Az európai tőzsdéken jó a hangulat, főleg a párizsi index ugrik, két százalékkal, amit az LVMH jó gyorsjelentése nyomán a luxusipar hajt. Londonban 1,0, Frankfurtban csak 0,2 százalék az emelkedés, az amerikai határidős indexek pedig mínuszban vannak.
A csütörtökön közzétett hírek szerint a vártnál nagyobb ütemben, 3,3 százalékkal bővült az USA gazdasága a tavalyi utolsó negyedévben, az egész évben pedig összesen 2,5 százalékos volt a bővülés. A hír nyomán az amerikai tőzsdeindexek pluszban zártak. Az EKB pedig a várakozásoknak megfelelően nem nyúlt a kamatokhoz.
Budapesten volt egy kis ijedtség
Ma is fontos makroadatok érkeznek az USA-ból, a “PCE deflátor” egy inflációs mutató, valamint jön a személyi fogyasztás indexe. Ezek a fogyasztói árak változására és a fogyasztói magatartásra engednek majd következtetni, amit a Fed is nagyon figyelni szokott. Eközben tovább ömlenek a fontosabb cégek gyorsjelentései is.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal esik, az OTP, a Mol és a Telekom 0,2-0,4 százalékkal süllyed. A Richter mélyről indult az új különadó hírére, de pluszban is járt, most nulla körül tétovázik. A forint megint gyengül, a 386,30 forintos euró 1,3 forinttal több a csütörtök estinél.
Az MNB és a PM rángatják a forintot?
“Hullámvasúton a forint”… A Magyar Nemzeti Bank elemzésében kritizálta a kormánynak a hitelek referenciakamatának módosítására vonatkozó terveit – írta az Equilor Befektetési Zrt. A kockázatok között felsorolták a hitelezési felárak növekedését, a piaci bizonytalanságot, egy esetleges hitelminősítői leminősítést. Az elemzés megjelenését követően jelentős forinterősödést láthattunk.
Nem sokat kellett várni a minisztérium válaszára, amelyben a jegybank hibájának rótták fel, hogy a bankközi kamatok, illetve a diszkontkincstárjegy-hozamok elváltak egymástól, és ezeket a zavarokat nem képesek kezelni – foglalta össze a brókercég.
Újabb extraprofit-adót kapott a Richter
A gyógyszergyártókra 2024-re új extraprofit adót vetett ki a kormány, amelyet az egyedi árbevétel alapján kell kiszámolni – foglalja össze az Erste Befektetési Zrt. A Richter pénzügyi éve december 31-én ért véget, így 2023-ra valószínűleg nem kell többletadót fizetnie.
Az új adó nem változtat jelentősen az értékelésen, ugyanis az adó elszámolása úgy változik, hogy elszámolható lesz a globális minimumadóban – írja a brókercég.
Alighanem ezt fejezi ki az árfolyam is, a részvény ugyanis szerény pluszban is volt a tőzsdén.
82 dollár felett az olaj
Majdnem két hónapos csúcson az olaj ára, a Brent elérte a 82 dollárt. A kommentárok ezt általában két dologgal magyarázzák:
- A vörös-tengeri helyzet továbbra is problémás, sok hajó elkerüli a térséget. Igaz, Kína állítólag most nyomást gyakorol Iránra, hogy tartsa biztonságosan a hajózási útvonalat.
- Az amerikai olajkészletek kiugró mértékben, 9,2 millió hordóval csökkentek a múlt héten, főként a rossz időjárás miatt nőtt meg a fogyasztás.
Talán annak is lehetett szerepe, hogy a héten Kínában a jegybank gazdaságösztönző lépéssel lepte meg a piacokat, és további intézkedéseket tervez.
Öt zöld területre érdemes figyelni
Az Amundi úgy véli, hogy 2024 a felelős befektetések felgyorsulásának éve lesz. Ezt támogatja az USA inflációcsökkentő törvénye és az EU Green Deal ipari terve, jelentős hátszelet jelentve a zöld technológiák és a tisztaenergia-szektor számára. Előbbi 400 milliárd dollárt, az utóbbi 2030-ig 300 milliárd eurót mozgósít erre a célra. Kínában pedig a “Made in China 2025” terv és a 14. ötéves terv is a zöld innovációt helyezte az iparpolitika középpontjába.
Vincent Mortier, az Amundi befektetési igazgatója szerint öt zöld technológiai terület, amelyre 2024-ben érdemes lesz figyelni:
- A nátrium-akkumulátorok,
- az intelligens kibocsátás-szabályozásra szolgáló mesterséges intelligencia,
- a zöld acél,
- a szén-dioxid megkötése és tárolása,
- az alternatív tengeri üzemanyagok.
Nyakunkon az Ethereum újabb reformja
Az Ethereum rendszer fejlesztői kitűzték a céldátumot, a tervezett “Dencun” frissítés próbáit január 30-án és február 7-én futtatják teszthálózatokon. Így az új verzió február végén vagy március elején érheti el a fő hálózatot.
A blokklánc nagy frissítésének középpontjában a “proto-danksharding” funkció van, amely csökkenti majd a tranzakciók költségeit a második rétegű (layer 2) blokkláncokon, és olcsóbb lesz az adatok kinyerése a blokkláncról.
Technológiai részvény a BÉT-en
Szimbolikus kereskedésindító csengetéssel jelezték a Budapesti Értéktőzsdén, hogy a hazai IT-szektorban aktív Gloster Infokommunikációs Nyrt. Az Xtend után immár a Standard kategóriában forognak.
Ez elősegítheti a társaság további növekedését a hazai és európai piacon.
A társaság aktívan keresi azokat az informatikai vállalkozásokat, amelyek felvásárlásával közelebb juthat stratégiai céljaihoz – írja a tőzsde közleménye. A mesterséges intelligencia, a felhő-technológia és az IT-biztonság a jövőt alapjaiban formáló technológiák, amelyekbe a Gloster részvények által a hazai magán- és intézményi befektetők is be tudnak szállni – mondta Szekeres Viktor, a Gloster alapítója.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.