A délelőtti optimizmus tovaszállt, és átadta helyét a koronavírus terjedésével, a gazdaság zsugorodásával kapcsolatos félelmeknek a tőzsdéken. A Dow Jones ipari átlag több mint 600 pontot, 2,4 százalékot esett, az S&P 500 és a Nasdaq 1,9 százalékkal van lejjebb. Európában nem volt ilyen kemény a zárás, a német DAX index 0,7 százalékkal, a francia párja 0,2 százalékkal lejjebb zárt.
Itthon a BUX index eléggé nagyot esett, 1,7 százalékkal. Hasonlóan alulteljesítő volt a lengyel WIG 20-is, 1,9 százalékot zuhant. Pesten a legnagyobb mértékben a Richter veszített értékéből, 3,6 százalékot. Az OTP 1,1 százalékkal, a Mol 1,3 százalékkal esett a nap végéig. A Magyar Telekom maradt 390 forinton. A részvényre tegnap maga a kibocsájtó rendezett vásárlási aukciót, 5,2 milliárd forintért vett a papírból.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint ma is tovább gyengült, az euró este 355,90 forint, közel két forinttal többe került, mint csütörtök este. Ismét felfelé indult el az arany, a sárga fém 1778 dollárnál tart. Az olaj a gazdasággal kapcsolatos pesszimizmusra, mint rendesen, most is eséssel reagál, egy-két százalék közötti mínuszban van.
Texasban zárják a bárokat
A pesszimizmus fő oka, hogy ismét rendkívül rossz járványhírek érkeztek az Egyesült Államokból. Több mint 37 ezer fertőzést regisztráltak egyetlen nap alatt, ami új rekord. A Bloomberg szerint az azonban biztató valamelyest, hogy a halálozások száma jóval lassabban emelkedik, mint a fertőzötteké. Ennek az lehet az oka, hogy a veszélyeztetett csoportokba tartozók jobban vigyáznak magukra.
Az indexeket végül állítólag leginkább a Texasból érkező hírek nyomták le. Itt a kórházban ápolt betegek száma nagyon magas. Ezért most többek között ismét rendeletben korlátozták a bárok nyitva tartását, az éttermek férőhelyeit, a rendezvényeket. Visszavonva a korábbi lazítások egy részét. De Észak-Karolina, Louisiana és Kansas államok is hasonlóképpen “behúzták a féket”.
Nem kell nekik új karantén
A Trump-kormányzat illetékesei viszont megint úgy nyilatkoztak, hogy semmiképpen sem akarják ismét úgy lezárni a gazdaságot, mint tavasszal. Nem akarják megismételni azokat a mozgási korlátozásokat, amelyek márciusban a gazdaságot annyira gödörbe taszították. Wilbur Ross kereskedelmi miniszter pedig azt állította, hogy az amerikai gazdaság a texasi korlátozások ellenére is emelkedő pályára áll majd a második félévben.
Egy biztató adat is kijött, májusban nagyot emelkedett a fogyasztói költések értéke az USA-ban. Ám csak a nagyon rossz áprilisi állapothoz képest, és a közgazdászok kételkednek abban, hogy a csökkenő jövedelmek közepette a költés magas szintre megy vissza – vagy ott is marad majd.
A világ szenved
Már a 9,6 milliót közelíti a koronavírus-fertőzöttek száma a világban. Egy nap alatt 180 ezerrel ugrott meg a szám – írtuk korábban. Ez azonban délelőtt még nem éreztette hatását. “A befektetők vételi üzemmódban voltak, és nem törődnek a koronavírus hatásaival. Csütörtökön erős zárást láthattunk Amerikában és a pénteki európai nyitás is optimistán alakult” – írtuk délelőtt.
A magyar szállodáknak is fájhat, hogy a németek többsége idén nem fog nyaralni. A koronavírus-járvány ellenére mégis utazni vágyók pedig többnyire hazai üdülőhelyeket keresnek fel egy pénteken ismertetett felmérés szerint.