Fotó: silverstraight |
Ma a tőzsdéken szép emelkedés volt, miután a most induló szezon első fecskéi között néhány gyorsjelentés kellemes meglepetéseket okozott. De a kamatcsökkentési várakozásokat és a múlt heti szerény mértékű amerikai-kínai közeledést is emlegetik az okok között, amik miatt a legtöbb index felfelé tart.
Európában pedig a Brexit-probléma megoldása irányába mutatkozott reménysugár. Ez a német és francia indexekre különösen jól hatott, 1,2-1,3 százalékkal mentek fel. Az amerikai mutatók is kicsivel több mint egy százalékos pluszban vannak. Reggel Japánban pedig majdnem két százalékkal ment fel a vezető Nikkei 225 tőzsdeindex.
Itthon a BUX index viszont 0,4 százalékkal süllyedt. Az Opus újabb 5,1, a Mol másfél százalékkal esett, de az OTP is süllyedt. A befektetők vélhetően még a választási eredményeket árazzák be. A fokozódó politikai harc nem biztos, hogy jót tesz az üzletnek. A forint gyengült, az euró 332,20.
További árfolyamok itt láthatók
Pénz és egészség, ez kellett
Az amerikai jelentések közül a J.P. Morgan, a Johnson & Johnson és a UnitedHealth papírjai okoztak leginkább pozitív meglepetést. A bankház majdnem négy százalékos pluszban volt kevéssel hat előtt. A J&J 2,1 százalékkal, a UnitedHealth pedig nyolc százalékkal ugrott meg.
J. P. Morgan (JPM), Wells Fargo (WFC), Goldman Sachs (GS), Morgan Stanley (MS) és Citigroup (C). (Grafikon: Tradingview.com) |
A Goldman Sachs és a Wells Fargo eredménye állítólag gyengébb lett a vártnál, így ezek a részvények mínuszban kezdtek. A Goldman 3,3 százalékos esésben is volt, de azután visszaküzdötte magát nullára. Az utóbbi pénzintézet pedig már három százalékkal emelkedik. Két százalékkal megy fel a Citigroup is.
Eredmény-csökkenést vártak
A Reuters szerint a jó eredmények csökkentik a recesszióval kapcsolatos félelmeket. A bankoktól átlagosan 1,2 százalékos nyereség-csökkenést várnak a harmadik negyedévre. Részben a kereskedelmi háború negatív hatásai, részben az alacsony kamatszint nyereséget csökkentő hatása miatt.
Emlékeztetnek rá, hogy már 15 hónapja folyik a csiki-csuki a kínai és az amerikai fél között a vámtarifákról. Ami már a reálgazdaságban is érezteti hatását. Az IMF pedig arra figyelmeztetett kedden, hogy a gazdasági növekedés a 2008-2009-es válság óta a legalacsonyabbra süllyedhet az idén.
Legyen inkább jó a meglepetés
A héten még számos fontos jelentés érkezik, így a Bank of America, a Morgan Stanley, a Netflix, az Abbott Laboratories és a Union Pacific. A a FactSet szerint 4,6 százalékos átlagos nyereségcsökkenést prognosztizáltak az S&P 500 index tagjaira a szeptemberben zárult negyedévre – írta a MatketWatch.
Amint azonban az előző gyorsjelentési szezonban is említettük, a cégek jobban szeretik a pozitív meglepetéseket. Ezért inkább hűteni próbálják a várakozásokat, visszafogott becsléseket produkálnak. Így az elemzői prognózisok is sokszor túl visszafogottra sikerülnek, az eredmények pedig jobbra a vártnál.