Az európai EuroStoxx 600 index lényegében változatlan, miközben Németországban stagnál, Párizsban emelkedik az index. Süllyed Amszterdam, Zürich, Varsó és Stockholm is. Nagyobb emelkedést mutat London, 0,8 százalékkal, amit annak tudnak be, hogy az oltási program és a gazdasági nyitás ott előrehaladott állapotban van. Ezen kívül az IMF is javította az ország kilátásait.
A nemzetközi szervezet egyébként az egész világgazdaságra megemelte a GDP-növekedési becslését, 5,5 százalékról 6,0 százalékra. Európa többi része azonban nincs éppen a legjobbak között, Németországban például csak 3,6 százalékos GDP-többletet várnak erre az évre. Az amerikai határidős indexek csak minimális pluszban vannak.
Itthon a BUX index 0,1 százalékkal emelkedett eddig, az OTP változatlan, a Mol 1,3 százalékkal felfelé, a Richter 0,9 százalékkal lefelé mozdult el. A forint erősödését a 360-as határ a jelek szerint megállította, most 360,40 az euró értéke.
A dollár kissé gyengül, a nemesfémek, az olaj és a réz a tegnapi erősödés után lefelé korrigálnak.
Okozhat-e BUX-ralit a magyar nyitás?
Tegnap este a magyar lezárások lazítását jelentették be, rövidül a kijárási tilalom, és nyithatnak a boltok, bár csak korlátozott számú vevővel. Az idegenforgalom és vendéglátó-ipar egyelőre zárva marad.
Sokakban felmerül, hogy akkor itthon is itt a tőzsdei száguldás ideje. Pedig nem – írja az Erste Befektetési Zrt. Semmi olyan nem történt, ami komoly változást jelentene akár a tőzsdei cégek életében, vagy ahhoz képest, amire számítottunk. A tőzsdei száguldás ideje igazándiból már régóta itt van, s ehhez képest a magyar piac teljesítménye siralmas. Mintegy 2000 ponttal vagyunk elmaradva a történelmi, a járvány előtti csúcstól, miközben a DAX és az EuroStoxx 600 már csúcsra emelkedett.
A brókercég szerint vigasztaló lehet, hogy a régiós társak tőzsdéi is hasonlóan lemaradóak. Pedig ennek az országcsoportnak szerintük felül kellene teljesítenie.
(Lásd még: A nyitás első napja: csúcson a koronavírus halálos áldozatainak száma)
Mennyit ér a Tesla részvénye?
Szokatlanul alacsony, 150 dolláros Tesla-célárral jött ki egy Roth Capital nevű vállalat, mivel a Tesla csak egy „kis játékos” az európai és az amerikai piacon. Szerintük a Tesláról sokan tévesen gondolják azt, hogy nincs versenytársa – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A Wall Street Journal egyébként 67 és 1200 dollár közötti Tesla-célárakról tud, 661 dolláros átlaggal és 736 dolláros mediánnal (középértékkel). A tegnapi ár 692 dollár volt, a papír alig mozgott. A társaság holnap, csütörtökön teszi közzé gyorsjelentését. Részletesebben lásd az Mfor.hu Tesla-cikkében: Nagy sírás lesz, ha ez a jóslat beválik.
Hogyan lehet Bill Gates atomerőmű-forradalmából profitálni?
Nukleáris forradalom áll a küszöbön? – teszi fel a kérdést Pletser Tamás, az Erste Research vezető elemzője.
Több érdekes írás is napvilágot látott a Bill Gates által is támogatott TerraPower nevű cégről, amelynek TWR típusú reaktoraiban nem kell dúsított uránt használni és a tervezett 40-60 éves élettartam során sem kell cserélni a fűtőelemeket újrahasznosítás céljából. Emellett a cég dolgozik a nátriumos hűtésen, ami lényesen biztonságosabb. Előre gyártott erőművei a sorozatgyártásnak köszönhetően jelentősen csökkentenék a nukleáris energia költségét és növelnék a biztonságot. A nukleáris energia forradalma törhet ki, ha ezek az elképzelések megvalósulnak.
A legfontosabb uránbánya-részvények
Az európai kisbefektetők jogszabályi korlátok miatt nem vásárolhatnak az URA jelzésű amerikai uránbányarészvény-ETF-ből, de egyes elemeit külön-külön megvehetik – írja az elemző. A legfontosabb cégek az alapban:
- Cameco (CCJ US) – 23,3% súly az ETF-ben
- Nac Kazatomprom (KAP LI) – 21,3%
- Nexgen Energy (NXE CN) – 5,2%
- Energy Fuels ( (EFR CN) – 3,6%
Euforikus stádiumban a német befektetők
Az európai befektetők borzasztóan magabiztosak, a rali késői fázisába lépett, de azért még mehet tovább – derül ki a Handelsblatt.com hangulati felméréséből.
A befektetői hangulat teljesen megváltozott, eufóriára váltott. Ezt mutatja a Dax Sentiment felmérés jelenlegi értéke, a múlt heti 2,5 után a hangulatindex 5,4-re emelkedett. Négyes értéktől jelez eufóriát, ami az árak csökkenését gyakran megelőzi, kontraindikátornak számít. De nem minden esetben, az emelkedés ilyenkor is sokáig mehet még tovább. “Aki szeret bulizni, az tudja: a legjobb partik sokkal tovább tartanak, mint azt gondoltuk volna” – magyarázza a lap szakértője. “Ezzel szemben a félelem és a pánik csak rövid ideig tart”.
Vagyis a hangulatindex nem tudja pontosan előre jelezni a csúcsokat, a mélypontok jelzésében sokkal nagyobb a hatásfoka.
Több éves csúcson az XRP
A sokáig a kriptodevizák kapitalizáció szerinti toplistájának harmadik helyén levő, majd év végén lecsúszó, a Ripple cég által kreált XRP kriptodeviza 2018 óta először újra átlépte az egy dolláros szintet. (Ezzel most megint a negyedik helyre jött fel.)
Az emelkedés egyik oka lehet, hogy a vállalat jogvitában áll az amerikai SEC tőzsdefelügyelettel, amiben most legalábbis részletes győzelmet tudott aratni. Egy másik esemény, hogy április 5-i bejelentésük szerint felvásárolnak egy Tranglo nevű céget, amely a nemzetközi fizetések specialistája.
Ma a két legnagyobb kriptodeviza lefelé tart (a bitcoin 57 900, az ether 2180 dollár), de a második vonalban a kép inkább vegyes (lásd a fenti ábrát). A nyertesek egyike a Chainlink (LINK), amelyet a Grayscale felvesz egyik befektetési társasága, a Digital Large Cap Fund portfóliójába. Így a kriptodeviza öt százalékkal drágul.
Európai ETF-titán jöhet létre
A magyarországi leányvállalattal is rendelkező nemzetközi vagyonkezelő, az Amundi bejelentette, hogy kizárólagos tárgyalásokba kezdett a Société Générale céggel a Lyxor felvásárlásáról. A tranzakció értéke 825 millió euró lehet.
Az 1998-ban alapított Lyxor úttörő szerepet játszik az ETF-piacon Európában, és 124 milliárd euró tőkét kezel. Ebből az ETF-piacra 77 milliárd euró jut, amivel Európa 3. legnagyobb szereplője, 7,4 százalékos piaci részesedéssel. Aktívan kezelt alapokban 47 milliárd euró van. A felvásárlásnak köszönhetően az Amundi az európai ETF-ek piacvezetőjévé válna, 142 milliárd euróval, 14 százalékos piaci részesedéssel – közölte a felvásárló vállalat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.