A részvénypiacok kivétel nélkül eséssel kezdték a hét negyedik napját, csupán a csökkenés mértékében tértek el egymástól. Az olaj lejtmenete viszont inkább az amerikai kőolaj-készleteknek a várt csökkenéssel szembeni emelkedésével magyarázható, az ugyanis csak fokozta a túlkínálatot. Nem meglepő, hogy a bizonytalanság fokozódásából a menedéknek számító nemesfémek profitáltak. Idehaza ugyanakkor a forint jelentősen gyengült az euróval és a dollárral szemben.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatdöntő ülését követően, szerda este kiadott közleményre vegyesen reagáltak az amerikai tőzsdék, a Dow Jones 1, az S&P 500-as fél százalékos mínuszban zárt, ezzel szemben a Nasdaq közel 0,7 százalékos pluszban és a lélektaninak számító 10 ezer pont felett.
Aggódna a tőzsdei befektetők a jövőt illetően
Csütörtök reggelre tovább romlott a hangulat, a főbb ázsiai indexek jelentős veszteségekkel vágtak neki a napnak, a japán Nikkei közel 3, a hongkongi csaknem 2, míg a sanghaji 0,8 százalékos bukóban. A vezető európai börzék is hasonlóan masszív, 2,5 százalék körüli veszteségekkel nyitottak. A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX még viszonylag olcsón megúszta, a maga 1,3 százalékos zakójával. A hazai blue chipek közül a legjobban, 2,5 százalékkal az OTP Bank részvénye esett, a Molé és a Richteré 1 százalék alatt, míg a Magyar Telekom gyakorlatilag stagnált.
Az, hogy a Fed nem változtatott a 0-0,25 százalék közötti alapkamatán, nem volt meglepetés, igazából az lombozta le a befektetőket, mennyire borúsan látja a következő időszakot, mondván, a koronavírus-járvány "súlyosan" befolyásolja a közeljövő kilátásait, és "jelentős kockázatokat" jelent középtávon.
Libikókázó zöldhasú
A Fed-kamatdöntést követően az amerikai dollár még gyengült, ma reggel azonban már erősödni kezdett. Az euróval szembeni árfolyama 1,34 körül jár, a forinttal szemben pedig a 304-es szintnél, noha tegnap még a 300-as határt kóstolgatta.
A hazai fizetőeszköz ma hajnali 5 után nemcsak az amerikai devizával, hanem az euróval szemben is zuhanni kezdett, 9 óráig több mint egy forintot veszített az értékéből. Így az uniós pénz egységét 344,62-ön jegyezték, mely szint megfelel az elmúlt hetekben kialakult kurzusnak.
Menekülés a nemesfémekbe
Az amerikai jegybank közleménye kiváltotta bizonytalanság hatására a nemesfémek szárnyalni kezdtek, az arany ma több mint 1 százalékos pluszban állt, unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 1740 dollár felett tanyázott. Még nagyobb, 3 százalék feletti mértékben ment feljebb az ezüst árfolyama, meg sem állva 18 dollárig. Az aranybánya-részvények is kilőttek, a Barrick Gold és a Newmont Corporation jegyzése is 3 százalék körül emelkedett szerdán.
Elcsúszott az olaj
A Bloomberg értesülései szerint az OPEC+ tagországok kitermelés-csökkentése a június 8-ai állapot szerint a megállapodásoknak még nem teljesen felel meg, az abban előirányzott közel 10 millió hordó helyett eddig csak 7,6 millióval vették vissza a napi termelést. Így a következő időszakban még további csökkentésre lehet számítani - vélik a KBC Equitas elemzői. Egyelőre azonban még túlkínálat van a piacon, amit tetézett, hogy az amerikai olajkészletek a tegnapi adatok szerint a várt csökkenéssel szemben 5,7 millió hordóval gyarapodtak. Erre a közlésre az olajárak esni kezdtek, ma reggel mindkét főbb típus több mint 3 százalékkal értékelődött le, így az észak-amerikai könnyűfajta, a WTI hordója a 38, míg a Brent a 40 dolláros szint felé visszakozott.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő
büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.