A hosszú hazai hétvége alatt jó maradt a hangulat a világ tőzsdéin, ez folytatódik ma is. Kontinensünkön szép pluszban vannak a tőzsdeindexek, a Stoxx 600 mutató 1,3 százalékkal emelkedik. Kiemelkedik a párizsi index 1,7 százalékos ugrása, a német mutató 1,4, a londoni 1,3 százalékkal van feljebb. Az amerikai határidős indexek is emelkedést jeleznek előre. Esés csak Isztambulban van, ott is csak az euróra átszámolva képzett indexek alapján – meg Budapesten.
A varsói tőzsde is elmarad az átlagtól, 0,4 százalékkal emelkedik a WIG-20, viszont a BUX süllyedése 0,2 százalékos. A hazai mutató egyébként pluszban kezdett. Az OTP és a Mol fél százalék körüli esést, a Richter hasonló emelkedést mutat. Három és fél százalékkal megy fel az Opus, miközben 2,4 százalékkal esik a CIG Pannónia.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint kissé gyengült, 351,40 az euró, a dollár enyhe gyengülése mellett. A nemesfémek és az olaj is szerény, egy százalék alatti pluszban vannak.
Erősödik a második hullám?
A tőzsdéket főleg két ellentétes hatás éri. Az egyik, hogy a “második hullám” erősödni látszik Európában, Franciaországban például 4897 új Covid-19 esetet jelentettek vasárnap. Ez volt április közepe óta a legnagyobb egynapos emelkedés. Olaszországban is hosszú idő óta először jelentettek ezer fő fölött, vasárnap 1210 fő volt az adat. A járvány globális szinten nem csitul, a halottak száma meghaladta a 800 ezret. A gócpontok továbbra is az Egyesült Államok, Brazília, Mexikó és India.
A koronavírus-fertőzések száma Magyarországon is viszonylag magasan áll, legalábbis a nyári hónapokhoz képest. A horvátoknál tovább romlik a helyzet.
Oltás és kezelés
Ezzel szemben állnak a koronavírus kezelésére vonatkozó pozitív hírek, elsősorban az, amely szerint az USA-ban új kezelési módot engedélyeztek a súlyos betegek számára. (Lásd: Rendkívüli intézkedés az USA-ban, megkaphatják a gyógyultak vérét a koronavírusosok.) Emellett Donald Trump úgy tűnik, választási kampányának középpontjába helyezte az oltóanyag elkészítését. További nyomás alá helyezi a hatóságokat, hogy rendkívüli gyorsasággal engedélyezzék majd az oltóanyagokat.
A Bloomberg.com megfogalmazása szerint Trump a gyorsítósávot szorgalmazza. Az AstraZeneca és a University of Oxford oltóanyagairól van szó elsősorban.
Durvul az applikáció-háború
A Microsoft támogatja az Epic Games harcát az Apple-el – írta a Bloomberg. Az Epic játékfejlesztő hétfőn arra kéri a szövetségi bíróságot, hogy kényszerítse az Apple-t a Fortnite alkalmazás visszaállítására az App Store-ban. Akadályozza meg az iPhone gyártóját, hogy kizárja az Epic fejlesztőeszközeit, akadályozza, hogy kulcsfontosságú grafikai technológiát biztosítson más alkalmazásoknak. Az Epic leválasztása az Apple iOS és Mac fejlesztői eszközeiről azt jelentené, hogy a társaság már nem terjesztheti az Unreal Engine néven ismert grafikus technológiát más fejlesztőknek. Az Xboxot gyártó Microsoft is ezt a konzolok, PC-k és mobil eszközök számára kifejlesztett játéktechnológiát használja. Az Epic szerint az Apple lépése az Unreal Engine-t jelentős hátrányba hozza.
Mi az a ródium?
Az olaj érdekes módon nem sok mindent csinál, ami azért furcsa, mert a Karib-tenger térségében komoly viharok közelednek. A tengeri olajtermelés fele állítólag már leállt, Texas és Florida Államok lakói pedig igen sűrűn pillantanak az égboltra, a Marco és a Laura hurrikánok irányába.
Egy kevésbé ismert befektetési termék, a ródium árfolyama új csúcsokra tör, már 12 490 dollár volt pénteken Londonban, a februári rekord 13 790 (kódja: RHOD-LON). A ródium egy kevésbé ismert nemesfém, a nyilvános tőkepiacon csak pár éve lehet hozzájutni ETF-ek formájában. Nagy részét Dél-Afrikában hozzák a felszínre. A palládiumhoz és a platinához hasonlóan nagy részét az autógyártásban használják fel. A termék likviditása a tőzsdén azonban nagyon alacsony.