(Fotó: Budapesti Értéktőzsde) |
Egyre nehezebb olyan befektetést találni, amely kisebb kockázat mellett is gyarapítja a vagyonunkat. A friss inflációs adat ráadásul sokakat megijeszthet és nehezíti a hazai befektetők, megtakarítók helyzetét, hiszen újabb lehetőségek eshetnek ki így a portfólióból.
Persze még most is el lehet érni szép hozamokat, nem is kell messzire menni: a Budapesti Értéktőzsde papírjai például bőven felülteljesítenek a régióban. Azonban elemzők és szolgáltatók is keserű szájízzel beszélnek arról, hogy a magyar lakosság messziről elkerüli a tőzsdét. Ez olvasható ki a KSH Miből élünk? című tanulmányából is, amelyben most először vizsgálták a háztartások anyagi helyzetét. Ebből kiderül, hogy a lakosság mindössze 1,3 százaléka szimpatizál a részvényekkel, pedig így is védekezhetünk az infláció ellen ahelyett, hogy párnacihában tartanánk a pénzünk.
Pedig lenne mit befektetni, most főleg: a járulékcsökkentések és a béremelések valamivel több pénzt hagynak a lakosságnál, a fenti összetevőket is figyelembe véve pedig adódik a kérdés: látható-e emelkedés a befektetési szolgáltatók újügyfél-számában.
Érezhető, hogy van mit költeni
A KBC Equitas szerint valóban érezhető a változás az utóbbi három hónapban. Lapunknak azt írták, megnövekedett a számlanyitások száma, de ami talán fontosabb, hogy az ügyfelek is aktívabbnak mutatkoznak. “Ebben makro tényezőként leginkább a tartósan alacsony kamatszint játszik szerepet, mostanra a legtöbb kötvénytípusú és egyéb alacsonyabb kockázatú eszközből "eltűnt" a hozam, ami egyre vonzóbbá teszi a magasabb kockázatú befektetési alapokat, közvetlen részvénybefektetéseket és egyéb tőzsdei eszközöket is.” - indokolta a szolgáltató. Szerintük egyébként is vonzó volt, hogy pörögtek az események az elmúlt pár hónapban a nagyobb parketteken, ezért természetes, hogy az ügyfelek aktivitása is nagyobb volt.
Ezen a véleményen van az Equilor Befektetési Zrt. lakossági üzletágának igazgatója, Szántó András is, aki hasonló folyamatokról számolt be: 2016 náluk is a bővülés éve volt, nem csak ügyfélszámban, de a kezelt vagyon mértékében is. “Megítélésünk szerint azonban a növekedés hátterében elsősorban nem a magyar gazdaságban tapasztalható béremelések és a járulékcsökkentés, hanem Magyarország makrogazdasági helyzetének folyamatos javulása, valamint a tőkepiacok erősödése és a továbbra is alacsony kamatkörnyezet áll” - válaszolták a Privátbankár kérdésére.
Hiába nyerő a magyar, inkább külföldön nézelődünk
Az Equilor üzletágvezetője szerint a hazai kisbefektetők körében továbbra is népszerűek a bankbetéteknél magasabb hozamot kínáló, azonban biztonságos befektetési lehetőséget nyújtó állampapírok, mint a Kamatozó Kincstárjegy és a Féléves Kincstárjegy, de szintén kedveltek a külföldi vállalati kötvények és a külföldi részvények.
“A magyar részvényindex szárnyalása ráirányította a magánbefektetők figyelmét is a főbb magyar papírokra, ezek közül is 2017 elején a Magyar Telekomot és a Richtert övezi a megszokottnál nagyobb érdeklődés” - számolt be a KBC Equtias, azt azonban hozzáteszik, hogy szerintük az aktivitás nem nőtt arányosan a kiemelkedő teljesítménnyel. Konkrét sztorit nem emeltek ki, de a befektetési szolgáltató látványos növekedést lát az amerikai és német piacokon mutatott befektetői aktivitásban.