Csütörtökön folytatódott a pozitív korrekció az amerikai tőzsdéken. Az S&P 500 index 0,95, a Dow Jones 0,64, míg a technológiai részvényeket tömörítő Nasdaq Composite 1,62 százalékkal került feljebb.
„A Wall Street legnagyobb bankjai sikerrel vették a Fed éves stressztesztjét. Mindegyik amerikai nagybank kellően válságállónak tűnik a Fed éves stressztesztje alapján, így megnyílik a lehetőség az osztalékfizetések előtt. A tesztforgatókönyvben feltételezett emelkedő munkanélküliség, összezuhanó ingatlanpiac, és tőzsdei zuhanás esetére is rendelkezik elegendő tőkévei a vizsgált több mint 30 nagybank mindegyike. A kereskedési tevékenység piaci sokktűrő képességét is vizsgálták a legnagyobb szereplőknél, mint a JPMorgan Chase & Co., a Morgan Stanley, és a Goldman Sachs: egytől-egyig fennakadások nélkül tudnák kezelni a válsághelyzetet” – számolt be az Equilor Befektetési Zrt. a ma reggeli hírlevelében.
A tengerentúli jó hangulat átragadt a pénteken kinyitott börzékre is. Ázsiában a legjobban, több mint 2 százalékkal a hongkongi index erősödött, a tokiói 1,2, a sanghaji közel 0,9 százalékkal került feljebb. Európában a francia CAC vitte a prímet, fél 12 körül 1,6 százalékos pluszban állt, a londoni FTSE 1,2 százalékosban, míg a frankfurti DAX 0,6 százalékot szedett magára.
Ezúttal a BUX-index sem lógott ki a sorból, 1,12 százalékkal került feljebb. Az értékét alapvetően befolyásoló blue chipek kivétel nélkül drágultak, a Mol 1,6, a Richter 1,5, az OTP Bank 0,9, a Magyar Telekom 0,45 százalékkal.
A forint viszont továbbra is hozza az utóbbi hónapokban megszokott rossz formáját. A tegnapi kereskedésben rövid idő alatt 4-5 forinttal drágult az euró, miután a Magyar Nemzeti Bank közzétette, hogy a 7,25 százalékos egyhetes betéti kamatát nem emeli tovább (egy hete vitte fel azt 50 bázisponttal).
A hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama ma ismét 400 forint fölé került, fél 10-kor már a 402-es szintet ostromolta, s bár később enyhén korrigált, így is a lélektani határ felett maradt.
A forint helyzete azért is ad aggodalomra okot, mert az euró amúgy csütörtökön gyengült a többi vezető devizával szemben. Ezt a Magyar Bankholdingnál a csalódást keltő legutóbbi német és francia PMI-adatoknak tudták be, amelyek
„megerősítették, hogy az eurózóna gazdasága nehezen kap újra erőre, ami abba az irányba mozdítja a piaci szereplőket, hogy csökkentsék az Európai Központi Bank (EKB) jelentős kamatemeléseivel kapcsolatos várakozásokat – 161 bázispontra csökkent az idén év végéig várt kumulált kamatemelés –, mivel nem biztos, hogy a makrogazdaság állapota lehetővé teszi azt”.
A nagyobb mértékű kamatemelési várakozások lejtőre tették a nemesfémeket, az arany folytatta az immár másfél hete tartó gyengülését és már az 1800-as szint közelébe esett, míg az ezüst jegyzése benézett 21 dollár alá.
Az EKB-val kapcsolatos hír, hogy a Bloombergnek név nélkül nyilatkozó, a jegybankhoz közel álló személyek szerint az uniós jegybank még nem aktiválta a PEPP-program finomhangolását, mely segítségével az eurózóna kötvénypiacain kialakuló eladási hullámokat kívánják tompítani – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. A késlekedés könnyen azt eredményezheti, hogy a folyamatok kicsúsznak a jegybank kezei közül.
Az EKB szóvivője a Bloomberg megkeresésére nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Christine Lagarde a hét elején biztosította az európai törvényhozókat, hogy módosításokat hajtanak végre a programban, nem vállalt kötelezettséget arra vonatkozóan, hogy mikor kezdik a folyamatot. Az EKB egy erősebb válságkezelő eszköz kidolgozását is megkezdte, mely a július 21-i ülésre készülhet el, konkrét részletek egyelőre nem ismertek. Az olasz 10 éves kötvényhozam visszakorrigált a 4,2 százalékos szintről, jelenleg 3,53 százalék, míg a görög hozam 4,65 százalékról 3,8 százalékra jött vissza.
Japánt is elérte a világ jó részét idestova egy éve sújtó infláció hullám. A fogyasztói árak májusban éves bázison 2,5 százalékkal nőttek, míg a maginfláció 2,1 százalékos volt. Az ok itt is a globális nyersanyagárak emelkedése, bár az árnyomás még így is jóval alacsonyabb a távol-keleti szigetországban, mint a többi fejlett gazdaságban. S a Bank of Japan is átmenetinek tartja az infláció emelkedését, ezért azon az állásponton van, hogy mindaddig fenn fogja tartani az ultralaza monetáris politikát, amíg nem lát keresleti oldali nyomást, melyet a dinamikusabb bérnövekedésnek is alá kell támasztania.
Ami a többi befektetési eszközt illeti, a kriptovaluták is masszív nyereségben vannak, a Bitcoin árfolyama például 1,3 százalékkal ment feljebb, 21 ezer dollár fölé, az Ethereum pedig még nála is jobban drágult, 3,3 százalékkal, 1156 dollárra.
A kínálattal kapcsolatos bizonytalanságok és a kereslet csökkenése miatti félelmek az olaj árát is megugrasztották. Mindkét fő fajta 0,8 százalékkal drágult, mely következtében az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI 105, míg az északi-tengeri Brent közel 111 dolláron cserélt gazdát.
Több érdekes tőzsdei céghírre is bukkantunk, ezekből szemezgettünk.
A FedEx vegyes első negyedéves eredményekről számolt be a tegnapi tőzsdezárás után, az egy részvényre jutó nyeresége 6,87 dollár lett, amely minimálisan haladta meg az előzetes várakozásokat, míg az árbevétele kismértékben alulmúlta azt. Menedzsmentje ennek ellenére rendkívül optimista, a pénzügyi év egészében az eredmény jelentős emelkedését várja.
A Deustche Bank csökkentette a Wizz Airre vonatkozó célárát, 29-ről 23,5 fontra, de továbbra is tartásra ajánlja a részvényeket. Jelenleg 34 font felett alakul a konszenzusos célár, amely jelentős, közel 73 százalékos felértékelődési potenciált jelent a tegnapi záróárhoz képest, az elmúlt hetekben pedig jelentősen elszakadt a céláraktól az árfolyam – emlékeztet a KBC Equitas.
Mely brókercég az ANY Biztonsági Nyomdáról is mondott véleményt. Eszerint a cég hamar ledolgozta a koronavírus okozta visszaesést, így tavaly már rekordokat döntött a védettségi igazolványok gyártásának köszönhetően. Idén is jó formában maradhat a Nyomda, kedvezőek a kilátások, a veszélyhelyzet alatt lejárt okmányok tömeges megújítása jelentős bevételt generálhat a cégnek. A következő években is szép osztalékhozamokra számíthatnak a befektetők, emiatt a KBC a korábbi fair értékbecslését 1635 forintra emelte (a papírok most 1580 forint körül cserélnek gazdát).
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.