6p

Az amerikai kormány jelezte, hogy a félvezetőkre és a mobiltelefonokra vonatkozó részleges kivétel a vámok alól nem végleges, amivel elvette a befektetőktől a biztosnak hitt kapaszkodót a vámviharban.

Az ázsiai és csendes-óceáni tőzsdéknek lendületet adott Donald Trump amerikai elnök pénteki bejelentése, miszerint felfüggeszti az úgynevezett viszonossági vámtarifák kivetését a félvezetőkre és más informatikai hardverekre. A hongkongi Hang Seng több mint 2 százalékos emelkedéssel kezdte április harmadik hetét. A japán Nikkei 1,2 százalékkal, a koreai Kospi 1 százalékkal, az ausztrál S&P/ASX-200 1,3 százalékkal nőtt, a sanghaji mutató pedig 0,8 százalékos pluszt gyűjtött össze. Ezt a lendületet az amerikai határidős indexek átvették, magyar idő szerint hétfő délelőtt pluszban voltak.  

Csakúgy, mint az európai indexek. A londoni FTSE-100 közel 2, a frankfurti DAX 2,5, a párizsi CAC pedig 2,1 százalékos pluszban állt nem sokkal 11 óra előtt. Ezek után nem meglepetés, hogy a Budapesti Értéktőzsdén is a vevők diktálták a tempót: a BUX 1,8 százalékos plusznál tartott ekkor. A parkett vezető papírjai közül az OTP 2 százalékos drágulása mellett a Mol és a Richter egyaránt 1,9 százalékos emelkedést ért el, a Richterre sem lehet azonban panasz, a gyógyszerpapír ugyanis a kereskedés első harmadában 1,8 százalékos áremelkedéssel örvendeztette meg a befektetőket. 

A forint ugyanakkor nincs jó formában. Az euró árfolyama 11 óra tájékán 410 forint felett járt, a dollárért pedig 360 forintnál valamivel többet kellett adni. Az erstés szakértők piaci összefoglalójukban egyebek mellett azt írták, hogy a globális gazdaság és kilátások gyengülését is jelzi az amerikai deviza leértékelődése, így most párhuzamosan gyengül a tengerentúli és a magyar fizetőeszköz. Mindennek a tetejébe az eddigi stabilról negatívra változtatta a magyar gazdaság kilátását az S&P, ahol éppen a bóvli kategória felett áll a besorolás, ez szintén nem segített a forintnak, amelynek árfolyamát a trumpos vámdöntések határozhatják meg a héten. 

A tőzsdéken látható hétfői emelkedés persze kedvező, ám érdemes figyelembe venni, hogy Donald Trump és Howard Lutnick kereskedelmi miniszter ugyanis vasárnap jelezte, hogy a kivétel nem állandó jellegű. Az elnök azt írta Truth Social közösségi portálján, hogy a 20 százalékos „fentaniltarifa” érvényben marad a kivétel alá eső termékekre, amelyek csupán egy eltérő tarifacsomagba kerülnek. Ennek a kijelentésnek az értelme egyelőre a homályban maradt. Trump önimádatát hájjal fogják kenegetni a világ kormányai Az április 7-ével kezdődött hét egyébként a tőzsdék történetének egyik legnagyobb hullámzást hozó időszaka volt a Wall Streeten. A CBOE Volatility Index 50 pont fölé emelkedett csütörtökön, miután a tőzsdemutatók feladták egy nappal korábbi, szintén ritkaságszámba menő egynapos emelkedésüket. A viszonossági tarifák visszavonását a második háború utáni harmadik legnagyobb egy nap alatt elért ugrása követte a tőzsdéken.

Messze még a korábbi szint

Az elmúlt héten látott emelkedés ellenére a fő részvényindexek még mindig bőven az alatt a szint alatt tanyáznak, ahol Trump április 2-ai tarifacunamijának bejelentése előtt voltak. Mindhárom amerikai index nagyjából 5 százalékos mínuszban van ebben az összehasonlításban.

A héten a Goldman Sachs, a Bank of America, a Citigroup, valamint a Netflix és a United Airlines áll elő tőzsdei jelentéssel. A világ kormányai azzal töltik az idejüket, hogy képviselőik Trumphoz készülnek. A Politico értesülése szerint következő napokban Vietnám, India, Dél-Korea és Japán fog kilincselni az Egyesült Államok elnökénél, hogy megpróbálja rábeszélni őt a vámszőnyegbombázás végleges feladására.

