A tegnap esti amerikai jegybanki döntés világszerte kérdéseket vet fel a monetáris politika hatékonyságával kapcsolatban, sokan attól félnek, végleg megszűnik az ésszerűség, hisz közel 7 évig 0-n hagyni a kamatot olyan, mintha valakinek 7 év után kábítószert adagolnak. Hogy fog az leszokni róla, visszatérni a normalitáshoz?
Nasdaq Composite |
Nos, a piacok reakciója a következő volt. Először egy kis bizonytalankodás, utána jöttek a csúcsdöntési kísérletek, abból a meggondolásból, hogy a beláthatatlan ideig 0 kamat mégiscsak hajtja tovább a tőzsdét. A főbb indexek aztán beleütköztek az ellenállásokba, melynek legszebb példája a Nasdaq volt: a 200 napos mozgóátlag fölé nézett, elérte az 50 napost, majd onnan visszazuhant. Ez jelzi, hogy a befektetők elkezdhettek arra gondolni, hogy itt valami nagyon nem stimmel, legjobb lesz kicsit visszahúzódni a piacról. A lényeges persze a mai nap lesz, amikor már mindenki megemésztheti a döntést.
Ázsiában kis mozgások voltak, egyedül a Nikkei 2 százalékos esése volt jelentős. Úgy néz ki, a Nikkei hosszú emelkedő trendje megtört, így elveszik a remény, hogy az index belátható időn belül eléri az immár 25 éve, 1990-ben elért csúcsát, 40 ezer pontot. Most 18 ezer pont körül vagyunk, ami kevesebb, mint az áhított érték fele. Ez talán a legszebb példa, miért veszélyes egy magasan vett pozícióba beragadni abból kiindulva, hogy a piac hosszabb távon úgyis emelkedik.
Európa ma már teljes kijózanodással nyitott: volt 12 óra végiggondolni a helyzetet. A főbb indexek 1 százalékos esésben vannak, ezáltal mind a DAX-ban, mind a párizsi CAC-40 index esetében sokkal masszívabb a letörés, mint az amerikai indexekben, melyek megpróbálkoztak a visszateszteléssel.
Friss árfolyamok >>> |
A BÉT ma magához tért. Ennek fő oka a Richter emelkedése. A cég végre megkapta a régóta várt engedélyt egyik nagy reménysége, a cariprazine hatóanyagú gyógyszer amerikai forgalmazására. Ennek megfelelően 3 százalékos emelkedéssel nyitott a papír, majd 4400 forint körül stabilizálódott. A nagy siker az lenne, ha sikerülne az 5 ezer forintnál lévő mindenkori legmagasabb értéket áttörni: hirtelen lenne a hazai börzén egy csodapapír, amely képes csúcsdöntésekre. A Mol is emelkedik: a tegnapi túlzott zuhanást korrigálja, 13 ezer forinton kereskednek vele.
A forint folytatja napok óta tartó erősödését: immár csak 310-et kell belőle adni egy euróért. A dollár nagyot gyengült az euróhoz képest, ami a tegnapi kamatdöntés fényében teljesen logikus. Nem emelkedik az amerikai kamat, a kötvényhozamok sem, így a tőke kevésbé áramlik oda. Egy euróért már majdnem 1,15 dollárt lehet kapni.
Az olaj kevéssel 50 dollár alatt stabilizálódott, viszont az arany erősödött: 1130 dollárig kúszott fel.