A hazai parketten is gyengüléssel indult a nap. Részletek >> |
A londoni FTSE 1,22 százalékos, a frankfurti DAX 1,42 százalékos, míg a párizsi CAC 1,21 százalékos mínuszban állt a nyitás utáni percben.
A görögök miatt aggódnak
A nemzetközi tőkepiacok azóta volatilisek (nagy kilengéseket produkál az árfolyam), hogy Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke egy május végi bizottsági meghallgatáson a mennyiségi enyhítési program méretének csökkentésére utalt.
Az elmúlt napokban azonban európai fejlemények is aggodalmat keltettek az befektetőkben: Görögországban politikai feszültség alakult ki a kormányzó erők között miután az athéni kormányzat költségtakarékossági intézkedésként felfüggesztetett a közszolgálati rádió és televízió működését.
"A piacok aggódnak, hogy mennyiségi enyhítési eufóriából mennyiségi enyhítési apátiába fordulunk" - értékelt Justin Urquhart Stewart, a Seven Investment Management elemzője. "Olyan ez, mint bármilyen drog: egyre több kell, hogy hasson, függőséget okoz, és egyre nehezebb leszokni róla" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a piaci hangulat megváltozásához az kellene, hogy Bernanke egyértelművé tegye, hogy ki fogják vezetni a programot, de egyelőre még nem.
Tokió a mélyben
Zuhantak csütörtökön a részvényárfolyamok a tokiói börzén, miután a befektetők aggódnak az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed mennyiségi enyhítési programjának visszanyesése miatt, és ennek hatására a japán exportkilátásokat rontva erősödött a jen a dollárral szemben.
A tokiói börzén a 225 válogatott részvény Nikkei-mutatója 6,4 százalékos csökkenéssel zárt. Május 22. óta 20,4 százalékkal esett az irányadó tokiói tőzsdemutató.
"Nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy hol van a bessz alja, hacsak nem derül ki pontosabban a Fed szándéka" - értékelt Maszai Takakó, a Shinsei Bank elemzője.
A csütörtöki kereskedésben egymást erősítette a jen erősödése és a piacok zuhanása. A mostani markáns visszaesés sok elemző szerint a november óta tapasztalt árfolyam-erősödés végét jelentheti. Azóta 80 százalékkal emelkedett a tokiói tőzsde, miután Abe Sinzó, akkor még miniszterelnök-jelöltként ösztönzőbb jegybanki politikát sürgetett. Annak, illetve a felálló új kormány és jegybanki vezetés által bevezetett intézkedések hatására markánsan gyengült a jen a dollárhoz képest, ami a jellemzően kivitelre gyártó japán vállalatoknak kedvez.
"A befektetők most nem Abe gazdaságpolitikája miatt aggódnak, hanem a devizapiaci korrekció miatt, amelynek során a piac továbbra is keresi, hogy hol van a megfelelő jenárfolyam" - mutatott rá Nisi Hiroicsi, az SMBC Nikkei elemzője.
A japán kereskedés trendjét követve eséssel zárt csütörtökön a szöuli piac is. A Kospi 1,4 százalékos csökkenéssel 1882,73 ponton végzett.
Az európai tőzsdenyitás előtt mintegy fél órával a hongkongi HSI 2,7 százalékos mínuszban, 20 776 ponton állt.
Csütörtökön viszonylag üres az európai adatközlési naptár. Délután amerikai munkaerő-piaci adatok szabhatnak irányt a kereskedésnek.
További árfolyamok >>