A 2015-től 2017-ig tartó szédületes emelkedés után tavaly lényegében stagnált a tőzsde fő indexe (0,6 százalékot csökkent), ezzel a BUX összességében igen erős 4 éven van túl. Ez különösen úgy nagy teljesítmény, hogy a világ nagyobb tőzsdein a múlt évet már komolyabb visszaesés jelezte, alig akad olyan index, amelyik jobban teljesített volna a BUX-nál (az amerikai S&P 500 közel 10, a német DAX majdnem 20 százalékkal került lejjebb).
A BUX 2018-ban. Év közepi esés után visszakapaszkodott |
Nyertesek
A legnagyobb árfolyamemelkedés ismét Mészáros Lőrincnek köszönhető, akárcsak az előző évben: az ő cégcsoportja vásárolt meghatározó részesedést a 4iG társaságban, amelyre ezért igencsak rákaptak a befektetők, és árfolyama 670 százalékot emelkedett az év folyamán. A második legnagyobb áremelkedést az Est Media produkálta 150 százalékkal: ebben az esetben is az a spekuláció mozgatta meg a befektetők fantáziáját, hogy a viszonylag nem nagy cégben nagybefektető vásárol részesedést.
Vesztesek
A legnagyobb veszteséget a Waberer’s könyvelhette el: a papír 4700-ról 2300 forintig esett, így értékének több mint felét vesztette el. Gyengén teljesítettek a korábbi Mészáros-papírok is: az Opus 30, a Konzum 28, az Appeninn 41 százalékot veszített az év során, de ez leginkább annak köszönhető, hogy az előző évben túl magasra emelkedtek, így lényegében csak egészséges korrekcióról van szó. A három papír kétéves teljesítménye így is mesésnek mondható.
Blue chipek
Ami a blue chinek nevezett négy legnagyobb részvényt illeti: az OTP 5,3 százalékkal, a Mol pedig 2,4 százalékkal emelkedett az év során, a Richter ára 19,9 százalékkal esett vissza, a Telekom 3,9 százalékot gyengült. Ami a forgalmat illeti, 1370 milliárd forinttal messze az OTP győzött, a teljes tőzsdei forgalom 49 százalékát adta a bankrészvény. A Mol és a Richter 531 illetve 507 milliárd forint értékben forgott, a Telekomból 75 milliárd forintnyi cserélt gazdát, de megelőzte őt az Opus 114 milliárdos forgalommal. A részvényszekció teljes, 2791 milliárdos összforgalma 3,7 százalékkal múlta felül az előző évet.
Decemberi események
Az év utolsó hónapja több fontos tőzsdei újdonságot is hozott: sikeresen zárult a börze jelzáloglevél-indexeinek egy éves tesztidőszaka, a Budapesti Értéktőzsde december elejétől már hivatalosan is kalkulálja ezt az indexcsaládot. Emellett lezajlott két bevezetés is: egyrészt az új, jüan alapú strukturált kötvények debütáltak, másrészt megindult a kereskedés a BÉT Xtend piacán a Megakrán részvényekkel.