Felgyorsult az olajár hanyatlása, és ez most már egyáltalán nem hozható kapcsolatba a dollár erősödésével, hisz az elmúlt napokban inkább esett az amerikai fizetőeszköz. Sokkal lényegesebb a kínálat alakulása. Irán még sem el sem kezdte a piacra borítani olaját, a többiek viszont annál inkább csúcsra járnak: a legtöbb olajkitermelő ország az idei év első felében jóval több olajat hozott a felszínre, mint korábban.
WTI olaj, 3 hónap |
A kínálat tehát erős, de az önmagában lassabb ármozgást szokott okozni, a kitermelők nem pánikszerűen öntenek a piacra. A hirtelen gyors áreséshez most az vezetett, hogy a spekulatív olaj vételi pozíciókon ülő alapok látják, hogy rossz lóra tettek, és most tömegesen zárják le vételeiket, limitálják veszteségeiket, az év elején még olcsón vásárlók pedig zsebre teszik a maradék nyereséget. Ezek a tömeges eladások valószínűleg most már hamar lezajlanak, és kissé megnyugszik az ár. A WTI most 47 dollár, a Brent 53.
Amerikában tegnap az ötödik egy más utáni eső napot láthattuk, ami viszonylag ritka jelenség. A legfőbb index, az S&P 500 újra el is érte a 200 napos mozgóátlagot, mindössze két héttel azután, hogy onnan felpattant. Ilyen jelenséget nagyon régóta először láthatunk: a kritikus szintről való felpattanást eddig mindig hosszú emelkedő szakasz követte. Most persze annyiból is más a helyzet, hogy maga az index ellaposodott: fél éve a 2120-2130 pontos tető szint közelében jár, így a 200 napos mozgóátlag is viszonylag magasra került, mindössze 70 pontra a csúcstól.
S&P 500, egy év. Nagyon hamar visszaesett a 200 napos mozgóátlagra |
A Nasdaq még a sok esés után is 5000 pont felett van, tehát itt semmi nem zavarja az emelkedő trendet, de a 15 évvel ezelőtti tetőt még mindig nem sikerült érdemben és tartósan meghaladni.
A görög börzét nem sikerült megnyitni, noha a tervek szerint ma megpróbálkoztak volna vele. Többek között az EKB sem járult hozzá ehhez: a tőkekorlátozások mellett roppant nehéz egy tőzsdét működtetni, hisz ilyen körülmények között belföldön aligha akarna valaki részvényt venni, az eladók pedig nem rendelkezhetnének szabadon pénzükkel. A piac tehát úgy zuhanna, hogy még pénzt sem lehet kihozni onnan, ennek valóban nincs sok értelme. Más piacokon, főleg Amerikában sokkal alacsonyabban, esetenként 30 százalékkal lejjebb forognak az athéni tőzsdén jegyzett papírok, mint a tőzsde bezárásakor.
A kínai piacok ma heves ingadozásokat mutattak. Nyitáskor nagy volt a pánik a tegnapi zuhanás után, de utána kissé megnyugodott a piac. Minden jel arra mutat, hogy az állam ismét nagy tételű vásárlásokkal lépett be, próbálván valamennyire stabilizálni a piacot, így a Sanghaj Kompozit index veszteségét sikerült 2 százalék alá mérsékelni, a B-részvények indexe ugyanakkor 5 százalékot emelkedett.
Friss árfolyamok >>> |
Európában ma vegyes mozgások vannak, a DAX pár tized százalékot korrigál a tegnapi méretes zuhanás után. A BÉT egy pici emelkedést mutat: a BUX 0,3 százalékkal van feljebb, amit szinte kizárólag az OTP 0,6 százalékos erősödése okoz.
A forint jó formában van: lassan, de biztosan dolgozza le a múlt heti csúcs utáni hirtelen veszteséget. Immár 309 és 310 között ingadozik az euróhoz képest. Hosszú idő után komolyabban gyengülni tudott a svájci frank: egy euróért már 1,07-et adnak belőle, míg hónapokig 1,04 körül tanyázott.