Tegnap megint lefelé vették az irányt a tőzsdék, az amerikai indexek egy százalék körüli mínuszban zártak. Ma a német, francia, brit index is újabb egy százalék körüli esést produkál, de az amerikai határidők csak alig csökkennek.
A német DAX áttörte a fontos 13 ezer pontos határt, az S&P 500 pedig 4000 alá bukott tegnap. A befektetők készülnek az év egyik legrosszabb hónapjára, ugyanis szezonálisan, sok év átlagában a szeptember és a február szokott a leggyengébb lenni.
Most a Mol a gyenge
Sokféle makroadat érkezik a héten. A tegnapi német infláció nagy meglepetést nem hozott, ma viszont csökkenő francia inflációról, de gyenge francia lakossági fogyasztásról jelentettek. Az Eurózóna inflációs adata kissé meghaladta a várakozásokat. Amerikai lakásárindex és amerikai fogyasztói bizalom index is jött tegnap, mindkettő a vártnál magasabb lett. Igazán fontosak a pénteki amerikai foglalkoztatási adatok lehetnek.
Budapesten a BUX a tegnapi nagyobb esés után ma csak 0,4 százalékkal esik. Míg tegnap az OTP esett nagyot, ma a Mol a visszahúzó erő 1,4 százalékos gyengülésével. A bankrészvény 0,4, a Richter 0,1, a Telekom 1,5 százalékkal tud drágulni. Jelentése után az AutoWallis három százalékkal ugrik, az Alteo pedig 2,4 százalékos emelkedés után újra elérte a 3000 forintot.
Az MNB alaposan megtámogatta a forintot
A várakozásoknak megfelelően egy százalékponttal emelte az alapkamatot tegnap az MNB, 11,75 százalékra, 18 éve nem látott szintre. De emellett egy sor másik intézkedést is bejelentett, amit a piac egyértelműen pozitívan fogadott. Az euró/forint a korábbi 408 forint körüli szintről estére 404-re süllyedt, sőt ma délelőtt már 402 alá is benézett egy rövid időre. Jelenleg 403,40, miközben a dollár 404,00 forint.
Az energiafronton ma vegyes a kép, az olaj három százalékkal esik, talán az iráni exporttal kapcsolatos félelmek, talán a recessziós aggodalmak, a kínai lassulás miatt. Az európai földgáz csak 2-3 százalékkal drágul az előző napok két számjegyű zuhanása után. Ahogy azt bejelentették, Oroszország – elvileg csak pár napra – lezárta az Északi Áramlat 1 gázvezetéket.
Három a magyar likviditásszűkítő intézkedés
A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a jegybank alelnöke tartott tájékoztatót, ahol három új intézkedést jelentett be. Mindegyik a bankrendszer likviditását csökkenti, így a forint erősítése irányába hathat. A bankok jelentős, közel tízezer milliárd forintos likviditását kevesebb mint a felére szűkítenék velük. A várakozások szerint a rövid futamidejű állampapírok hozama emelkedik majd az intézkedéscsokor hatására. Ezek a lépések:
- Megemelik a bankok kötelező tartalékrátáját, egy százalékról öt százalékra.
- Az eddigi pénzintézeti diszkont kötvényt folyamatosan lehet majd vásárolni, nem csak negyedévente.
- Bevezetnek egy új, hosszú lejáratú betéti eszközt.
Lásd még:
Reagáltak Matolcsy Györgyék a gyenge forint és a magas infláció miatt (Privátbankár.hu)
Több mint 24 éve nem látott infláció közeleg (MFor.hu)
Satufék a magyar gazdaságban?
Adatokat is megosztott velünk az MNB, az igazán sokkoló a magas frekvenciájú adatokból számított éves GDP növekedés volt, ami a harmadik negyedév első felében nulla környékére csökkent – írja az Erste Befektetési Zrt.
Azaz nagy valószínűséggel satuféket nyomott a magyar gazdaság – fogalmazzák meg.
Borítékolható, hogy nem egyedi esetről van szó, és más gazdaságokban is hasonló folyamatokat láthatunk majd. A beszerzési menedzser indexek is ezt sugallják – teszik hozzá.
Mellbevágó drágulás a magyar iparban
Ipari termelői árak is érkeztek a KSH-tól, 2022 júliusában átlagosan 37,9 százalékkal növekedtek az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi értékesítés árai 52,7, az exportértékesítésé 30,4 százalékkal magasabbak voltak – írja a statisztikai hivatal.
Csalódást okozott a HP is
A HP informatikai óriás eredményei elmaradnak a becslésektől a lassuló gazdaság, a “Covid-másnaposság” miatt, hasonlóan, ahogy korábban a rivális Dell és a chipgyártók, mint az Intel esetében is kiderült – írja a Yahoo Finance. A pénzügyi negyedév eladásai 4,1 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest, amit az eladott notebook-ok számának 32 százalékos csökkenése nyomott le.
A vállalat elmaradt az elemzői becslésektől a teljes értékesítés, a szegmensenkénti értékesítés és az eredmény tekintetében is, részvényei hat százalékot estek a zárás utáni kereskedésben. Az egész évre vonatkozó eredménykilátásait is részvényenként 4,02-4,12 dollárra csökkentette a korábbi 4,24-4,38 dollárról, jóval az elemzők 4,30 dolláros becslése alá.
Nagyot nőtt az AutoWallis
Az árbevétel 34 százalékkal nőtt az AutoWallisnál az első félévben, miközben az uniós piacokon 14 százalékos volt a csökkenés. A nettó nyereség több mint a háromszorosára, míg az EBITDA több mint a kétszeresére ugrott, így az egy részvényre jutó nyereség már az első félévben kilenc forint volt, több, mint tavaly egész évben – írja a cég közleménye.
A kiváló eredmény elsősorban organikus volt, és nem egyedi, hanem hosszú távú trendbe illeszkedik – hangsúlyozza a cég.
Malőrök a kriptovaluta-piacon
A kriptovaluta-árfolyamok keddi emelkedése kérészéletű volt, ma ismét enyhe esés a jellemző. A jó hírek közé tartozik, hogy az OpenSea vezető NFT-kereskedési platform integrálta a Polygon blokkláncot is a “Seaport” protokolljába. Később további Ethereum- (EVM-) kompatibilis láncok hozzáadását is tervezi.
Rosszabb hír, hogy a Compound kereskedési platformon rendszeren forgó ether tokenek (cETH) piaca egy kódhiba miatt leállt, “befagyott”. A javítás csak hét napon belül lép majd életbe. A Solana-alapú OptiFi DeFi-protokoll pedig 661 ezer dollárt veszített egy programozási hiba miatt, de visszaadja az összes felhasználó értékeit. (A teljes érték 95 százaléka a team egyik tagjáé volt.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.