Soros György (fotó: georgesoros.com) |
Kína azért küzd, hogy új növekedési modellt találjon, devizájának leértékelése pedig a problémákat a világ többi részébe transzferálja – mondta Soros. Szerinte a pozitív kamatlábakhoz való visszatérés nagy kihívás a feltörekvő országoknak, a jelenlegi szituáció pedig hasonlóságokat tartalmaz a 2008-assal.
(Kína gazdasága lassul, az eddigi beruházás- és iparitermelés-orientált növekedésről fogyasztás-orientáltra igyekszik váltani, ami ezen a héten világméretű tőzsdei esésekhez vezetett.)
Kínának komoly alkalmazkodási problémája van, azt mondanám, ez válsághoz vezet. A pénzügyi piacok állapota a 2008-asra emlékezteti. A Bloomberg megemlíti azt is, hogy a milliárdos 2011-ben az Eurózóna Görögországból kiinduló válságról mondta azt, hogy súlyosabb, mint a 2008-as válság.
Említik azt is, hogy 1969 és 2011 között Soros hedge fund-ja (fedezeti alapja) éves átlagban mintegy húsz százalékos hozamot ért el. A Bloomberg milliárdos-listáján Soros 27,3 milliárd dollárral jelenleg a 24. helyen áll. A listán levő 200 milliárdos egyébként a tőzsdei áresések miatt egyik napról a másikra, január 5-ről 6-ra elbukott 24 milliárd dollárt, persze ez csak elvi, nem realizált veszteség.