,5 százalékkal emelkedett, legnagyobb mértékben, 3,3 százalékkal a Magyar Telekom drágult, 441 forintra. Az eddigi éves csúcsa 434 a részvénynek 434 forint volt. A Mol 2,1 százalékkal ment fel 14 200-ra, az OTP is ismét átvitte a 6000 forintot 1,4 százalékos drágulással, a Richter pedig 5000 forint felett van, igaz, csak pár forinttal ért többet. Az OTP gyorsjelentését pénteken reggel mutatja be a bank vezetése.
Már az európai zárás után, hat óra körül kilőtt az USA részvénypiaca, az S&P 500 1,9, a Nasdaq indexe 2,2 százalékos pluszban volt. Három százalék körüli mértékben vagy afelett drágult az Apple, az Amazon, a nagybankok, az autógyárak. Európában is szerették az autóscégeket, a Fiat jó eladási számok miatt ment fel, de vették rendesen a Volkswagent és a BMW-t is.
Hét százalékkal ment fel az LSE londoni tőzsde részvénye, miután az ICE is bejelentkezett kérőként a Deutsche Börse mellé. Az ilyen felvásárlói harc gyakran alaposan feveri a célpontok árát.
Ötven tanker áll sorba Rotterdamnál, Európa legnagyobb olajkikötőjénél, ami hét éves csúcs és a megszokott mennyiség nagyjából kétszerese – jelentette a Bloomberg. Ennek ellenére az olaj a nap nagy részét kisebb-nagyobb pluszban töltötte. Az arany a kedvező amerikai makroadatok nyomán váltott mínuszba, a nemesfémek nagy ellensége ugyanis a kamat, és minden jó adattal ismét visszatér valami a kamatemelési várakozásokból.
Erősödött a dollár is az euróhoz képest. A forint is jól viselkedett, az euró ára visszatért kevéssel 310 forint alá, 309,80 volt este.