A szép pénteki amerikai részvénypiaci emelkedés után ma Európában csak csekély pluszok láthatók. A német index 0,1, a francia 0,3 százalékkal megy fel, Londonban minimális esés van. Nagyobbat a varsói index javít, 0,8 százalékkal.
Kínából a vártnál valamivel jobb makroadatok érkeztek (ipari termelésről, kiskereskedelemről), ráadásul a kínai és az amerikai elnök ma este tárgyal majd egymással.
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal megy fel, a Mol két százalékot visszanyer abból, amit az utóbbi pár napban veszített. Az OTP viszont 0,2, a Richter 0,4 százalékkal süllyed. A Telekom stagnál, a nap egyik nyertese a gyorsjelentése után az Alteo, plusz 4,8 százalékkal. Az olaj ára egy százalékkal süllyed.
A plafonon az euró/forint, mit lép az MNB?
A mindenkori csúcsától csak kevesebb mint három forintra van az euró ára ma, az MNB holnapi kamatdöntése előtt, 367 forint körül.
- Az ülés meghatározó lesz, az előző havi 15 bázispontos emeléshez képest ismét 30 bázispontos emelést vár az elemzői konszenzus – írja a KBC Equitas.
- Kezd a túladott zónába érni a hazai fizetőeszköz, így jó eséllyel érkezhet némi korrekció – véli az Equilor Befektetési Zrt.
- A gyengülő forint különösen izgalmassá teszi a holnapi ülést. Van olyan elemző is, aki a pedál majdnem tövig nyomását vizionálja – kommentálta az Erste Befektetési Zrt. A konszenzus 30 bázispontos emelés, de például a Morgan Stanley 75 bázispontos, az HSBC 70 bázispontos lépésre számít.
Elon Musk nagyon adja a Teslát
A Tesla tulajdonos-vezérigazgatója, Elon Musk, miután egy hete megszavaztatta a Twitter-felhasználókat, adjon-e el részvénycsomagjából, közel hétmilliárd dollárért adott el papírokat. Ebből kettőmilliárd péntekre jutott. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint
a világ leggazdagabb embere még több részvényétől válhat meg saját cégében, miután Bernie Sanders demokrata szenátor a leggazdagabbakat még keményebben adóztatná. Több mint hétmilliárd dollárért értékesített Tesla részvényeket, hogy eleget tudjon tenni adófizetési kötelezettségeinek, amelynek hatására 15 százalékot ereszkedett a részvény.
Más források hozzáteszik, hogy jövő augusztusban lejár a futamideje egy hatalmas menedzsment-opciónak, amelynek során Musk rengeteg új Tesla-részvényt jegyezhet nagyon olcsón. Ennek a kifizetéséhez is dollármilliárdokra lesz azonban szüksége, így az eladás előbb-utóbb mindenképpen várható volt.
A benzinár-korlát tartósan velünk marad?
Zsiday Viktor alapkezelő szerint a benzinár-maximalizálás egyenes út a hiánygazdasághoz. Ráadásul ez várhatóan nem csak három hónapra szól, hanem kampányeszköz, és marad a választásig – szemlézte az Mfor.hu. Erre utal az is, hogy “a kormány a rezsicsökkentés részévé tette az üzemanyagok árának 480 forinton történő befagyasztását”, és “megvédi a rezsicsökkentés vívmányát”. Lásd:
Ezért esik az olaj a “benzinársapka” első napján
Miközben Magyarországon életbe lépett az üzemanyagárak hatósági korlátozása, esik az olaj a világpiacon, miután nő a nyomás Joe Biden elnökön, hogy dobja piacra a stratégiai olajkészletek egy részét.
Az Equilor hírlevele szerint az emelkedő benzinárak és az emiatt is szárnyaló infláció nagyban hozzájárul Biden népszerűségének csökkenéséhez. Az amerikaiak fele az elnököt okolja ezért.
Fogynak a bevethető lehetőségek az amerikai kormány számára az infláció kezelésére, vagy hozzányúlnak a stratégiai olajkészletekhez, vagy kamatot emel a Fed, vagy feloldják az Iránnal szembeni szankciókat. Érthető, hogy jó szívvel egyik mellett sem tud igazán kiállni az elnök. Biden álláspontja egyelőre továbbra sem világos a kérdésben – írja a brókercég.
Miközben a világ olajkereslete nagyon közel van a koronavírus-járvány kirobbanása előtti szinthez, az OPEC+ legutóbbi ülésén visszautasította Biden kérését, hogy gyorsabban állítsa vissza az olajtermelését. November 29-én Bécsben tárgyalnak tovább Iránnal, de ennek kimenetele továbbra is kétséges.
Nő az amerikai olajtermelés
Az olajár-esés másik oka lehet, hogy a Baker Hughes cég adatai szerint az USA-ban működő olajkutak száma hattal 556-ra emelkedett a múlt héten, ami 2020 áprilisa óta a legmagasabb érték. Ez az adat a tapasztalatok alapján magasabb amerikai kitermelést vetít előre.
Jót jelentett az Alteo
Az Alteo fennállásának legjobb eredményszámait produkálta az év első kilenc hónapjában, megnégyszerezve konszolidált nettó profitját, 4,9 milliárd forintra - közölte a társaság.
A rekordnegyedév elsősorban az újgenerációs energetikai cég stratégiájának és fejlesztéseinek egyik kulcsterületéhez, a rendkívül sikeres időszakot záró Szabályozási Központhoz köthető, de emellett a megújuló energetikai és energiakereskedelmi üzletágak is kiválóan teljesítettek.
Ismét 66 ezer felett a bitcoin
A hétvégén csendesen sávozott a bitcoin nagyjából 63-65 ezer dollár között, ma azonban 2-3 százalékkal emelkedve elérte a 66 ezret. Az ether is három százalékkal megy, kicsivel 4700 dollár fölé.
Az amerikai tőzsdefelügyelet pénteken ismét elutasított egy bitcoin-ETF kibocsátási kérelmet, ami rossz hír. Elindult viszont a Bitcoin-rendszer “Taproot” nevű várva várt frissítése, továbbfejlesztése. Amelyhez a későbbiekben nagy reményeket fűznek, amikor a fejlesztők erre építve új alkalmazásokat hoznak létre.
Merre száll a Lufthansa, a WizzAir, az Airbus?
A Lufthansa visszafizette az összes állami kölcsönt, amit kapott, bár erre számítani lehetett, hiszen ez volt a terv, és a tőke összegyűjtéséhez már korábban hozzá kellett fognia.
A WizzAir bejelentette, hogy további 102 Airbus-repülőgépet vásárol. Ám az európai relülőgép-gyártó ennél több, összesen 255 darabos megrendelést kapott egy Dubai-ban rendezett kiállításon. Ebben a Wizzair említett tételén kívül például az Emirates légitársaság vásárlása is benne van.
A Lufthansa 2,1, az Airbus 1,9, a WizzAir 0,2 százalékos pluszban van ma délelőtt. Emelkedik még a Shell és a Heineken is, miután jó híreket tettek közzé.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.