A bitcoin léte már régóta megosztja az embereket: a 2009-ben piacra dobott, nyílt forráskódú fizetőeszköz mögött (amit egy Satoshi Nakamoto álnevű férfi talált fel, és aki idén – állítólag – felfedte magát a nagyközönség előtt) nem áll semmilyen hatóság vagy kibocsátó szerv. A biztonságot több lépcsős azonosítás és egy speciális fiók garantálja. Ráadásul a pénzintézetekkel ellentétben csak a tranzakciók mértéke nyilvános, a tulajdonosok identitása azonban rejtély marad. Ez a peer-to-peer megoldás rendkívül népszerűvé teszi a kriptovalutát nem csak a bűnözők, de sok befektető körében is.
Ez azonban nem teszi feltörhetetlenné vagy ellophatatlanná a bitcoint, mint ahogy azt a hónap elején már láthattuk. Augusztus másodikán ugyanis kisebb szívroham várta a hongkongi Bitfinex kriptovaluta-tőzsdén kereskedőket, ismeretlen tettesek ugyanis 120 ezer bitcoint loptak el, mintegy 72 millió dollár értékben. Az elkövetőket azóta sem sikerült elfogni, a Bitfinex azonban érdekes ötlettel állt elő, hogy áthidalja a hirtelen kiesést: egyszerűen fogták magukat, és a veszteséget szétosztották az ügyfelek között.
Nem ez az első A Bitfinex-ügy kétségtelenül az egyik legnagyobb, de nem a legelső lopásos bűncselekmény, ami a bitcoinnal történt. Az eddigi rekordot két évvel ezelőtt állították fel Japánban, akkor a Mt. Gox-ról tűnt el 850 000 ezer darab bitcoin, összesen 450 millió dollár értékben. A vizsgálatok megállapították, hogy az összeg nem egyben, hanem 2011-től folyamatosan, apránként tűnt el a befektetők számlájáról, azt azonban máig sem tudják pontosan, hogyan. Az eltűnt összegnek alig a negyede (200 ezer bitcoin) került meg a vizsgálat során. |
Kollektív büntetés
A Bitfinex ügyfelei a lépést követően – függetlenül attól, hogy érintettek voltak-e a lopásban vagy sem – elvesztették a vagyonuk több mint harmadát. A Reuters cikke szerint ezért cserébe BFX zsetonokat kaptak, amiket a Bitfinex társvállalatának, az iFinex papírjaira tudnak cserélni. A lépés azonban több jogi vitát is felvet a lap által megszólaltatott ügyvédek szerint. A definíció szerint ugyanis a bitcoin azé, akinek a tárcájában van, így a Bitfinexnek kötelessége lenne megtéríteni azokat.
A Bitfinexen nem igazán mozdult a bitcoin árfolyama a hírre. |
A beváltható zsetonok ráadásul jogilag félúton helyezkednek el a kötvények és az állampapírok között, így ezek kibocsátásához és váltásához a Bitfinexnek speciális engedélyekre lenne szüksége az Egyesült Államoktól. Ráadásul ezeket a zsetonokat nem minden felhasználó tudja beváltani, így ezzel a lépéssel gyakorlatilag a saját ügyfeleit is kirabolja a cég.
Jöhet a pereskedés?
Bár a Bitfinex terve valószínűleg csúfosat bukna a bíróságon, a sértett befektetők nagy valószínűséggel egy darabig még biztosan nem fogják perre vinni az ügyet. A Mt. Gox esetében ugyanis évekre zárolták a felhasználók fiókjait és vagyonát, amíg a vizsgálat zajlott, egészen a cég 2016-os felszámolásáig. A befektetők így attól tartanak, hogy az ő vagyonuk is hasonló sorsra juthat, ezért döntenek a kivárás mellett a Reutersnek nyilatkozó ügyvédek szerint.
Blockchainben a jövő?Az ilyen esetek időről-időre megingathatják a bizalmat a bitcoin alapjául szolgáló blockchain technológiában, a digitális tartalmak terjedésével és növekedésével azonban egyre kevésbé megkerülhetők az ilyen rendszerek. Ki nyerhet rajta? Valóban ez lesz a jövő kereskedelmi rendszere? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a Privátbankár.hu-n. >>> |