(Fotó: Filmon.com, Bloomberg) |
Az utóbbi hetekben alig-alig mozduló amerikai és európai részvényárak egyik oka az volt, hogy a piacok Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatását, programjának részletesebb kibontását várták. Most sok hónapja először nagyszabású sajtótájékoztatót tartott, amely magyar idő szerint negyed hat körül kezdődött.
Az új elnök beszélt sok mindenről, politikáról, munkahelyekről, álhírekről, jó és rossz médiáról, mexikóiakról és oroszokról, de mondanivalója valamilyen szinten valószínűleg elmaradt a várakozásoktól. Erre utal, hogy a beszéd előtt még 0,8 százalékkal erősödő dollár (dollárindex, DXY) erősen visszaesett, mintegy 0,3 százalékos pluszba. A részvényindexek is visszavettek az emelkedésből, némelyik a negatív tartományt is megkóstolta.
Hat órakor az S&P 500 index 0,1, a Dow Jones ipari átlag 0,3, a Nasdaq indexe 0,0 százalékos pluszban volt, 0,2-0,3 százalékkal alacsonyabban, mint egy órával korábban. Főleg a biotechnológiai, gyógyszerszektor esett nagyot, 3-4 százalékkal, amelybe Trump ismét belerúgott. Az európai indexek is visszavettek kicsit, a Stoxx 600 index 0,2 százalékos pluszban állt, korábban ez 0,6 százalék volt. A DAX 0,6 százalékkal felfelé, a francia CAC 0,2 százalékkal lefelé, az FTSE 100 0,2 százalékkal felfelé mozdult el.
A Budapesti Értéktőzsde indexe nap közben majdnem végig 0,2-0,3 százalékos pluszban volt, de az utolsó másfél órában lefelé indult, és végül 0,2 százalékos mínuszban, kicsivel 33 ezer alatt végzett. Az esést főleg a Mol okozta, amely 0,7 százalékkal 20 820 forintra esett, de hasonló mértékben süllyedt a Magyar Telekom is 512 forintra. (Ennek előzménye, hogy a távközlési cég előző nap nagyot emelkedett a montenegrói leányának eladása miatt.)
Az OTP 0,2 százalékkal 8760-ra, a Richter mindössze 3 forinttal 6451 forintra ment fel. A forint erősebb lett, egy forinttal 308,10 forintra esett az euró ára. A török líra újabb 2,5 százalékkal esett az euróval és 3,0 százalékkal a dollárral szemben.
Az olaj délelőtt óvatosan, később egyre erőteljesebben emelkedett, végül a hét eleji két napos nagy esés felét ledolgozta, ami szintén segített a részvénypiacoknak. Este több mint három százalékos pluszban volt az olaj, a WTI 52,40, a Brent 55,40 dollár közelében. Az arany és az ezüst viszont esett.
A tegnap még 900 felett járó bitcoin 800 dollár alá zuhant, miután elterjedt a hír, hogy a kínai hatóságok a betiltására készülnek.
Délután az európai indexeket felfelé mozdította el az a hír, hogy az olasz alkotmánybíróság elutasított egy újabb népszavazási kezdeményezést. Ennek megvalósulása könnyen az olasz kormány bukásához vezethetett volna. Bár az Erste Befektetési hírlevele szerint „ez nem lenne olyan nagy meglepetés, mert a piaci várakozások szerint a második negyedévben amúgy is nagy valószínűséggel előrehozott választások lesznek az olaszoknál”.
Szépen emelkedett ma az Állami Nyomda, közel két százalékkal. Nap közben a KBC Equitas hírlevele azt írta, „a Nyomdára viszont nem lehet panasz, kora délután 2,3 százalékkal ugrik, amivel árfolyama már 1230 forint fölött jár, de még ezeken a szinteken is 7 százalékhoz közeli osztalékhozamot jelentene az idei év után általunk várt 85 forintos részvényenkénti kifizetés”.