Már délelőtt is jó volt a tőzsdék hangulata, több tőzsdeindex emelkedése megközelítette a két százalékot is, amikor bombaként robbant a hír, hogy a Biontech és a Pfizer készülő oltóanyagának hatásfoka 90 százalék körüli. Ez igen jónak számító érték, és valószínűsíti, hogy az oltás meg is kapja a szükséges engedélyeket. A tőzsdék erre még inkább rákapcsoltak, több százalékkal még feljebb ugrottak. Az amerikai tőzsdeindexek történelmi csúcsokra értek, de rekordot döntött az MSCI World index is.
A német index 4,9, a francia 7,6 , a londoni 4,7 százalékos pluszban végzett. Ekkora napon belüli ugrásra ritkán van példa. Az S&P 500 index az Egyesült Államokban három százalékkal ugrott meg, a Dow Jones ipari átlag 4,4 százalékkal ment feljebb. A Nasdaq 100 technológiai index 3,1 százalékkal emelkedik.
Napon belül öt százalékot ment a Mol
Itthon a BUX-index a nap elején még csúnyán nézett ki, két százalék körüli esésben járt a ma bejelentett új hazai korlátozások miatt. Onnan azonban a jó hír hatására szintén nagyot ugrott, és végül 3,2 százalékos emelkedéssel búcsúzott. Az OTP 5,7, a Mol 4,5, a Telekom 0,4 százalékos pluszban végzett. A Richter viszont 0,6 százalékkal esett. A forgalom kiugró volt, 32 milliárd forint közelében.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint is erősödni tudott, 40 fillérrel lejjebb ment az euró, 358,20 forintra. A nemzetközi porondon a dollár nagyot erősödött, ami nem tett jót a nemesfémeknek. A jó konjunkturális kilátások, az oltástól várhatóan normalizáló gazdasági helyzet képe is csökkenti a menedékeszközök iránti keresletet. Így az arany 4,6 százalékkal, 1862 dollárig esett, az ezüst hét százalékkal került lejjebb. Közel öt százalékkal erősödött a török líra és a török részvények is emelkedtek, ennek okairól délelőtti tőzsdetudósításunkban írtunk.
Kövesse az amerikai elnökválasztás alakulását oldalunkon! További cikkeink »»»
Orvosság az olajpiacnak is
Az oltásról szóló hír nyomán valósággal robbant az olaj ára is, amely 8-10 százalékos pluszban mozog. (A WTI 40,60, a Brent 42,70 dollár.) A Barchart.com szerint ez megváltoztatta az olajpiac fundamentumait, amelyet eddig a koronavírus miatti leállások és az emiatt visszaeső kereslet aggasztottak leginkább. Most már vannak, akik ellátási problémák miatt aggódnak.
Ez a figyelmeztetés Abdulaziz hercegtől, a szaúdi energiaügyi minisztertől származik, aki szerint az olajkapacitások fenntartásának költségei magasak, és figyelmeztet az esetleges ellátási válságra. Szerinte a jövőbeni olajellátás nem feltétlenül képes lépést tartani a gazdasági növekedéssel, ellátási gond lehet, kapacitáshiány. Szűk keresztmetszet jöhet a továbbításban, szállításban (a midstream-ágazatban).
Az olaj annak ellenére szárnyal, hogy a líbiai olajkitermelés meghaladja a napi egymillió hordót. Talán azért, mert az OPEC-kartell a termelés újraszabályozására készül. Lehetővé téve azt is, hogy Líbia termelése helyreálljon.
Vegaburger-háború?
Jó gyorsjelentést tett közzé a McDonald's, az eladások növekedtek az új menüiknek és a reklámkampányaiknak, a bevetett celebeknek köszönhetően. A részvény azonban két százalékkal esik. A Beyond Meat viszont nyolc százalékkal zuhan, épp a McDonald's miatt. Az ugyanis bejelentett egy növényi alapú hamburgert is, McPlant néven.
Tőzsdezárás után egyébként éppen a Beyond Meat, valamint a Zoom teszi közzé gyorsjelentését.
Végéhez közeledik a szezon
A végéhez közeledik a gyorsjelentési szezon a KBC Equitas szerint.
Az S&P 500 komponenseinek már közel 90 százaléka közzétette a negyedéves számait. A második negyedévhez képest jelentősen csökkent a visszaesés mértéke, bevételsoron 2,3 százalékos, profitsoron 7,9 százalékos a mérséklődés. Az egészségipar és az IT-szektor nagy növekedést mutatott be, viszont az energiaszektor visszaesése elég drasztikus. Összességében sikerült az elemzői várakozásokat felülmúlni, bevételsoron 2,9 százalékos a meglepetés, profitsoron pedig 17,4 százalékos.