Fél százalék körüli mínuszban vannak a főbb nyugat-európai tőzsdeindexek csütörtökön, kivéve például Milánót és Svájcot, ahol némi emelkedés látható. Szépen mennek viszont az ázsiai tőzsdék. Kontinensünk gyengébb teljesítményét néhány gyorsjelentés hatásával magyarázzák (Deutsche Telekom, EasyJet, Siemens), de talán a dollárgyengülés (=euróerősödés) is közrejátszhatott.
Szerdán ugyanis új történelmi csúcsra értek a fontosabb amerikai részvényindexek, méghozzá mindhárom egyszerre, az S&P 500 (+1,2 százalék), a Dow Jones (+0,9) és a Nasdaq Composite is (+1,4). Ugyanis aznap délután tették közzé az Egyesült Államokban az áprilisi inflációs adatokat, amelyek végre megfeleltek az elemzői várakozásoknak (3,5-ről 3,4 százalékra csökkent az éves infláció). A kiskereskedelmi adatok és a New York-i feldolgozóipari index viszont rosszabbak lettek a vártnál, ami a dollár gyengülését és részvénypiaci optimizmust okozott (a kamatvárakozásokon keresztül).
Kilőtt a Telekom és az Opus
A BUX index a szerdai süllyedés után csütörtökön ismét felfelé tart, 0,4 százalékkal. Az OTP csak 0,1, a Mol 0,3, a gyorsjelentése után a Telekom viszont 1,4 százalékkal emelkedik. A Richter stagnál vagy kissé süllyed, az Opus viszont majdnem öt százalékkal ugrott meg. Az RBC Capital egyébként 12 200-ról 12 400 forintra emelte a Richter 12 havi célárfolyamát, az ajánlása változatlanul felülteljesítés.
A forint már tegnap és tegnapelőtt sokat erősödött, ma inkább stagnál. Az euró 385,70 forint körül jár, szerda estéhez képest alig változott. A földgáz másfél százalékkal emelkedik Európában, ezzel együtt is csak 30 euró, ami viszonylag alacsony szint.
Kellemes meglepetés a Telekomtól
Több brókercég szerint is pozitív meglepetést okozott a magyar tőzsdei telefontársaság gyorsjelentése. “Ismét verte a várakozásokat a Magyar Telekom árbevétele és nettó eredménye” az Equilor Befektetési Zrt. összefoglalója alapján. A bevétel 14,5 százalékkal, 224,2 milliárd forintra emelkedett, az EBITDA a konszenzust 5,7 százalékkal haladta meg (az egy évvel korábbi szintet pedig 46 százalékkal).
A 33,7 milliárd forintos nettó eredmény az előző évhez képest megháromszorozódott, és a konszenzust is több, mint 18 százalékkal múlta felül.
A cég megemelte az idei eredményvárakozásait is, a korábbi 130 milliárd helyett már 140 milliárd forintos módosított nettó eredményt vár (ami közel 50 százalékos növekedést jelentene az előző évhez képest).
Jön az OTP-osztalék
Az OTP Bank közzétette az osztalékfizetés rendjét, eszerint utoljára május 23-án lehet kereskedni a tavalyi osztalékra jogosító papírokkal és június 3-án fizetnek. A saját részvényekre eső osztalékkal megnövelt, végső kifizetés részvényenként 539,45 forint lesz, amely 2,9 százalékos osztalékhozamnak felel meg – írta a K&H Értékpapír.
Trendforduló a kötvényalapoknál?
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) adatai szerint áprilisban csekély hatmilliárd forinttal, 15 618 milliárd forintra csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon. A tőkeáramlások plusz tízmilliárd forintot mutatnak, ebből is következik, hogy az árfolyamok mozgása negatív hatással járt.
A legszembetűnőbb az, hogy a kötvényalapokból ezúttal áramlik ki a tőke – írta a szakmai szervezet.
A vegyes és az abszolút hozamú alapok viszont jelentős mennyiségű tőkét vonzottak. A tőzsdéken egyébként áprilisban a fejlett piacokon korrekciót láthattunk, a fejlődő tőzsdéken érdemi elmozdulás nem volt, a hazai tőzsde erősödni tudott. A forint az euróhoz és a dollárhoz képest is erősödött (ami forintban leértékeli a devizabefektetéseket – a szerk.).
Megugrott a bitcoin
A szerdai amerikai makroadat-dömping és a dollár gyengülése jót tett a kriptoeszközöknek is, a bitcoin 24 óra alatt hét százalékkal ugrott meg és 66 ezer dollár felett van. Az ether négy százalékkal ment fel és kevéssel 3000 dollár felett forog.
Gyenge Waberer’s-negyedév, de erős kilátások
A Waberer’s nettó nyeresége több okból is csaknem 90 százalékkal, 1,1 millió euróra esett vissza az idei első negyedévben – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt. A brókercég és a Waberer’s szerint ennek okai:
- Németországban, Olaszországban és Magyarországon is csökkent az ipari termelés volumene az év első hónapjaiban.
- A kiskereskedelem is gyengén szerepelt nemzetközi és magyar szinten.
- Az útdíjak jelentős emelkedése.
- A deviza-árfolyamkülönbség hatása.
- Az adóterhek.
- A kamatbevételek csökkenése.
Ám a felvásárlások, fejlesztések eredménye nemsokára kezd hozzájárulni az eredményhez. Így a menedzsment tartja a korábban bejelentett 800 millió euró körüli éves árbevételre és 40 millió euró feletti éves EBIT-re vonatkozó célt.
Az előző évihez képest 20 százalékkal magasabb, 120 forintos részvényenkénti osztalékot fizetünk – írta a cég.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.