Durva mínuszban vannak az amerikai határidős indexek, amire nagyon ritkán van példa a nyitás előtti kereskedésben, mínusz 2,5-3,5 százalék körül (ez a Dow Jones ipari átlagnál több mint ezer pontot jelent). Az európai tőzsdeindexek valamivel kisebb mértékben, általában másfél-két százalékkal zuhannak a csütörtök késő délelőtti állapot szerint.
Csúnya meglepetéseket hozott ugyanis az amerikai elnök szerda esti vámceremóniája, egy minden országra vonatkozó tíz százalékos tarifa mellett az EU-termékekre 20, a Kínából származóakra pedig 34 százalékot szabott ki, egyes országokat még nagyobb tétellel sújt. A globális reakció fatálisnak látszik, válaszlépéseket készít elő többek között Kína, az EU és Kanada, Tajvan pedig további tárgyalásokat kezdeményez. Sokak szerint a vámok súlyos csapást jelentenek a teljes globális gazdaságra.
A BUX index is másfél százalékkal szakad, az OTP 2,5, a Mol 0,5, a Telekom 1,9 és a 4iG 1,6 százalékos esése mellett. A Richter viszont 0,4 százalékkal emelkedni tudott. A dollár hatalmasat esett, a DX dollárindex 1,7 százalékos mínuszban van. A forint viszonylag stabil, az euró ára 400,80, csak kevéssel áll a szerda esti érték felett.
A vámok bejelentése után újabb csúcsra ért az arany árfolyama, de jelenleg már kissé lejjebb van, 3147 dolláron. Nagyot esett az olaj, mert a vámháború és az általa kiváltandó recesszió csökkentheti iránta a keresletet.
Keresi az irányt a forint
Trump bejelentései után 401 fölé gyengült vissza a hazai fizetőeszköz és azóta is irtózatos csapkodást láthatunk, keresi az irányt a forint. Délelőtt 401 körül is mozgott az EURHUF. A nemzetközi hullámokkal sodródhat a forint is a következő napokban – írta az Erste Befektetési Zrt.
Szerdán a vámok bejelentése előtt még jó hangulat uralkodott a piacon: a forint a régiós devizák gyűrűjében tudott erősödni. A 402-es nyitás után a 399-es szint alját is megközelítette a magyar deviza az euróval szemben.
Trump szétverte a dollárt – és a forintot is?
Némi korrekciót követően kilőtt az euró-dollár árfolyam Trump bejelentéseit követően (vagyis gyengült a dollár – a szerk.). A piaci szereplők most már nem a vámok inflációs hatásait, hanem a recessziós kockázatait helyezik előtérbe az Equilor Befektetési Zrt. szerint. A 399,60-400,00-as támaszt tesztelte vissza az euró-forint árfolyama, amennyiben ez nem törik le, folytatódhat az emelkedés hamarosan.
Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára, így fundamentálisan is indokolt lehet a forint gyengülése – véli a brókercég.
Nagyot estek a kötvényhozamok
Az amerikai kötvényhozamok nagyot estek, a tíz éves hozam négy százalékra süllyedt, míg január közepén még 4,8 százalék körüli szinteken is járt – írja a K&H Értékpapír. A rövidebb oldalon is látni a visszaesés jeleit, a két éves kötvényhozam 3,8 százalék közelében van.
Európában is hasonló tendencia mutatkozik, a német tíz éves kötvényhozam is 2,7 százalék alá korrigált vissza.
Nagy esésből áll fel a bitcoin
A részvénypiacokhoz hasonlóan a kriptóknál is volt egy nagy öntés szerda késő este-csütörtökön hajnalban, a bitcoin 86-87 ezer dollárról zuhant 82 ezer közelébe, az ether 1900 dollárról 1800 alá, a solana 117 dollárig. Csütörtök délelőttig azonban pár százalékot javítottak a mélyponthoz képest.
A kriptók “félelem és mohóság indexe” 44-ről lezuhant 25-re, az extrém félelem tartományába. A likvidált (kényszerzárt) származékos long (vételi) pozíciók értéke állítólag félmilliárd dollár körüli volt.
Egyre több a dollármilliárdos
A Forbes 1987 óta vezet listát a dollármilliárdosokról, az első évben 140-et talált. Két évtizedbe telt, mire számuk 1000 fölé duzzadt, 2017-ben már 2000-en voltak. Most 3028 vállalkozó, befektető és örökös alkotja az idei rangsort, 247-el több, mint egy évvel ezelőtt.
Gazdagabbak is, mint valaha, összesen 16,1 billió dollárt érnek, közel kettőbillió dollárral többet, mint korábban bármikor. Az Egyesült Államokban rekordszámú, 902 milliárdos van, követi Kína (516, Hongkonggal együtt) és India (205 fő).
16 kriptómilliárdos van a listán
A „világ milliárdosainak listája” 16 kriptovaluta-mogult is tartalmaz – írja a Forbes. A csúcson 63 milliárd dolláros vagyonnal a Binance vezére, Changpeng „CZ” Zhao áll.
Felmondtam a munkámat, eladtam a házamat, és mindent a bitcoinra tettem fel – írta Zhao még 2023-ban.
Tizenöt másik kriptomágnás együtt több mint 164 milliárd dollár vagyonnal rendelkezik, 6,8 milliárd dolláros átlagos nettó vagyonnal. A második leggazdagabb közülük nem közismert, de a cége, a Tether igen. A hatvanéves Giancarlo Devasini a stabilérme-kibocsátó cég pénzügyi vezetője, nettó vagyona állítólag 22,4 milliárd dollár körül mozog.
Nem fizet osztalékot az AutoWallis
Április 25-én tartja éves rendes közgyűlését az AutoWallis, amelyen a 2024-es nyereség eredménytartalékban tartásáról dönthetnek a társaság részvényesei. “Annak érdekében, hogy azzal is támogassák a társaság dinamikus növekedési stratégiájának megvalósítását” – közölte a társaság.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.