Az olajpiacon nem látszik az amerikai elnök engedménye

Az olaj ára eséssel indította április harmadik hetét, mit sem törődve Trump kegyes vámpolitikai engedményével. A fekete arany befektetőit jobban izgatja a Kína és az Egyesült Államok közti kereskedelmi háború, ami visszavetheti a világgazdaságot, és ezzel mérsékelheti az olaj iránti keresletet. A Brent magyar idő szerint hétfőn reggel a 64,6 dollár/hordós ár alatt forgott, a WTI hordójáért 61,3 dollárt kaptak az eladók. Mindkét szabvány nagyjából hordónként 10 dollárral olcsóbb, mint április elején volt. A Goldman Sachs elemzői szerint a Brent ára 63 dollár, a WTI jegyzése 59 dollár körül alakulhat 2025 hátra lévő részében. Ezt követően, 2026-ban 58 dollár és 55 dollár lehet a hordónkénti ár.

Bizonytalanság az olajpiacon
Bizonytalanság az olajpiacon
Fotó: Depositphotos

A földgáz ára 7 százalékkal, 34 euró/MWh alá csökkent egy hét alatt, amivel hét hónapja nem látott alacsony szintre esett. Ez jó hír Európának, ahol megkezdődtek a betárolások a következő téli szezonra. Az elmúlt öt év legalacsonyabb szintjére csökkentek a tartalékok a viszonylag hideg tél miatt, így van mit pótolni.

Az arany ára április 11-én pénteken 3245,28 dollár/unciával új rekordot állított fel. A sárga nemesfém 28 százalékkal drágult legutóbbi mélypontja óta, ami 2536,71 dollár/uncia volt 2024. november 14-én. Akkor még azt hitték a befektetők, hogy Trump megválasztása az Egyesült Államok elnökévé november elején, fellendíti a gazdaságot. Hétfőn délelőtt 3237 dollárt kellett adni az arany egy unciájáért.

Az arany árfolyamáról az erstés szakértők azt írták, hogy a drágulás az amerikai vámtarifákat és a geopolitikai helyzetet jellemző bizonytalanságnak köszönhető. Donald Trump elnök továbbra is hektikusan változtatja a vámok mértékét, aminek hatására romlanak a globális kilátások. A dollár gyengül, az amerikai kötvények pedig zuhantak, ami kérdéssé teszi, hogy milyen áron sikerül meghosszabbítani az idén lejáró, mintegy 7 ezer milliárd dollárnyi amerikai államadósságot. Az arany egyre inkább a legfontosabb menekülőeszközzé válik, a kriptodevizákhoz vagy a svájci frankhoz képest is sokkal jobban szerepel.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptodevizák is felfelé haladnak. A bitcoinpiacon 1,2 százalékos emelkedés történt, miközben az Ethereum kétszer ilyen mértékű drágulást ért el. Ezt a Solana majdnem 4 százalékos többlettel fejelte meg. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27870 27660 28050 -0,46% 0 0 5 860 463 040 HUF 2025-07-04 17:09:12
MOL 3016 2984 3018 -0,13% 0 0 613 841 250 HUF 2025-07-04 17:05:12
MTELEKOM 1768 1756 1780 -0,45% 0 0 160 290 776 HUF 2025-07-04 17:05:27
RICHTER 10180 10180 10290 -0,39% 0 0 944 902 950 HUF 2025-07-04 17:07:59
OPUS 593 586 593 +1,02% 0 0 69 759 679 HUF 2025-07-04 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vígan dobálhatják a levegőbe a kalapjukat a benzinkútra betévedők
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 15:20
Ismét növelték az olaj világpiaci kínálatát, méghozzá a korábbiaknál nagyobb léptékben, ami a mostani szintek közelében tarthatja a hazai üzemanyagárakat.
Részvény / Deviza / Áru Fontos bejelentést tett az egyik vezető hazai tőzsdei cég
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:51
A 4iG Csoport stratégiai egyeztetést folytatott Észak-Macedónia védelmi modernizációjáról.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt a forinttal?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:03
Továbbra is meglepően stabil a fizetőeszközünk a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:31
Volt egy kis erősödés, 400 alatt az euró. Pezsgőt azért nem bontunk.     
Részvény / Deviza / Áru Csúnyán zárta a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 309,73 pontos, 0,31 százalékos csökkenéssel, 99 589,80 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Tovább csorog lefele a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 15:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csökkent a BUX péntek délelőtt
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Eséssel kezd a BUX, iránykereskedésre lehet számítani
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,66 pontos csökkenéssel, 99 898,87 ponton nyitott pénteken.
Részvény / Deviza / Áru A technológiai részvények tovább húzták a tőzsdét New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:05
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru A forint nem tudta bekapcsolni a klímát – vegyesen alakul a helyzet
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:45
A magyar deviza határozatlan mozgást mutat péntek reggel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG