További fontos témák lehetnek a tervezett infrastrukturális kiadások és az Obamacare néven ismert egészségügyi ellátás, a védelmi kiadások növelése. Az elnök reggel interjút adott a „baráti” Fox News csatornának, ebben többek között a katonai kiadások 54 milliárd dolláros növelése mellett érvelt, amit hétfőn jelentettek be.
Az európai tőzsdék leginkább stagnáltak a nap nagy részében, a végére kissé magukhoz tértek, az EuroStoxx 50 index például 0,2 százalékkal ment fel. A DAX és az FTSE 100 alig emelkedett, a francia CAC 0,3 százalékkal erősödött, a spanyol tőzsde átlag felett teljesített. Az USA főbb indexei, az S&P 500, a Nasdaq és a Dow Jones 0,3, 0,5 és 0,1 százalékkal süllyedtek este hat körül. A cseh, lengyel, román indexek is estek 0,5-0,9 százalék közötti mértékben, de igazán nagyot a BUX index tudott zuhanni, 2,5 százalékkal lejjebb, 32 061 ponton állt meg.
A nagy vesztes a Mol
A nagy vesztes persze a Mol volt, amely a várakozásoktól elmaradó gyorsjelentést közölt. A részvény 4,3 százalékkal 19 950 forintra zuhant, de az OTP is hasonlóan rosszul járt. A bankrészvény 3,3 százalékkal 8450 forintra süllyedt. A Richter 0,3 százalékkal 6452 forintra, a Telekom egy százalékkal 490-re esett.
A forint gyengült, az euró hatvan fillérrel feljebb került, 308,20 forintra. A dollár kissé gyengült a főbb devizákhoz képest. Az MNB ma nem változtatott a kamatokon, ami megfelel a várakozásoknak. Az olaj 1,2-1,4 százalékos mínuszban van, 53,30, illetve 55,70 dolláron (WTI és Brent), ma este az American Petroleum Institute jelentését teszik közzé. A nemesfémek kissé erősödnek.
Így gondolják a brókercégek
Nem hozta a várakozásokat a Mol az Equilor szerint, az elemzői konszenzus és saját célkitűzései alatti számokat mutatott be a petrolkémiai szegmens egyszeri hatásai miatt. Viszont a most közzétett 2017-es várakozások egybevágnak a novemberben bemutatott hosszú távú stratégiában szereplő számokkal. „A mérleg másik serpenyőjében áll, hogy a 2017-es terveket megerősítették, illetve a kitermelési terveket is tudta hozni a vállalat az elmúlt évben” - teszik hozzá.
„Saját és a piaci várakozásokhoz képest is rosszabb negyedik negyedéves gyorsjelentést közölt ma reggel a Mol” - írta reggel a KBC Equitas. Ez elsősorban a downstream szegmensnek köszönhető, a jó hír, hogy ezért nagyrészt egyszeri hatások miatti költségek tehetők felelőssé. Erre az évre a tavalyihoz hasonlóan kétmilliárd dollár feletti EBITDA termelést vár a menedzsment, miközben a piaci konszenzus már ennél valamivel ambiciózusabb. Az eladósodottság továbbra is alacsony, idén sem tervez sokat költeni a vállalat, ami hagy helyet a magasabb osztalékfizetésnek vagy a további saját részvény vásárlásoknak.
Maradt a 25 900 forintos célár
Elmaradt a várttól a Mol eredménye az Erste Befektetési szerint is. „A petrolkémia elég gyenge lett, legalábbis az elmúlt évekhez képest. Persze erre lehetett számítani a csökkenő petrolkémiai árréseknek köszönhetően. Ugyanakkor a finomítás-kereskedelem jól szerepelt. Ugyan az eredmény elmaradt a várakozásoktól, de ennek ellenére nem tekinthető rossznak. Így jelentősebb árfolyamhatásra nem számítunk” - írták még reggel. A brókercég továbbra is vételre ajánlja a részvényt 25 900 forintos célárral.
12 napig tartó emelkedés
A Random Capital reggeli, rendszerint laza megfogalmazású hírlevele szerint „újból fekete pont a Mol-vezetésnek. Angol, rövid, kevés szóbeli értékelés, áttekinthetetlen dokumentum! A tartalmát illetően: szép év volt a 2016. A tevékenység stabil, pénzgyár jelleg, szép osztalék várható, de a negyedik negyedéves számok bőven elmaradtak a piac várakozásától. Nettó profit 19 százalékkal kevesebb, minden érdemi soron érdemben gyengébb teljesítmény.”
„Az amerikai piac mászik tovább, persze lendület az már régen nincsen, de a 'Dow 30' 12 napja egyhuzamban pluszban zár. Ismét egy mindenkori csúcs 20 837 pontos záróértékkel” – írta szintén a Random a hétfő esti amerikai zárásról. A Dow Jones ma 20 800 alá süllyedt.