Eljött az izgalommal várt nap: az amerikai Fed nyíltpiaci bizottsága ottani idő szerint kettőkor, itteni idő szerint este nyolckor fogja közzétenni kamatdöntését - minden bizonnyal emel - és a gazdasággal kapcsolatos várakozásait.
Ha ez utóbbi a vártnál “héjább” (kamatemelés– vagy szigorítás-pártibb) lesz, akkor erősödő dollárra, gyengülő részvényárakra, magasabb kötvényhozamokra, olcsóbb árupiaci termékekre lehet számítani. Ha a “galambok” (az alacsony kamatok, a monetáris lazítás) hívei látszanak erősebbeknek, akkor pedig fordítva.
Az amerikai tőzsdeindexek rekordszintek közelében mozognak, szerény, de határozott pluszban, 0,3-0,4 százalékkal a tegnapi felett. Európában vegyesebb a kép, a német DAX csak 0,1, a francia CAC 0,6 százalékkal ment fel.
Mol mint húzóerő
A BUX index 0,4 százalékos erősödése Varsónál megint szerényebb, de Prágánál jobb eredmény. A Mol húzta a piacot, 1,8 százalékkal 2910-re emelkedett, míg az OTP 0,1 százalékkal 9840-re süllyedt. A Richter 0,4, a Telekom 1,1 százalékkal esett.
További árfolyamok itt láthatók
A Konzum ezúttal 2,8 százalékkal esett. A forint erősödött, hetven fillérrel 323,50-re süllyedt az euró ára. A dollár kissé feljebb ment, az amerikai kötvényhozamok viszonylag magasak, a tíz éves 3,1 százalék közelében van.
Tesla-károsultak kerestetnek
A Bloomberg felülvizsgálta a Tesla Model 3 termelésére vonatkozó becslését – lefelé, heti 2985 darabra. Hivatalos számok jövő héten érkeznek. Egy ügyvédi iroda pedig felhívta a nagyobb (legalább kétmillió dollárt veszített) befektetők figyelmét, hogy október 9-ig várja azok jelentkezését, akik csatlakozni kívánnak a Tesla és Elon Musk ellen indított keresetéhez.
Ezt azok nevében indítják, akik augusztusban azért buktak, mert Musk a részvények 420 dolláros áron való tőzsdei kivezetéséről beszélt. A papír akkor 380 fölé ugrott, de később 300 dollár környékére esett vissza, amikor a hír megalapozatlannak bizonyult.
Olasz pénzügyek
A Tesla, mely kedden csak nagy nehezen 300 dollár fölé tudott kapaszkodni, ma mindezek ellenére újabb három százalékkal 310 fölé ért.
Csütörtökön Olaszországban költségvetési törvényt készül benyújtani a pénzügyminiszter, de lehet, hogy a számítását az ottani Számvevőszék fogja keresztülhúzni. Az olasz tőzsde mindenesetre ma kissé esett, bár a korábbi napokban, hetekben egész jól teljesített.
Tökéletes kombináció
Közzétették a szokásos szerdai olajkészlet-adatokat az USA-ban, amelyek emelkedtek, ennek nyomán a WTI fél százalékos mínuszban van. A Brent inkább stagnál magasan, 81 dollár körül. Az olaj mostanában több éves csúcsa közelében járt, aminek több oka van. Az OPEC és az orosz partnere a nyilatkozatok szerint nem kívánja emelni a termelését. Visszautasították Donald Trump elnök azon üzeneteit is, hogy szándékosan nyomják le az olajárat, hogy az amerikai fogyasztóknak jó legyen. (Az amerikai palaolaj-termelőknek ez rossz lenne – a szerk.)
A viszonylag gyenge dollár is olajár-növelő tényező, az amerikai termelésben pedig visszaesést várnak a következő hónapokban. Végül az USA megint szankciókkal sújtja Iránt. “Tökéletes kombinációja” az olajat erősítő tényezőknek – írta ma a SeekingAlpha a Sevens Report nyomán.
Két százalékkal esik a cukor és a kakaó tőzsdei ára.
Amikor egy blokklánc lehal
A bitcoin kettő, az ether négy százalékos pluszban van ma. A Goldman Sachs által is támogatott Circle kriptodeviza-vállalkozás az amerikai dollárhoz kötött kriptodevizát (“stablecoin”-t) hozott létre USD Coin (USDC) néven.
Bár a blokkláncokat a megbízhatóság szinonimájaként szokták emlegetni – rendszerint rengeteg szerver pótolhatja egymást –, most komoly ellenpéldát láthatunk. A Steem nevű kriptodevizához tartozó blokklánc és a Steemit blogoldal közel 24 órán keresztül szinte teljesen használhatatlanná vált egy elhibázott szoftverfrissítés (a “Hard Fork 20”) nyomán.
A több tízezer napi rendszerességgel aktív felhasználó zöme semmiféle műveletet nem tudott rajta elvégezni. Pedig a Steem blokkláncot már több tucatnyi weboldal és alkalmazás használja, például a Dtube Youtube-klón.
Merre tovább, ezüst?
Nagy magasságokba ért az arany/ezüst hányados, 83 fölé, utoljára 2016 februárjában volt ilyen szinten, előtte viszont csak 1995-ben. Amikor ez a mutató valamilyen szélsőséges szintre ér, általában több évente van ilyen, akkor általában trendforduló és heves mozgás következett be a múltban az ezüst (és az arany) árfolyamában.
Például 2016 februárjában jelentős emelkedés, 2011 áprilisban nagy esés kezdődött. Az ezüst maga 2016 elején volt ilyen alacsony szinten, mint most, előtte viszont csak 2009-ben.
Arany/ezüst hányados és ezüstárfolyam (“Chart courtesy of StockCharts.com”) |